Sharps.se - Sveriges bästa sportsbettingforum med rekar, spelförslag och bettingtips

Sharps.se - Sveriges bästa sportsbettingforum med rekar, spelförslag och bettingtips (https://www.sharps.se/forums/)
-   Offtopic (https://www.sharps.se/forums/offtopic/)
-   -   Den massiva tråden om spel som är felrättade (https://www.sharps.se/forums/offtopic/3610-den-massiva-traden-om-spel-som-aer-felraettade/)

Grovbenstomme 2010-08-20 23:48

Citat:

Ursprungligen postat av Kattbert (Inlägg 56833)
Nej ett +0(dnb) -bet som blir ogiltigt pga aovgjort är likvärdigt som att matchen aldrig skulle ha spelats. När man spelar +0 -spel så villkorar man sitt spel och villkoret säger att man spelar endast om matchen inte slutar oavgjort. Det spelar ingen roll om villkoret avgörs före, samtidigt eller efter matchen.
Att ett +0-bet slutar med oagjort och push skiljer sig inte från en annan match som inhiberats till följd av ett skyfall på annat sätt än att man på förhand definierat vad som möjligtvis kan hindra en från att betta på matchen. När man spelar +0 så är det precis som att man skulle spela endast matcher där det på förhand är sagt att denna slutar inte oavgjort. Då vore det märkligt om även oavgjorda matcher skulle räknas in på något sätt alls. Att man nu sätter pengar på spel innan någon kan meddela om matchen faktiskt slutade oavgjort förändrar inte saken. Det handlar endast om ordningsföljden besked-pengar och pengar-besked. Det finns endast en känslomässig skillnad men resultat och ROI innehåller ingen känslofaktor.

Nej. Omsatta pengar räknas med i en trovärdig ROI%. Boored har rätt här.

Trust the manboblicker

Hardcourt 2010-08-21 08:08

3 sheat på en vecka är bra jobbat..... NOT

rico 2010-08-21 08:20

Citat:

Ursprungligen postat av boored (Inlägg 57070)
vissa kära barn har många namn.

Jag håller med dej.

Är inte Draw No Bet en spelbolagsprodukt på ett Cover bet egentligen? Då har man ju definitivt riskerat insats. Spelbolagen kom väl på denna geniala marknad för att spelarna är lata och spelar DNB. Ett spel på rak 1:a eller rak 2:a och Kryss(Moneyline/Level ball) till marknadhögsta odds ger ju flera punkter högre odds än att köra DNB.

Nu får ni insatta rätta mej om jag är fel ute.

fuzzy_ 2010-08-21 12:43

Boored for president!

Kattbert 2010-08-21 14:11

Citat:

Ursprungligen postat av Grovbenstomme (Inlägg 57365)
Nej. Omsatta pengar räknas med i en trovärdig ROI%. Boored har rätt här.

Trust the manboblicker

Nej han,du och alla andra utom jag (och maddax och någon till kanske) har fel. Ni har förstås rätt i att praxisen är att det räknas in i ROI men ur en filosofisk synvinkel är det fel. Alltså det är egentligen fel. En spelare som endast spelar dnb och ganska jämna matcher kommer att ha ca 1/3 del av omsättningen i icke-spel. De har inte omsatts i spel utan bara flyttats fram och tillbaka mellan spelaren och bookmakern. Pengarna måste flyttas endast för att man på förhand inte vet om det blir ett vad eller inte.


Citat:

Ursprungligen postat av rico
Jag håller med dej.

Är inte Draw No Bet en spelbolagsprodukt på ett Cover bet egentligen? Då har man ju definitivt riskerat insats. Spelbolagen kom väl på denna geniala marknad för att spelarna är lata och spelar DNB. Ett spel på rak 1:a eller rak 2:a och Kryss(Moneyline/Level ball) till marknadhögsta odds ger ju flera punkter högre odds än att köra DNB.

Nu får ni insatta rätta mej om jag är fel ute.

Nej det stämmer inte. Jag brukar kolla detta om jag ser att någon sajt avviker speciellt mycket på nåt tecken. Oftast spelar jag på pinnaclesports och då är båda tecknen bland marknadshögsta så det är försvinnande litet jag kan vinna genom att spela ett tecken här och kompletteringen på en annan sajt.
Sen brukar jag kontrollera pinnacles egna odds också. Det händer faktiskt att dnb-oddset kan vara aningen högre än om man gör det själv. Det är lika vanligt som det motsatta. Av principskäl så kollar jag det oftast men frågan är om det är lönt. De avvikelser som finns är försumbara. Men som sagt, när oddsen sajterna emellan skiljer sig och någon släpar efter så kan man vinna ett par hundradedelar på oddset .

Vad är en punkt i oddssammanhang? Snackas alltid om punkter men det låter sig inte förklaras med en enkel googlesökning.

AndreasB1897 2010-08-21 14:22

Håller faktiskt med boored, man riskerar ju pengar även om det slutar med push?

DamageINC 2010-08-21 14:33

Jag tycker också att det är rätt att det räknas som omsatt i spreadsheetet eftersom det faktiskt är riskerade pengar som man kan förlora. Dock så antar jag att det inte räknas som omsatt hos spelbolagen när man till exempel ska omsätta en bonus. Så därför borde det alltid vara bättre att skapa DnB manuellt med 1x2-oddset i dessa fall (om det inte avviker för mycket neråt), eller har jag fel?

Wagner 2010-08-21 16:32

Citat:

Ursprungligen postat av Kattbert (Inlägg 57505)
Vad är en punkt i oddssammanhang? Snackas alltid om punkter men det låter sig inte förklaras med en enkel googlesökning.

En hundradel. Eller 0.01 om du så vill.

kakan 2010-08-21 23:09

Citat:

Ursprungligen postat av Jvk (Inlägg 56813)
Jag tror mig ha bra koll på bonnfotbollen. Skövde vann med 5-3??

Som jag förklarade tidigare så las mina spel i fel ordning idag, jag hade singel matcherna på King/Shvedova men på Spreeden blev det Nic/Peer. Kunde inte rätta den då givetvis. Bellucci vann med 3 game stämmer.

Jag skulle lägga in speedway spel idag MEN det blev under tennis de matcherna oxå och det blev rörigt. Har gjort en med tennis nu bara. Ska fixa en med div oxå.

varför har du lagt in vinstspel i speedway i tennis-sheetet?

Overkill 2010-08-21 23:29

Citat:

Ursprungligen postat av kakan (Inlägg 57603)
varför har du lagt in vinstspel i speedway i tennis-sheetet?

:lol: :lol: :lol:

kakan 2010-08-22 12:50

Citat:

Ursprungligen postat av speedmagic (Inlägg 57605)
:lol: :lol: :lol:

Inget svar. Oväntat?!?;)

Overkill 2010-08-22 13:10

Citat:

Ursprungligen postat av kakan (Inlägg 57679)
Inget svar. Oväntat?!?;)

Ändå har syndaren varit online idag. :lol:

eddieh 2010-08-22 15:26

Citat:

Ursprungligen postat av speedmagic (Inlägg 57688)
Ändå har syndaren varit online idag. :lol:

Att fuska är fult,det straffar sig i längden.;)

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=oPV9pBLNrt4]YouTube - Cheating Cyclist Gets Comeuppance[/ame]

kakan 2010-08-23 14:53

Div 4 fotboll fick även det plats i tennissheetet. Underbart! :D

Jeezay 2010-08-23 18:36

Från tennis 16/8 tråden,

Luckystrike: Jvk är en beryktad mytoman. Han har myglat mängder med stats förr. Han hävdade tex (Patrik med nick Kirtap på sharps kan intyga detta) i nov/dec på rekatochklart att han hade en träff på sina rekar av 83 % till snittodds 2,10 ca på över 500 spel under 2009. Det är ju lite synd om honom såklart, så tycker det är bäst bara strunta i honom, han har säkert nog med problem som det är.

:lol::lol::lol:

fuzzy_ 2010-08-24 01:08

Förstår inte syftet med att posta massa skit och smutskastning, har ni synpunkter på något sheet så ta det med personen i fråga via PM och försök höja er en nivå från sandlådan.

DamageINC 2010-08-24 02:23

Citat:

Ursprungligen postat av fuzzy_ (Inlägg 58066)
Förstår inte syftet med att posta massa skit och smutskastning, har ni synpunkter på något sheet så ta det med personen i fråga via PM och försök höja er en nivå från sandlådan.

Fast om någon uppenbart manipulerar sitt sheet för att vilseleda andra så är det väl bra att det tas upp i forumet så ingen går i fällan? För den kvantiteten av "misstag" jvk har gjort är mycket svåra att göra oavsiktligt om man inte är totalförvirrad, och därmed kan syftet inte vara annat än att lura folk att man är en bra spelare. Det är ju ett inte särskilt smickrande beteende och en del smutskastning är helt klart förtjänad. Sen behövs det kanske inte gå till överdrift, men jag tycker definitivt det är bra att det varnas för fula fiskar via forumet. Jag har svårt att se vad ett PM skulle åstadkomma i detta fall.

KP 2010-08-24 05:16

Nu har denna tråd gått och blivit ALLA mot "JvK". Jag trodde den skulle handla om att varna andra för misskötta spreadsheets så att man ska akta sig innan man ryggar.
Smutskastning och häxjakt hör inte hemma här.

TRÅD LÅST

Den som vill får starta en ny tråd angående misskötta spreadsheets men se till att hålla er kring ämnet och inte diskutera en persons i sig. Vill ni diskutera en persons sheet i sig gör ni det bäst i PM med användaren, alternativt starta en tråd där topic tydligt säger att här ska denna persons sheets diskuteras.



Powered by vBulletin & vBadvanced CMPS
Design, Logos, etc Copyright © Sharps.se, 2010-2011. All Rights Reserved