![]() |
World Cup Qualifiers 6-7 september
Vad har ni för drag denna omgång. Tysklands truppbredd känns som att den borde klara av -1.5 linan mot Österrike enkelt.
Sverige är favoriter mot Irland med rätta. Bet365 har 2.70 just nu vilket är för högt. Tycker även att Bulgarien +1.75 ser bra ut med flera avbräck i Italienska laget. |
Varför tycker du Sverige bör vara favoriter? Irland kan ställa upp med ett rutinerat Premier League-lag och har hemmaplan. Tycker att Sverige har svagare länkar i sin trupp.
|
Citat:
|
Håller inte med. Utöver Zlatan är Sveriges trupp väldigt medelmåttig at best, bänknötare ifrån de sämre europeiska ligorna eller ordinarie folk i de sämre lagen i de bättre ligorna.
Lutar mest åt förlust eller oavgjort. |
Citat:
Ska vi prata bänknötare så är det ju bara att kolla på Irlands trupp. Hur många startspelare i deras elva spelar regelbundet i sitt PL-lag? |
Citat:
Tycker det är rätt jämnt skägg spelarmässigt. |
Funderar på Irland - Sverige ö 2.5 till 2.20. Lite för högt?
|
Någon som förstår det höga oddset på Uruguay borta mot Peru?
Visst, Peru är hemmastarka och Uruguay har öppnat kvalet rätt knackigt. Men känns inte 2.88 lite väl i överkant? Uruguays startelva: Fernando Muslera, Maximiliano Pereira, Diego Lugano, Diego Godin, Martin Caceres, Walter Gargano, Egidio Arevalo Rios, Cristian Rodriguez, Diego Forlan, Luis Suarez och Edinson Cavani. Man är i stort sett piskade att vinna för att slippa kvala. Senaste mötena har slutat 4-2 och 2-0 (hemma respektive borta) för Uruguay. Har jag missat något? |
Kanske kan bero på vilken höjd arena ligger på. Rätta mig gärna om jag har fel men Peru är väl ett land som ligger högt upp i Anderna så att säga medan Urugauy är ett relativt platt land?
|
Citat:
Nja, nu spelar man i Lima. Och det ligger väl max ett par 100 möh? Hade självklart kunnat vara en faktor annars. |
Citat:
Betyder nog inte så mycket |
Powered by vBulletin & vBadvanced CMPS
Design, Logos, etc Copyright © Sharps.se, 2010-2011. All Rights Reserved