Sharps.se - Sveriges bästa sportsbettingforum med rekar, spelförslag och bettingtips

Sharps.se - Sveriges bästa sportsbettingforum med rekar, spelförslag och bettingtips (https://www.sharps.se/forums/)
-   Fotboll (https://www.sharps.se/forums/fotboll/)
-   -   REK 20/1 21:00 Liverpool - Tottenham DnB 2 (https://www.sharps.se/forums/fotboll/500-20-1-21-00-liverpool-tottenham-dnb-2-a/)

RobinD 2010-01-20 11:39

20/1 21:00 Liverpool - Tottenham DnB 2
 
Då var det dags igen gott folk, en svår engelsk match att bita i. Igår var träffsäkerheten på City-Utd perfekt och jag hoppas på samma träfsäkerhet ikväll.

Det bör tilläggas att jag är Liverpool fan och att det svider att spela emot mitt eget lag, men denna säsong har jag missat för många potentiall vinstspel för att jag inte velat spela emot mitt kära pool. Det är slut på det nu.

Liverpool

Årets överlägset största besvikelse. Ute ur Champions League, ute ur FA Cupen, ute ur Carling Cup och långt efter i ligaspelet.

Problem med ägarstrukturen, ekonomin, skador, dålig form och envisa rykten om att spelare inte skriver på kontrakt samt att nyckelspelare kommer lämna.

Liverpoo, kommer ikväll ställa en trupp på banan bestående av spelare som inte inkluderar:

Gerrard: störst lysande stjärna och ikon för Liverpool

Torres: Europast bästa striker, en av de största stjärnorna i Liverpool

Benayoun: kanske den sammantaget bästa spelaren i år och en av de 4 spelarna som gjort 5 mål eller fler.

Glen Johnson: En spelare som bidrar med anfallsspel och fantasi i ett annars omständigt pool. Fin fot, bra inlägg, flera assist.

Vi pratar om att vi saknar spelare som gjort 22/38 mål i år + spelare som dessutom bidrar med kreativiteten som skapar målen.

Jag kommer inte att titta på någon statistik från föregående år eller så av den enkla anledningen:

Liverpool har inte vunnit i ligan i år utan Gerrard, Torres eller Benayoun på planen. Läs det igen.

Tottenham saknar visserligen några bra spelare i form av Lennon, Woodgate, Benoit Assou-Ekotto, Alan Hutton och Cudicini. Den enda av de som kommer saknas är Lennon.

I dagsläget är Tottenham bättre på alla punkter utom målvaktasposten när Liverpool inte har Gerrrard, Torres, Benayoun och Johnson med från start.

Denna match kan mycket väl sluta med ett kryss, det brukar Liverpool kunna mäkta med. Men att man vinner ikväll är ett långskott.

Liverpool - Tottenham DnB @ 2.10 är synat till 4u.

Finns klar risk för push i detta spel, men 1.53 på dubbelchansen kändes inte lika kul.

Stampe 2010-01-20 12:20

Har faktiskt spelat Liverpool här ist,
Får se vem som får rätt

RizZla 2010-01-20 12:21

Jag är spursfan och missar inte en match dem spelar, och jag ger denna rek Tummen upp! Slapp jag reka den. Tack. Ryggar men kommer även att spela på vinst för Spurs.

RobinD 2010-01-20 12:25

Citat:

Ursprungligen postat av RizZla (Inlägg 5715)
Jag är spursfan och missar inte en match dem spelar, och jag ger denna rek Tummen upp! Slapp jag reka den. Tack. Ryggar men kommer även att spela på vinst för Spurs.

Känns inte rätt att reka emot, men vinner inte pool kan man ju bli glad för vinsten ist. Förlorar de och man inte spelar har man ju inget att bli glad över.

Det enda logiska sättet att investera pengar på i denna match är ju DnB Spurs, Spurs rak, X2 och möjligen underspelet.

Oddsen är dock inte så roliga på X2 och underspelet.

Boone 2010-01-20 12:28

Tottenham över 1 är spelat!

RobinD 2010-01-20 12:33

Citat:

Ursprungligen postat av Boone (Inlägg 5722)
Tottenham över 1 är spelat!

Odds?

onsong 2010-01-20 13:27

Har också väldigt svårt att se Liverpool vinna den här matchen.

Värt att notera är också att Tottenham hade fler målchanser i 0-0-matchen mot Hull i helgen än vad de hade i 9-1-matchen mot Wigan för ett par veckor sedan. Enbart Boaz Myhill som gjorde en sinnessjuk insats förhindrade Tottenham från att vinna, kanske inte nödvändigtvis med 9-1.

Den odugliga Insua ska ju iallafall vara glad att han slipper Aaron Lennon på högerkanten, annars hade det nog blivit åka av där...

Avstår nog matchen själv dock, men tror Tottenham DNB är ett bra spel!

Mr.DEE 2010-01-20 15:18

Kommer spela Ö 2.5 så många mål hoppas jag på:D

JP 2010-01-20 16:14

Ja Myhill var helt sinnes i matchen mot Spurs senast. Tror knappt han insåg hur han räddade hälften av de bollar som var på väg in i mål.

Statistiskt sätt har Spurs det svårt mot Pool borta men bättre läge än så här blir det nog inte för en vinst. Jag avstår dock.

Lawio 2010-01-20 16:50

Spelar på Tottenham, @ 2.10 (Insatsen tillbaka vid oavgjort)

Abyss 2010-01-20 17:23

Håller med om att Tottenham är bra just nu i jämförelse med Liverpool.

När det gäller spelare som saknas så vill jag nog säga att Assou-Ekotto och Cudicini är lika viktiga som Lennon.
Lennon gillar att leka där framme medan Assou-Ekotto och Cudicini har gjort riktig bra där bak.

Tror, och verkligen hoppas, att vi vinner denna match. Då hjärtat brukar vinna över hjärnan så kommer jag skippa spel här.

skolmatsal 2010-01-20 17:27

Verkar som att det finns en del Spurs-fans här på sharps... Trevligt!

onsong 2010-01-20 17:33

Citat:

Ursprungligen postat av Abyss (Inlägg 5874)
När det gäller spelare som saknas så vill jag nog säga att Assou-Ekotto och Cudicini är lika viktiga som Lennon.

Gomes har hållit nollan i sex raka matcher sedan 0-1-förlusten mot Wolves, så att säga att Cudicini är lika viktig som Lennon, Tottenhams odiskutabelt bästa spelare i år även om Defoe kanske kan sägas vara nära, är ganska befängt kan jag tycka.

Abyss 2010-01-20 17:40

Citat:

Ursprungligen postat av onsong (Inlägg 5880)
Gomes har hållit nollan i sex raka matcher sedan 0-1-förlusten mot Wolves, så att säga att Cudicini är lika viktig som Lennon, Tottenhams odiskutabelt bästa spelare i år även om Defoe kanske kan sägas vara nära, är ganska befängt kan jag tycka.

Fast ska jag vara ärlig så finns det ju inga dåliga spelare i Tottenham va jag kan komma på.



Peter Crouch verkar vara från start idag.

RobinD 2010-01-20 17:41

Citat:

Ursprungligen postat av Abyss (Inlägg 5883)
Fast ska jag vara ärlig så finns det ju inga dåliga spelare i Tottenham va jag kan komma på.



Peter Crouch verkar vara från start idag.

Styrkan hos Tottenham sitter varken i Gomes eller cudicini. Det är ju framförallt offensivt de är bra.



Powered by vBulletin & vBadvanced CMPS
Design, Logos, etc Copyright © Sharps.se, 2010-2011. All Rights Reserved