Sharps.se - Sveriges bästa sportsbettingforum med rekar, spelförslag och bettingtips

Sharps.se - Sveriges bästa sportsbettingforum med rekar, spelförslag och bettingtips (https://www.sharps.se/forums/)
-   Basket (https://www.sharps.se/forums/basket/)
-   -   10/2 Dagens Basketsnack (https://www.sharps.se/forums/basket/1047-10-2-dagens-basketsnack/)

iCash 2010-02-10 23:26

10/2 Dagens Basketsnack
 
Öppnar tråden för tankar och idéer inför natten.

Gillar som tidigare talare som inte orka starta dagens tråd, Atl hawks.
Det jag har på kortet just nu är
Bucks -4 4u
ORL Magic -2 1st half 3u


Shoot:cheers:

timadolf 2010-02-10 23:35

Suns -5 halvtid?

Jespaah 2010-02-10 23:37

Vågar man spela mot Nets med tanke på deras prestationer under senare tid i första halvlek?

Gb 2010-02-10 23:39

U. 198.5 Bobcats-Twolves.

Jespaah 2010-02-10 23:45

Milwaukee Bucks över 97 poäng mot Nets?

Jespaah 2010-02-10 23:47

Citat:

Ursprungligen postat av Jespaah (Inlägg 13947)
Milwaukee Bucks över 97 poäng mot Nets?

Nej de var ju ingen vidare ide såg jag nu..

timadolf 2010-02-10 23:48

Teaser: Basketball 4½, 5, 7 Point Teasers



Selection : 1 NBA Basketball for Game
Atlanta Hawks 10-February-2010 4:05 PM PST
Spread -2 for Game

Selection : 2 NCAA Basketball for Game
Northwestern 10-February-2010 5:30 PM PST
Spread +1 for Game

1,91 Pinnacle 4 units

Atlanta imponerar på mig, de har hemmaplan och ska täcka 2 p!
Miami brukar inte var jättekartiga borta.

Nortwestern ryggar jag Rob Vinciletti som kör -3 Northwestern, hopas han har rätt. Hans analys står under betalmaterial. Han har Northwestern som Top Play...

Jespaah 2010-02-11 00:05

Om det är någon som skriver upp ett spel ni lagt, så får ni gärna motivera en aning. Vore nice! :) Annars blir ju tråden inte så konstruktiv..

Jespaah 2010-02-11 00:09

Ingen som spelat något på Utah-Lakers förresten? Gör Utah över 104 poäng tro? Spelar Kobe?

Gb 2010-02-11 00:20

Citat:

Ursprungligen postat av Jespaah (Inlägg 13958)
om det är någon som skriver upp ett spel ni lagt, så får ni gärna motivera en aning. Vore nice! :) Annars blir ju tråden inte så konstruktiv..

U. 198.5 Bobcats-Twolves är rygg på Laker Boy, så kan inte komma med direkt motivering mer än "Under is 20-9-1 in MIN last 30 home games". (Covers), samt att killen är bra.

Har även Honets+5.5 på kortet, rygg på Mexican Stallion, du kan här även se på WD:s motivering.

Ryggar även Icash två lir: Bucks och Magic 1st h.

cai 2010-02-11 00:25

Jag lägger mina slantar på att Jarebko & c:o löser en back-to-back för Pistons. Kings är inte lyckosamma away.

Pistons -4.5 1u

iCash 2010-02-11 00:27

Citat:

Ursprungligen postat av Jespaah (Inlägg 13958)
Om det är någon som skriver upp ett spel ni lagt, så får ni gärna motivera en aning. Vore nice! :) Annars blir ju tråden inte så konstruktiv..

Tråden blir inte konstruktiv med frågor, ut och gräv upp svar på dina frågor, sen kan vi diskutera hurvida det är ett korrekt spel elr ej!

Jespaah 2010-02-11 00:27

Okej! Jag sitter och funderar på Utah-Lakers under 201.5 poäng. Lakers har ju Andrew Bynum borta och så är Bryant osäker. Lakers har haft fokus på sitt försvar senaste två matcherna, och hållit motståndarna under 90 poäng båda matcherna. Frågan är väl vilket humör Utah är på, men mot Lakers försvar så kan det bli svårt att skrapa ihop mer än 100 poäng.. Lakers tror jag inte gör över 100 poäng inatt om nu inte Bryant spelar. Någon som har annan tanke?:)

Jespaah 2010-02-11 00:29

Citat:

Ursprungligen postat av iCash (Inlägg 13968)
Tråden blir inte konstruktiv med frågor, ut och gräv upp svar på dina frågor, sen kan vi diskutera hurvida det är ett korrekt spel elr ej!

Nej men jag måste ju fråga när folk bara lägger upp sina spel?? Känns ju sådär att bara rygga utan att ha något att gå på. Försöker bara skapa en liten diskussion kring nattens nba, är det inte det som är meningen med tråden? Eller är den bara till för att folk ska visa vad de spelat?

Lazlo 2010-02-11 00:39

Håller med dig helt Jespaah...

Tror att kunskapen som finns här är bra men att bara skriva ut några spel åt höger och vänster ger iaf inte mig någonting... ska man bidra i tråden så tycker jag gott man kan ta ett par minuter och skriva ner hur man tänkt...

Att bara skriva ut sina spel och sen dagen efter komma och fira när dom går in för att få uppmärksamhet känns bara löjligt... för det är ingen som kommer in och "quotar" sina spel som missar, de försvinner dom bara ett par sidor längre bak i tråden och ingen bryr sig! Tycker :gun_bandana: arrogansen är väldigt hög här ibland... tråkigt!

Har lirat Överspel i Toronto-Philly nu på tidiga matcherna... Phillys offense är mycket bättre utan Iverson som bara kladdar med bollen numera och han kommer inte spela inatt heller vilket är bra... 119 poäng senast mot Minnesota och tror de gör över 100 inatt igen!
Toronto har kastat i poäng som det vore hur enkelt som helst på senare tid och gör mer eller mindre alltid över 100 och det lär inte vara några problem inatt heller! 214 poäng i enda mötet tidigare i år och det känns som det kan bli något liknande idag!

Intressanta tankar på Utah-Lakers... underspelet är mycket fint om Kobe missar men gör han det!?!?

Jespaah 2010-02-11 00:43

Jag har också kört överspelet mellan Toronto-Philly! Toronto slår ju rekord i antal matcher över 100 poäng, ser inga problem att de inte ska göra de inatt heller! Sen tror jag att jag struntar i Utah-Lakers, känns som att de kan hända vad som helst:) Sen vet man ju inte om Kobe spelar elr inte som sagt.. Men nu blir de sängen, håll tummarna nu!!

iCash 2010-02-11 00:47

Citat:

Ursprungligen postat av Jespaah (Inlägg 13970)
Nej men jag måste ju fråga när folk bara lägger upp sina spel?? Känns ju sådär att bara rygga utan att ha något att gå på. Försöker bara skapa en liten diskussion kring nattens nba, är det inte det som är meningen med tråden? Eller är den bara till för att folk ska visa vad de spelat?

Jo, men du personligen lägger ju bara upp frågor, lägg upp lite stats så kommer det ett diskutions underlag direkt :cheers:

Stats ex:

OVER 209 TOR/PHI
OVER 106.5 1ST HALF

-THE OVER IS ON A 6-0 RUN WHEN PHILLY VISITS TORONTO
-THE OVER IS ON A 5-O RUN IN THE FIRST HALF IN TORONTO
-THE OVER IS 9-1 OVERALL BETWEEN THESE TWO CLUBS LAST 10 GAMES PLAYED
-PHILLY IS ON A 4-0 OVER RUN THE LAST 4 GAMES PLAYED
-TORONTO IS ON A 4-0 OVER RUN THE LAST 4 GAMES PLAYED
-THE LAST 4 GAMES WITHOUT IVERSON HAS GONE OVER THE TOTAL AT A 4-0 OVER CLIP(-IVERSON IS OUT TODAY)
-PHILLY GIVES UP 105 PTS PLAYING IN BACK TO BACK GAMES
-TORONTO HAS SCORED 100 PLUS POINTS IN THE LAST 16 STRAIGHT GAMES
-TORONTO HAS GIVEN UP 100 PLUS POINTS IN THE LAST 13-16 GAMES
-TORONTO RANKS #4 OUT OF 30 NBA TEAMS IN OFFENSIVE SCORING
-TORONTO RANKS #26 OUT OF 30 NBA TEAMS IN SCORING DEFENSE
-TORONTO RANKS #4 OUT OF 30 NBA TEAMS IN 3PT SHOOTING
-PHILLY RANKS #30 OUT OF 30 NBA TEAMS IN 3PT DEFENSE
-2-3 REFS WERE OVER THE LAST GAME BETWEEN THESE TWO WHERE THETOTAL WENT OVER


Tror vi om detta? :D

Vlad 2010-02-11 02:00

Håller med Lazlo och Jespaah.

För oss som lägger våra egna spel i NBA och inte blint ryggar olika "touts" så är det intressant hur personen som lägger spelet resonerat kring trender och ev match-ups och skador osv. Utgår även ifrån att de personer folk ryggar här faktiskt kan en del basket och inte uteslutande baserar sina picks på trends.

Tex om någon skrev en fotbollsrek och bara hade med tabellen och tidigare inbördes möten skulle den vara rätt ointressant då jag kan kolla upp det själv på 1 minut. Samma sak med trends och stats i basketen,de finns tillgängliga för alla alltid men det är hur olika personer tolkar dem som är intressant.

Att bara posta typ 7 spel utan motivering och sen komma in och :cheers: om det går bra ger mig inte speciellt mycket.

Antar att jag hoppats på mer writeups och diskussioner och mindre posturing men verkar som jag hoppats för mycket. Så är det ibland,Peace!

Jespaah 2010-02-11 09:53

Jag ställer ju frågor för att jag inte vet/funderar över något? Var hittar du såna där stats? Och ska man bara gå utefter statsen? Jag verkar ju ha en del medhåll iaf. Sen ser jag väl de som inget fel om man tror sig ha hittat ett bra spel men frågor de andra i forumet vad de tror om det.. det är ju det den här tråden är till för..

men men, inte jag som bestämmer här så!:D

Yoast 2010-02-11 11:41

Citat:

Ursprungligen postat av Jespaah (Inlägg 14023)
Jag ställer ju frågor för att jag inte vet/funderar över något? Var hittar du såna där stats? Och ska man bara gå utefter statsen? Jag verkar ju ha en del medhåll iaf. Sen ser jag väl de som inget fel om man tror sig ha hittat ett bra spel men frågor de andra i forumet vad de tror om det.. det är ju det den här tråden är till för..

Nej stats betyder verkligen inte allt...

Det brukar finnas nyttig statistik på sbrforum.com

T.ex. här kan man hitta lite statistik mellan Cavs-Magic: http://www.sbrforum.com/Stats/NBA/Ma...00211/502.aspx



Powered by vBulletin & vBadvanced CMPS
Design, Logos, etc Copyright © Sharps.se, 2010-2011. All Rights Reserved