Sharps.se - Sveriges bästa sportsbettingforum med rekar, spelförslag och bettingtips

Sharps.se - Sveriges bästa sportsbettingforum med rekar, spelförslag och bettingtips (https://www.sharps.se/forums/)
-   Fotboll (https://www.sharps.se/forums/fotboll/)
-   -   REK 2011-08-27 Valencia - Racing Santander (Fotboll) (https://www.sharps.se/forums/fotboll/8622-2011-08-27-valencia-racing-santander-fotboll/)

Tolstoj 2011-08-27 09:37

2011-08-27 Valencia - Racing Santander (Fotboll)
 
https://www.sharps.se/forums/includes...14429432-3.jpg
Datum: 2011-08-27
Tid: 20:00
Sport: Fotboll
Land: Spanien
Liga: Fotboll
Match: Valencia - Racing Santander
Period: ft

Spel: Valencia -1
Insats: 8.00
Odds: 2.200
Bolag:

Motivering:
Premiärmatch i spanska ligan.

Valencia som i normala fall är otroligt hemmastarka tar emot ett av förra säsongens besvikelser, Santander. Valencia har blivit av med Mata för i år men de har annars värvat smart och bra, och täckt upp denna förlust väl. Där de bla hämtat in Piatti och Canales. En annan mycket bra värvning som lär stabilisera upp defensiven är Adil Rami, som hämtades från franska mästarna Lille. Truppen ser fin ut även om det kanske kommer sakna lite tyngd i de större matcherna, men i de enklare/mindre matcherna kan jag se Valencia spela ut de flesta lag och det ganska så rejält.

Valencia kommer nog gå ut här idag och försöka göra ett statement, att de är att räkna med i år. På hemmaplan bjuder de nästan alltid upp på en anfallsrik fotboll, något som kommer lämna stora hål i Santanders mediokra backlinje. Banega, Tino C, Piatti, Pablo, Parejo och Soldado kan komma att väldigt kul på mittfältet och i offensiven.

Santander kommer till denna säsong med en sämre trupp än den de hade förra året, och det säger en hel del om deras kvalité. Santander får det svårt att hålla sig kvar enligt mig. Det saknar en bra defensiv samt en spets längst framme. Vem spetsen längst framme är tänkt att vara vet jag ej, men de har knappast några av de hetaste spelarna i ligan där. Som spets lär någon av Acosta och Stauni lär starta idag. En alldeles för svag uppsättning, en av de sämre i ligan utan tvekan.

Jag tror Santander kommer jaga otroligt mycket boll. Det kombinerat med att de får svårt att hålla upp bollen i offensiven samt att Valencias två bra mittbackar förmodligen kommer svälja Santanders enda anfallare, kommer göra att det i princip blir spel mot ett mål under långa perioder. Och har man en målskicklig anfallare i form av Soldado på topp så lär det rassla till i nätet i några gånger. Iaf i normala fall.

Ett mycket spelvärt odds:

Valencia -1 @ 2.20

tehoteho 2011-08-27 11:03

Absolut!! är själv ett stor valenciafan och har följt samtliga försäsongsmatcher och även samtliga matcher förra säsongen. Valencia har inte tappat något när man nu under dem senaste året har tappat spelare som Villa, Silva, Mata och Marchena. Istället har laget blivit mer av en lagmaskin där flera av spelarna är otroligt duktiga. Finns inga skador i truppen och varje position har konkurrens av 2 duktig spelare!! Man har sålt världsstjärnor och ersatt hela laget med kvalitet, blir nog denna startelva ikväll:

Guaita
Miguel - R.Costa - Rami - Mathieu
Albelda - Banega
Pablo - Jonas - Piatti
Soldado

spelare som är värt att hålla ett extra öga på är Piatti som har imponerat under försäsongen!!

oddsen är chocksänkta till 1,3-1,4 och det blev genast mindre attraktivt!!

Govahill 2011-08-27 11:26

Citat:

Ursprungligen postat av tehoteho (Inlägg 137171)
Absolut!! är själv ett stor valenciafan och har följt samtliga försäsongsmatcher och även samtliga matcher förra säsongen. Valencia har inte tappat något när man nu under dem senaste året har tappat spelare som Villa, Silva, Mata och Marchena. Istället har laget blivit mer av en lagmaskin där flera av spelarna är otroligt duktiga. Finns inga skador i truppen och varje position har konkurrens av 2 duktig spelare!! Man har sålt världsstjärnor och ersatt hela laget med kvalitet, blir nog denna startelva ikväll:

Guaita
Miguel - R.Costa - Rami - Mathieu
Albelda - Banega
Pablo - Jonas - Piatti
Soldado

spelare som är värt att hålla ett extra öga på är Piatti som har imponerat under försäsongen!!

oddsen är chocksänkta till 1,3-1,4 och det blev genast mindre attraktivt!!

AHC finns fortfarande att plocka till runt 1.65 om du skulle vara intresserad, så egentligen ingen större odds-sänkning eftersom oddset på reken inte är AHC.

Fake 2011-08-27 11:55

Helt enig! Denne er allerede spilt og lagt til i sheetet for noen dager siden. Spilte -1.5 til 2.35 @ Expekt. Lykke til!

sirmicke 2011-08-27 18:17

Tack

wedberg 2011-08-27 21:11

Fantastiskt med hur säkra vi alla verkar vara på Valencia så har vi 1-2 i halvlek och nu 1-3 i 56:e :ohmy:

zlotys 2011-08-27 21:28

haha va håller valencia på med, någon som ser matchen ?

wedberg 2011-08-27 21:33

Följer den bara på livetjänster, man kan ju minsann undra! :idiot:

madjedo 2011-08-27 21:38

Ett valencia som verkligen kör offensivt!

Dock brister det för lätt där bak, och det är anledningen till det förväntade poängtappet just ju.

madjedo 2011-08-27 21:44

och det blev inte något poängtapp lol.... soldado, fyra-måls skytt ;)

men valencias backlinje ska ställas under all kritik dock fortfarande...

Overkill 2011-08-27 21:46

Citat:

Ursprungligen postat av madjedo (Inlägg 137258)
och det blev inte något poängtapp lol.... soldado, fyra-måls skytt ;)

Tremålsskytt. ;)

wedberg 2011-08-27 21:46

Vilken kille Roberto! Glad man bara körde en 1:a:clap:

madman81 2011-08-27 21:49

Detta var värt mitt första inlägg.

Var lite bekymrad där ett tag :).

oggeb 2011-08-28 02:27

Citat:

Ursprungligen postat av performance (Inlägg 137259)
Tremålsskytt. ;)

Han gjorde självmål också :)

Overkill 2011-08-28 03:03

Citat:

Ursprungligen postat av oggeb (Inlägg 137276)
Han gjorde självmål också :)

Jajo, men i den officiella statistiken räknas inte självmål som att man tillgodose de till sig själv. ;)

Men jag förstår hur ni menar med att han nätade fyra gånger. :p



Powered by vBulletin & vBadvanced CMPS
Design, Logos, etc Copyright © Sharps.se, 2010-2011. All Rights Reserved