Sharps.se - Sveriges bästa sportsbettingforum med rekar, spelförslag och bettingtips

Sharps.se - Sveriges bästa sportsbettingforum med rekar, spelförslag och bettingtips (https://www.sharps.se/forums/)
-   Övriga sporter & Evenemang (https://www.sharps.se/forums/ovriga-sporter-evenemang/)
-   -   UFC 125: Resolution - Jan 1st (https://www.sharps.se/forums/ovriga-sporter-evenemang/5623-ufc-125-resolution-jan-1st/)

James-j 2011-01-01 18:22

Ne jag kommer nog inte heller palla. Sitter och tänker på en parlay någon som har något förslag?

Moffegrev 2011-01-01 18:33

Guida/Silva till 2,78? Tror stenhårt på Guida faktiskt, ser inte hur han skulle kunna bli knockad med den grottmänniskakäken.

1nce 2011-01-01 18:58

Stephens+Edgar+Kim lägger jag en liten på :)

James-j 2011-01-01 19:01

Guida tar jag plusar på Brown :cheers:

Moffegrev 2011-01-01 19:18

Slängde in lite betfairpengar på Guida. Tror fan han tar det här med redig köttning av Gomi som lär åka i backen rätt tidigt.

James-j 2011-01-01 20:22

Fick något ryck och la fler spel än vad jag egentligen borde men hittade överodds i KO/TKO spelen samt på underdogsen min vinstprocent kommer vara under två-siffrigt efter denna galan hoppas bara ROI inte faller för mycket.

BOL på er boys :cheers:

Kommer lägga upp ett spread för bara underdogs kommer följa 1nce råd att inte satsa pengar i början utan blir mer som ett expriment

1nce 2011-01-01 20:25

JJ slår på stort, kul att se :)

BOL till er också!

ps: gå inte in i tråden om ni inte vill ha spoilers imorrn :whistling:

Moffegrev 2011-01-01 23:37

BOL?

Dyker upp framåt eftermiddagen någon gång. Lycka till nu killar, inga förtjänar det mer än vi.

James-j 2011-01-02 02:22

Kunde inte låta bli att se ett par prelims spoiler varning
Spoiler:
Roberts by sub 1st rond easy fucking money:cheers:

KP 2011-01-02 08:25

Oavgjort????? Hur fan???
Hursomhelst GRYM FIGHT! snacka om comeback. Bjussar på en mäktig bild från läktaren. Har tagit massor:)

http://dl.dropbox.com/u/5799500/Phot...%2021%2033.jpg

Snittgurkan 2011-01-02 10:08

Hade bokat matchen att Edgar, inte skulle vinna.
Hos bookies räknas inte oavgjort resultat och oddset sätts till 1,00.
På spelbörsen räknas oavgjort men då som "dött lopp" och bägge är då vinnare.
Så jag förlorar pengar på att Maynard vann, trots att jag bokat Edgar att inte vinna??? Eller gjorde hann???

Den som spelat på Betfair att Maynard vinner, borde då rimligtvis ha vunnit dem pengarna jag förlorat!! Eller är det den som spelat på oavgjort resultat som vinner??? Och som enligt bookies inte får sluta oavgjord.
Men Edgar då, som jag bokat att inte vinna???
Som "Layare" är jag min egen bookie och jag spelar på att Edgar inte vinner, då förlorar jag.
Som "Backare" så spelar jag tvärtom och säger att Edgar vinner, och då vinner jag????
Bägge vinner, den som spelat på favoriten vinner mest. Den som bokar att underdogen inte vinner, vinner fast han vinner en förlust.

Snårigt värre. Usch vad sjuk man blir.

1nce 2011-01-02 10:15

KP! Din jävel! Grym gala och om man kunde bli mer avis så är man det nu :p

Bettingen gick bra +8.36u. Gött att Volkmann visade att det är en annan nivå i UFC än den Mckee är van vid från gärsgårn'.

Brian Stann imponerade stort på mig och jag cashade in nåt tv-bet där.

Main event! Sjukt bra match och som jag scorade den så blev det också draw. Gotta love Frankie, otroligt jävla starkt att komma tillbaka som han gjorde. Nåt som gör mig sur är att Maynard alltid ska ha ursäkter, nu menar han att domaren borde ha stoppat matchen i 1:a och att han borde ha vunnit domslutet. Ville bara spy förut när Maynard försökte bortförklara sig efter matchen mot Rob Emerson när han slammade Emerson och samtidigt knockade sig själv. Hade 10-8 Gray i 1:a och 10-9 Gray i 3:e, Frankie 10-9 i 2:a, 4:e och 5:e. En draw var fullständigt rättvis, nuff said!

Vet att det är fult att komma med spel i efterhand men av allt jag har skrivit så vet ni att jag förväntade mig en jävligt jämn match mellan Frankie och Gray och därför hade jag lagt ett litet bet på draw. Sjukaste är att jag hade glömt bort detta bet och i samma sekund som Buffer säger "draw" så trillar poletten ner.

12/16/10 6:21am $5.00 $500.00 $505.00 Win 1/1/11 11:00pm Props Fighting 1113 Edgar/Maynard draw +10000* vs Fight not a draw

:moneybag: :cheers: :moneybag: :cheers: :moneybag:

EDIT: På post fight konferensen (där Dana inte ens dök upp) sa UFC's vice VD att Frankie ska möta Pettis i nästa match men nu har Dana uttalat sig och sagt att det istället blir Frankie vs. Gray III ASAP. Inte mig emot efter den grymma matchen inatt. Kommer förmodligen betta Frankie igen och draw såklart :lol:

KP 2011-01-02 15:12

Håller helt med dig 1nce, Stann var hur kung som helst att se.

Sen har jag en fråga, vad e definitionen för KO inom Ufc ?

1nce 2011-01-02 15:20

Citat:

Ursprungligen postat av KP (Inlägg 93353)
Sen har jag en fråga, vad e definitionen för KO inom Ufc ?

KO - Om fightern är helt väck av en eller flera smällar.

TKO - Om domaren kliver in och bryter.

KP 2011-01-02 15:35

Citat:

Ursprungligen postat av 1nce (Inlägg 93354)
KO - Om fightern är helt väck av en eller flera smällar.

TKO - Om domaren kliver in och bryter.

Precis vad jag trodde och förklarade, men sedan fick jag motfrågan varför man spelar KO när det aldrig händer? (Visade min kusin någons sheet här där personen spelade ca 6 matcher med att vinnaren skulle ta den på KO) han menar att blir någon så slagen att han säckar så står inte motståndaren kvar på benen som i boxning utan han går ner och fortsätter slå tills domaren bryter. Därmed borde man egentligen spela TKO och inte KO? Eller räknas båda som samma sak fortfarande i statistik/spelbolagsbedömning/officiellt resultat?

1nce 2011-01-02 15:47

Bookies räknar det som samma sak, brukar faktiskt stå KO/TKO hos bookies. Det är väl vi som är slöa när vi lägger in spelen i spreadsheet :).

Officiella resultatet gör skillnad på KO och TKO vilket kan vara av stort värde när man letar info.

James-j 2011-01-02 16:26

Har bara sett prelims fighterna än men åter igen en plus gala för alla 3:cheers:
Nu slaktar vi spelbolagen a la:holms:

@1nce skaplig tv-peng ex 100:clap: ångrar att jag inte ryggade handikappspelet på Edgar bra läst där

Tror jag gick 5.88 units plus båda 5 unit spelen satt :yes:
Underdog projektet gick även plus 1.88 units

Ibland är det förvirrande angående begreppen vid KO/TKO har läst i hos vissa siter där det står submission by strikes men antar då att dom använder ordet "submission" i den betydelsen av underkastelse ungefär som klapp inte som stryp eller lås.

Såg att jag hade slarvat med att skriva KO/TKO i mitt sheet :skamsen:

Moffegrev 2011-01-02 20:43

Sådär. 16,92 Units +++++

Grym gala, riktigt grym, och Sharps ska delas ut. Ett av holmsbetten gick in, så där plussade man. Guida, Roberts (tack JJ) och Edgar+3,5 (Tack 1nce) gav utdelning.

Bettade även en trippel åt polaren med Stann, Silva och Edgar som gick in (void på Edgar givetvis), så blev en dubbel.

Moffegrev 2011-01-02 20:46

JJ och 1nce: Ni fick 10sharps som tack för de två betten jag ryggade er på.

Snyggt som satan med draw-bettet :D

F.ö en skitbra gala, och ett jävla härligt polettregn.

James-j 2011-01-02 22:21

Tack för sharpsen Moffe, nästa gång ska jag lyssna ditt förslag till parlay mina val är iskalla just nu.

Sett hela galan blev impade av Kim's grappling, även fast jag trodde på Stann innan så var han tuffare än jag trodde han kan bli en faktor att räkna med i framtiden.

Maynard Edgar var riktigt rolig att se fasiken va stryk Edgar tog i första sinnessjukt starkt att komma tillbaka frågan är inte om Maynard gjorde tillräckligt för att vinna men som sagt fortsättning följer.

Nästa gala blir 22 jan tror jag fight for the troops ser ifram emot och tjata med er då boys

Moffegrev 2011-01-02 22:41

Definitivt, och inför nästa gala måste vi försöka sammanställa "bra bets" mer gemensamt. Alla tre av oss är vinnande när det kommer till MMA och emellanåt dyker det upp riktiga jävla godbitar.

Tycker att det bästa bettet på den här galan var 1nces; Edgar +3,5 till 1,8. Det om något var ett jävla överodds, och vi ska fan kunna vaska fram fler bets av den kalibern till nästa gala.

Lite överambitiöst kanske, men vi skulle ju kunna ställa upp ett fantasyspreadsheet inför nästa där vi bara kör de bets som alla tycker känns jävligt vettiga och värda och torrköra det, sen får ju alla givetvis betta hurfan de vill.

1nce 2011-01-02 22:46

Tack mannen! Riktigt imponerande plus för din del :). Snyggt på Guida, den var jag helt fel ute på.

Tack JJ för Roberts

Kan lika gärna delge några av mina missade bets också, hehe. Har den fula ovanan att betta en del MMA utanför sheetet där jag bara plockar ut russinen. Kunde inte hålla klåfingrarna i styr från Vera och sen bommade jag på Guida vs Gomi att gå tiden ut. Hade en massa mindre parlays där jag lyckligtvis inte hade med Gomi och Vera i fler än 2-3 st. Frankie var med i princip alla parlays så det var lite trist att han inte vann men det jämnade ut sig med drawbettet tack och lov.

James-j 2011-01-02 23:09

Fantasyspreadsheet låter som en bra ide'. Vi har alla tre olika kunskaper och kan bidra med olika vinklar. Tycker även att vi håller diskussionerna på en bra nivå peppar ta i trä så har inte några keyboard warriors hitta hit än.

Jag var riktigt nära att gå in på Vera men hans kroppsspråk såg svagt ut på invägningen.Inte för att ta något från Silva men Vera måste ha som Joe Rogan sa någon slags mental block killen har alla verktyg som ska finnas i fighters verktygslåda men han låser sig nästa varje gång, sportpsykologen nästa hållplats

Intressant även att det kommer upp en ny generation med unga fighters samtidigt många av de äldre faller fritt.

1nce 2011-01-02 23:20

Vettiga tankar JJ, håller med om att vi verkar ha lite olika kunskaper och synsätt vilket är bra om vi lyckas knyta ihop alltsammans. Jag har en tendens att trycka av lite förhastat ibland av rädsla att de nysläppta oddsen ska droppa, visserligen gör de ofta det men ofta stiger de, ex Bader. Det kanske jämnar ut sig i längden men det är alltid lika snöpligt att kunna få högre med lite tålamod.

Jepp, bra nivå! Inget sherdog forum här inte, jag kan inte fatta hur det forumet har kunnat spåra ur så jävla hårt, trodde inte något sånt ens var möjligt...

Moffegrev 2011-01-02 23:20

Samma sak här, händer att jag skiter i att slänga in en del bets i spreadsheetet, men inte den här gången faktiskt. Har upptäckt att man bara lurar sig själv i det långa loppet. Bättre att köra med öppna kort och få det svart på vitt hur det gått.

Imponerande sub av Guida f.ö, hade aldrig trott att han skulle vinna på sub, men han verkar ha förbättrat sitt tidigare rätt usla ground game rejält hos Jacksson. Vet att Magnus "Jycken" Cedenbladh var där och tränade, och hans kommentar om Guida var hur jävla kass han var på grappling, men som sagt han tycks ha blivit bättre. Så jävla snygg transition in till giljotinen.

Vera är väl mer eller mindre slut nu. Han har inte sett bra ut på länge faktiskt, och hans brottning (som tidigare lovprisats) visade sig vara rätt usel, detta trots att han tränar med jävligt bra brottare.

Thiago Silva som jag tidigare har lovprisat visade sig inte alls vara speciellt vass stående mot Vera, utan imponerade isf mer med sitt ground game.

Leben såg ut som skit verkligen. Kändes som om han inte ens hade en gameplan utan körde den gamla vanliga taktiken; fram med hakan och veva som satan. Lärdomen här är väl att han ska vara underdog för att det ska vara spelvärde i honom.

Som befarat så visade det sig att Marcus Davies och Phil Baroni var två relativt säkra torskar på det här kortet (fanns dock noll värde i att betta emot de).

Var lite inne på en mindre summa på Nunes, synd att jag inte la den. Han grindade till sig ännu ett decision, och visade hur tråkig han faktiskt är.

Nästa gala ska vi plocka hem ännu fler vinster, och funderar på att betta lite fler units den gången faktiskt, har varit så jävla konservativ. Mitt unitbelopp är ändå jävligt lågt, och lagt på nivån att jag ska vara beredd att torska allt, så nästa gång blir det större belopp.

/Captain Hindsight to your command

Moffegrev 2011-01-02 23:25

Kollade precis bestfightodds och hittade direkt 3 odds som ser intressanta ut (varav ett redan bettat);
Bader @ 4,19
Carlos Eduardo Rocha 3,94
Jorge Rivera @ 3,89 (Förr eller senare kommer Bisping bli tvungen att gå in i clinch, han kan inte dansa till sig decisions i varenda fight. Tror lätt att han har vad som krävs för att sänka Bisping)

Alla tre känns som rätt saftiga överodds faktiskt, dock avvaktar jag.

James-j 2011-01-02 23:35

Citat:

Ursprungligen postat av 1nce (Inlägg 93421)
Vettiga tankar JJ, håller med om att vi verkar ha lite olika kunskaper och synsätt vilket är bra om vi lyckas knyta ihop alltsammans. Jag har en tendens att trycka av lite förhastat ibland av rädsla att de nysläppta oddsen ska droppa, visserligen gör de ofta det men ofta stiger de, ex Bader. Det kanske jämnar ut sig i längden men det är alltid lika snöpligt att kunna få högre med lite tålamod.

Jepp, bra nivå! Inget sherdog forum här inte, jag kan inte fatta hur det forumet har kunnat spåra ur så jävla hårt, trodde inte något sånt ens var möjligt...

Haha tänkt precis på sherdog där kör dom hårt internet-krigarna.

Att vara ute tidigt kan även vara en stor fördel. Själv är jag mer feg/försiktig känns nästan som ett måste för mig att se alla fighters på invägningen innan jag trycker av, oftast vid den tiden har oddsen hunnit sjunka rejält men nu har jag lärt mig att kolla upp inte par matcher innan som jag sätter eget spelvärde på och sedan trycka av när oddsen kommer ut.

@Moffe kungligt lirat denna gala fortsätt såhär så blir det klirr:moneybag: och PS spela inte på lag som Utah och utanför sheetet

Go natt boys väl mött nästa gång

1nce 2011-01-02 23:35

Citat:

Ursprungligen postat av Moffegrev (Inlägg 93423)
Kollade precis bestfightodds och hittade direkt 3 odds som ser intressanta ut (varav ett redan bettat);
Bader @ 4,19
Carlos Eduardo Rocha 3,94
Jorge Rivera @ 3,89 (Förr eller senare kommer Bisping bli tvungen att gå in i clinch, han kan inte dansa till sig decisions i varenda fight. Tror lätt att han har vad som krävs för att sänka Bisping)

Alla tre känns som rätt saftiga överodds faktiskt, dock avvaktar jag.

Är också inne på Rocha men väntar då den troligen stiger och jag hinner analysera noggrannare.

Rivera känner jag mig osäker på. Han har inte riktigt snabbheten för att komma åt Bisping, styrkan att knocka folk har han men jag har för mig att han mest slår raka kombinationer vilket Bisping borde överleva. Om det blir clinch lever Bisping farligt men jag tror faktiskt att Bisping dansar hem denna.

Moffegrev 2011-01-03 00:15

Citat:

Ursprungligen postat av James-j (Inlägg 93425)
@Moffe kungligt lirat denna gala fortsätt såhär så blir det klirr:moneybag: och PS spela inte på lag som Utah och utanför sheetet

Du har givetvis helt rätt. Borde verkligen ge fan i att rygga en massa annat skit som jag inte har en aning om, men speldjävulen sitter rätt djupt rotad i mig och jag tycker mig se värde överallt emellanåt.

Spreadsheetet är lösningen, fungerar lite som terapi för mig, samt att 1unit inte motsvarar någon större summa för mig.



Powered by vBulletin & vBadvanced CMPS
Design, Logos, etc Copyright © Sharps.se, 2010-2011. All Rights Reserved