Sharps.se - Sveriges bästa sportsbettingforum med rekar, spelförslag och bettingtips

Sharps.se - Sveriges bästa sportsbettingforum med rekar, spelförslag och bettingtips (https://www.sharps.se/forums/)
-   Fotboll (https://www.sharps.se/forums/fotboll/)
-   -   REK 2011-03-05 Portsmouth - Sheffield United (Championship) (https://www.sharps.se/forums/fotboll/6805-2011-03-05-portsmouth-sheffield-united-championship/)

trilion 2011-03-05 02:13

2011-03-05 Portsmouth - Sheffield United (Championship)
 
Datum: 2011-03-05
Tid: 16:00
Sport: Fotboll
Land: England
Liga: Championship
Match: Portsmouth - Sheffield United

Spel: Portsmouth
Insats:
Odds: 1.80
Bolag: BET365

Motivering:
Portsmouth - Sheffield United

Ja, som nyrekare här på sidan så får man väll vara beredd på kritik mm. men jag hoppas någon vågar lita på mig denna gången även om det kanske känns fel :)
Hoppas även inte Crew skulle bli förbannad om jag gjort något misstag utan istället berätta vad jag kan göra bättre!

--------------------------------------------------------------------------

Ja då har vi en match som jag tycker är intressant, som spelas idag.

Portsmouth

Ett lag som Portsmouth som ramlar ner från PL går urkasst inledningsvis men spelar upp sig sakta men säkert och på de senaste matcherna har dom lyft sig i tabellen grymt mycket.
5 vunna på 6 senaste och istället för att ha siktet inställt på bottenstrid har dom nu en chans om plats till kval till PL i tankarna och det tror jag lyfter spelarna enormt.
Jamie Ashdown har hållt nollan i 5 matcher irad och gör han det en match till så kommer han dela rekordet på antal nollor irad i Portsmouth med den gamle målvakten Peter Mellor. 3 tuffa skador i laget kan komma att störa men jag tycker endå att laguppställningen ser riktigt vass ut.

Skador:
Liam Lawrence,Hayden Mullins och långtidsskadade Danny Webber

De senaste 6 matcherna:

Portsmouth vs. Scunthorpe V - 2:0
Ipswich vs. Portsmouth V - 0:2
Portsmouth vs. Crystal Palace V - 1:0
Portsmouth vs. Barnsley V - 1:0
Doncaster vs. Portsmouth V - 0:2
Portsmouth vs. Derby O - 1:1

Trolig startelva:
Jamie Ashdown - Ritchie De Laet, Greg Halford, Ricardo Rocha, Hermann Hreidarsson - Aaron Mokoena, Jonathan Hogg - David Cotterill, Kanu, David Nugent - Dave Kitson.

Sheffield United

Sheffield då? ja vad har dom sysslat med denna säsongen kan man ju undra.
7 vinster 8 oavgjorda på 34 matcher är inget facit som lockar. Något är fel och dom verkar ha testat det mesta... bytt tränare, ändrat formation men inget fungerat. Såg för 2 omgångar sen matchen mot Scunthorpe då dom tappade sin 2-0 ledning till 2-3 och jag har väll svårt att minnas senast jag såg så tunga huvuden på en fotbollsplan. De har inte vunnit på de senaste 14 matcherna och det blir inget idag heller. Bortaplan mot ett av seriens formstarkaste lag blir de inga poäng. Spelarläget ser inte heller bra ut med 1 avstängd, 5 skadade och 3 frågetecken.

Avstängd:
Shane Lowry

Skador:
Chris Morgan, Andy Taylor, Ryan France, Richard Wright och Darius Henderson

Frågetecken:
Nicko Montgomery, Joe Mattock och Sam Vokes

De senaste 6 matcherna:

Sheffield Utd vs. Derby F - 0:1
Scunthorpe vs. Sheffield Utd F - 3:2
Crystal Palace vs. Sheffield Utd F - 1:0
Sheffield Utd vs. Reading O - 1:1
Sheffield Utd vs. Millwall O - 1:1
Ipswich vs. Sheffield Utd F - 3:0

Trolig starelva:

Simonsen - Collins - Nosworthy - Ertl - Lowton - Doyle - Quinn - Riise - Williamson - Cresswell - Evans


Inbördes:

Portsmouth 5
Oavgjort 3
Sheffield Utd 2

Note:

Problemet med en såhär match är att när ett lag som Sheffield som inte vunnit på 14 matcher möter Portsmouth som går som tåget, kan helt plötsligt knipa 3 poäng. Men händer det är det inget man kan göra något åt. Jag utgår från form, spelare, hemmaplan och även Sheffields skador som ser väldigt tunga ut, så får vi hoppas på det bästa :)

alexybt 2011-03-05 03:10

Fin rek, har också denna sedan tidigare.
:KO:

zleeper 2011-03-05 09:32

Bra rek! Spelat till 1.85 på NB igår kväll. Vet ej om oddset är kvar, sitter på iPhone. Tror stenhårt på denna.

robbson11 2011-03-05 10:05

Bra rek! Tycker du fått med det mesta, jag har tagit denna också!

BOL

:moneybag: :moneybag:

oggeb 2011-03-05 10:35

Rygg!

AndreasH 2011-03-05 10:47

Tog den med i går :)
Kör även att Portsmouth håller nollan till 2.28.
Det har dom gjort de 5 senaste matcherna så jag hoppas på repris.

Redbull 2011-03-05 11:14

Instämmer, bra rek. Ryggar!

Arre08 2011-03-05 12:22

Bra med info och en fin rek, har ryggat den med... Håller tummarna nu då!

Lawio 2011-03-05 12:36

Jag ryggar, tack :)

trilion 2011-03-05 17:54

Där satt den fint! :) Härligt med sin första rek som vinst. Kommer bli en imorgon med som jag hoppas ni vågar följa :)

Lunkan 2011-03-05 17:57

Snyggt, tackar! =)

ziggen 2011-03-05 20:55

Snyggt jobbat!! Tackar för reken..:)

arnestefan 2011-03-06 00:36

Citat:

Ursprungligen postat av AndreasH (Inlägg 111141)
Tog den med i går :)
Kör även att Portsmouth håller nollan till 2.28.
Det har dom gjort de 5 senaste matcherna så jag hoppas på repris.

Hoppade på tåget med pompeyvinst och hålla nollan, tackar så mycket:)

Rowtheboat 2011-03-06 11:28

Tack för reken! :thumbup:

O12 2011-03-06 13:52

Tack! :moneybag:



Powered by vBulletin & vBadvanced CMPS
Design, Logos, etc Copyright © Sharps.se, 2010-2011. All Rights Reserved