Sharps.se - Sveriges bästa sportsbettingforum med rekar, spelförslag och bettingtips

Sharps.se - Sveriges bästa sportsbettingforum med rekar, spelförslag och bettingtips (https://www.sharps.se/forums/)
-   Ishockey (https://www.sharps.se/forums/ishockey/)
-   -   27/1 Leksand-Mora (https://www.sharps.se/forums/ishockey/10646-27-1-leksand-mora/)

Wagner 2012-01-27 17:11

Citat:

Viktor: Får önska dig en riktigt trevlig helg, och gratulera till kupongen som trots allt blev vinnande!
Gode gud! :whoco5:

Wagner 2012-01-27 17:15

Citat:

Ursprungligen postat av Norrman90 (Inlägg 164244)
Fick du vinst på kupongen spelet trots att dom voidade det för andra? :)

Alla utbetalningar är vinst. Som på tivoli. :D

http://fotolasse.se/September2011/Vinst.jpg

DamageINC 2012-01-27 17:16

Citat:

Ursprungligen postat av doob (Inlägg 164233)
Spoiler:
SPELET BLIR VOID! Läs själv och dra era egna slutsatser. Har varit i kontakt med kundtjänst hos Betsson....

"XXXX: Inledande fråga/kommentar: Hej! Jag har spelat över totalt 2,5 mål till 1.40 i matchen Leksand-Mora. Jag vill veta om på förhand om spelet är korrekt!


System: https://help.betsson.com/sv/


System: Välkommen till svensk Betsson Support


System: Viktor har förenat sig till denna session!


System: Du har kopplats till Viktor. Ditt referensnummer för den här chattsessionen är XXXXXXX.


Viktor: Hej XXXX, mitt namn är Viktor, du menar om oddset är korrekt så att spelet inte kommer voidas?


XXXX: Ja precis! Vill inte veta av att spelet voidas i efterhand!


Viktor: Ska kontakta vår oddsavdelning och bekräfta, personligen tycker jag att det lät som ett ganska högt odds...


Viktor: Men de kanske är generösa idag, vem vet...


XXXX: Ni har tydligen sänkt till 1.30 och då har ni på något sätt accepterat spelet tycker jag. Annars är det bondfångeri!


Viktor: Har du ett kupong-ID, för att underlätta för oddsansvarige?


Viktor: Vi reserverar oss alltid rätten att avbryta spel med felaktiga odds, även om det såklart är något vi helst undviker.


XXXX: Oväsentligt. Ni har spelet ute och då får ni väl stå för det? Min fråga är om spelet står eller om det är void!? Jag vill ha svar på förhand.


XXXX: INNAN matchen börjar! Det är väl fair?


Viktor: Jag håller på att kontakta oddsansvarige för att få ett svar, XXXXXX.


XXXX: Ok, jag väntar.


Viktor: Och ja, generellt sett så borde spelet gälla. Hade du ett kupong-ID, tack?


XXXX: Ja det har jag men jag förstår inte varför du måste ha det? Spelar väl ingen roll om det står 500 kr, 5000 kr eller mer på spel i sak? Eller?


Viktor: Visst är det så, beloppet är oväsentligt, men det är bara för att hjälpa oddsansvarige att hitta marknaden.


Viktor: Men jag kan ta fram det åt honom istället.


XXXX: Marknaden? Det är hockeyallsvenska. Leksand-Mora. Kan väl inte vara svårt?


XXXX: Förlåt om jag är besvärlig men det är en principsak tycker jag.


Viktor: Ingen fara, är bara det att oddsansvariga brukar vara lite kinkiga...


XXXX: Jag tycker att det är lite oseriöst att inte besvara frågan i sak utan kupong-ID...


Viktor: Självklart ska vi ge dig ett svar oavsett, allt jag menar är att det hade gått snabbare om vi haft ett kupong-ID. Men det spelar som du säger ingen roll rent sakmässigt.


XXXX: Ok!


XXXX: XXXXXXXXX är kupong-ID!


Viktor: Tack, hittade den just via ditt konto


Viktor: Pratar med oddsansvarige nu, får se vad han har att säga...


XXXX: Ok, tack. Jag väntar.


XXXX: Fått något svar?


Viktor: Beklagar dröjsmålet, och jag beklagar ännu mer det dystra besked jag har fått...


Viktor: Spelet kommer tyvärr att voidas, oddset är felaktigt.


XXXX: Void?


Viktor: Ja, den matchen alltså.


XXXX: Då föreslår jag att ni tar bort det på en gång och jag förstår inte hur ni kan sänka oddset en gång (det sista jag hörde) och sen veta om att det är felaktigt. Oseriöst!


Viktor: Beklagar verkligen, men ansvarige medger att han gjort ett misstag och publicerat felaktiga odds.


Viktor: Får önska dig en riktigt trevlig helg, och gratulera till kupongen som trots allt blev vinnande!


System: Viktor har lämnat denna session!"

Jag hade en fråga till men fick aldrig chansen att ställa den....:thumbdown:

Ja vad ska man säga. Klart det blir void när du tar upp det med kundtjänsten. Antingen lägger man spelet och hoppas det går förbi obemärkt, eller så lägger man inte spelet. Att spela och sen prata med kundtjänsten är bara en massa onödigt jobb då utgången är rätt så given.

kick 2012-01-27 17:22

dom andra bolagen har U 4.5 1.44-1.49 enligt flashscore. inget 2.5 eller 3.5. och betsson har inget Ö/U 4.5 spel. eller hur?

intressant om dom sysslar med sånt lurendrejeri. då hoppas jag många bojkottar . för dom lurar ju andra bolag också.


eller har dom tagit bort det nu? jag ser inget förutom detta HEMMALAGET.

19:00
Leksands IF - Mora IK : Antal hemmamål
Hur många mål kommer hemmalaget att göra,exklusive övertid och straffar?

över 2.5 mål
1.50
under 2.5 mål
2.40


U 6.5 mål är oddset 1.41

doob 2012-01-27 17:39

Citat:

Ursprungligen postat av Norrman90 (Inlägg 164244)
Fick du vinst på kupongen spelet trots att dom voidade det för andra? :)

Tror du missuppfattade det. Jag hade bland annat en dubbel mot Djokovic och då blev det vinst på "dubbeln" eller rättare sagt vinst på "singeln" Djokovic efter void...;)

doob 2012-01-27 17:45

Citat:

Ursprungligen postat av DamageINC (Inlägg 164247)
Ja vad ska man säga. Klart det blir void när du tar upp det med kundtjänsten. Antingen lägger man spelet och hoppas det går förbi obemärkt, eller så lägger man inte spelet. Att spela och sen prata med kundtjänsten är bara en massa onödigt jobb då utgången är rätt så given.


I det här fallet ville jag undvika 1-1 i matchen och att Betsson som vissa påpekade har varit fallet förut cashade in utan void! Bättre då att låta void komma INNAN matchen för att vara säker. Varför vänta och ändå få void efteråt? :no:

DamageINC 2012-01-27 17:49

Citat:

Ursprungligen postat av doob (Inlägg 164263)
I det här fallet ville jag undvika 1-1 i matchen och att Betsson som vissa påpekade har varit fallet förut cashade in utan void! Bättre då att låta void komma INNAN matchen för att vara säker. Varför vänta och ändå få void efteråt? :no:

Jo, men det är ju där avvägningen ligger med felsatta odds. Antingen spelar man, riskerar att de blåser en (men hoppas på att det går under radarn). Eller så spelar man inte. Fast jag kom på att du kanske inte var medveten om att det var ett felsatt odds innan du spelade.

Jag hade i alla fall tagit chansen och spelat, men fått det voidat efter ditt samtal. Var väl lite "sur" över det kanske, men det är nog bäst så här i längden.



Powered by vBulletin & vBadvanced CMPS
Design, Logos, etc Copyright © Sharps.se, 2010-2011. All Rights Reserved