Sharps.se - Sveriges bästa sportsbettingforum med rekar, spelförslag och bettingtips

Sharps.se - Sveriges bästa sportsbettingforum med rekar, spelförslag och bettingtips (https://www.sharps.se/forums/)
-   Speldagböcker (https://www.sharps.se/forums/speldagboecker/)
-   -   Sebbe bygger rulle med fotbollsspel. (https://www.sharps.se/forums/speldagboecker/16749-sebbe-bygger-rulle-med-fotbollsspel/)

Seebbo 2014-01-12 13:33

Ogiltigt spel-ID: 1901333


Seebbo 2014-01-12 16:32

Torino - Fiorentina kan ha varit den roligaste 0-0 match jag sett på bra länge. Bra tempo, många målchanser och fint spel. Men det var väl den där lilla spetsen i Gomez, Rossi och Immobile som saknades, tyvärr.

Napoli leder med 0-1 och det verkar vara en lite halvseg.

Får hoppas att Milan putsar till siffrorna ikväll.

Seebbo 2014-01-15 15:56

Ogiltigt spel-ID: 1906092



Tim Cup idag igen.

Har även Catania -0,5. Dock inte hunnit lägga in den i dagboken då den börjar nu kl.16

Seebbo 2014-01-15 17:41

Ogiltigt spel-ID: 1906194



Tar Fiorentina early här.

Många verkade tro på en liten vändning för Catania när man fick in Lodi igen och man också den första matchen med Lodi i laget mot Bologna med 2-0 hemma. Sedan dess har det varit tyngre. Man förlorade förra omgången mot Atalanta på bortaplan med 2-1 och ligger just nu under med 1-2 mot Serie B-laget Siena trots att man ställt en bra elva på planen och det har inte sett speciellt bra ut under matchen.
Catania har i år endast lyckats vinna tre matcher där alla vinsterna kommit på hemmaplan mot Chievo(16), Udinese(15) och Bologna(18).

Fiorentina fortsätter att göra spännande nyförvärv och breddar nu sin trupp med Anderson och Matri.
Fiorentina känns stabila mot de sämre laget men man räcker inte riktigt till mot de bättre. Förlusterna på bortaplan i år har kommit mot Udinese(15), Roma(2) och Inter(5).

Tror oddset kommer droppa en del därför väljer jag att ta den nu.

Seebbo 2014-01-16 13:28

Idag sparkade alltså Catania sin tränare Luigi De Canio som i oktober ersatte Rolando Maran. Vem som tar över nu efter Luigi? Rolando igen givetvis. Om då går bättre denna gången än förra? Tveksamt.

Seebbo 2014-01-17 10:38

Ogiltigt spel-ID: 1908566



Cagliari reser till Bergamo för bortamatch mot Atalanta. Det är plats 13 mot plats 14 i tabellen och båda lagen har 21 poäng var.

Atalanta är ett mycket bra hemmalag. Endast två förluster denna säsongen och det mot Fiorentina och Juventus. Två kryss mot Roma och Inter och sedan fem vinster. Man vinner de matcherna man ska.
På de fem senaste hemmamatcherna i ligan har man två vinster, två avgjorda och en förluster.

Truppmässigt så är det inga stora avbräck. Saknas gör försvararna Y. Benalouane(2/0), L. Scaloni(5/0) och G. Bellini(5/0).

Förväntad starelva: 4-4-1-1
SPORTIELLO
RAIMONDI - TENDARDO - LUCCHINI - BRIVIO
BRIENZA - CIGARINI - CARMONA -BONAVENTURA
MORALEZ - DENIS


Lika bra som Atalantas är hemma är Cagliari borta. Man har inte vunnit en bortamatch sedan den 17 februari 2013. Man kryssar dock en hel del.
På de fem senaste bortamatcherna har man två förluster och tre kryss.
Lite tyngre avbräck hos Cagliari. Anfallarna Nene(11/2) och M. Pinilla(15/3) saknas. Man har även sålt deras kanske bästa spelare Nainggolan(17/2) till Roma.

Förväntad startelva: 4-3-1-2
ADÀN
PISANO - ROSSETTINI - ASTORI - MURRU
DESSENA - CONTI - EKDAL
COSSU
SAU - IBARBO

Summa summarum:
-Atalanta är ett extremt starkt hemmalag.
-Cagliari är dåligt bortalag.
-Tungt tapp i Nainggolan för Cagliari.
-Inga avbräck hos Atalanta.

Spelet är alltså Atalanta -0,25 hos Pinnacle.

Seebbo 2014-01-18 19:25

Ogiltigt spel-ID: 1911486


maddmax 2014-01-18 19:28

0-4? :D

Hänger på med en liten peng.

Seebbo 2014-01-18 19:57

Ogiltigt spel-ID: 1911492



Bologna är inte bra i år. Trots att man har en bra offensiv med spelare som Diamanti, Bianchi och Cristaldo så lyckas man inte göra mål. Man har gjort ett mål på de senaste fem matcherna och två mål på de senaste fem hemmamatcherna.
Däremot har man fått igång försvarsspelet som läckte något otroligt i början av säsongen, tre nollor på de senaste fem hemmamatcherna är bra men...

...imorgon kommer Napoli på besök. Ett Napoli som är inne i en riktig formtopp. 4 vinster på de senaste fem matcherna samt 3 vinster på de senaste fem bortamatcherna. Napoli har fått igång sin offensiv ordentligt i de senaste matcherna. Mertens(8/5/3) är stekhet, Callejon(19/8/0) likaså och Higuain(18/9/6) både spelar fram och gör mål.
Trion har på de senaste fem matcherna stått för 9/13 mål. Och då har man spelare som Isigne(19/1/3), Pandev (16/6/3) och Hamsik(9/6/0) också på bänken.
Man har även gjort ett bra nyförvärv i Jorginho(18/7/3) från Hellas Verona.

Out för Bologna är endast försvararen Marek Cech (6/0/0).
Det ser lite värre ut för Napoli, dock är det så det sett under de senaste matcherna.
Out är Zuniga(4/0/2), Mesto(8/0/0) men främst Reina(15/0/0) och Behrami(14/0/0).

Spelet är Napoli -0,75, Napoli kommer med ett underbart bra självförtroende och en offensiv som Benitez fått igång ordentligt. Detta mot ett Bologna som svajjat både offensivt och defensivt denna säsongen.

Seebbo 2014-01-18 20:00

Citat:

Ursprungligen postat av maddmax (Inlägg 311311)
0-4? :D

Hänger på med en liten peng.


4-0* Det är bara Roma som klarar av att göra 4 mål på en match ;)

maddmax 2014-01-19 15:05

Snyggt! :hattenav:

http://img.cdn.svenskafans.com/Image...-fascisten.jpg

Seebbo 2014-01-19 15:24

Tack! :)

Di Canios gäng lyckades ju till och med vinna.

http://bealing.files.wordpress.com/2.../canioteam.jpg

Seebbo 2014-01-19 18:42

Bra dag idag, 3-1.

Udinese - Lazio blev målglatt där Lazio vände underläge till vinst med 2-3 och Reja har fått en kanonstart i sin comback med tre raka vinster.

Fiorentina eller ska vi säga Matri körde över Catania med 0-3. 2 mål och ett ass av allas favorir. Givetvis går han ut vadskadad, undersöks imorgon.

Atalanta - Cagliari blev jämn som väntat. Men det var just hemmaplansfördelen som avgjorde.

Dagens förlust kom i Bologna - Napoli. Napoli inte alls med i första halvleken, Diamanti var så bra som han kan och ska vara samt Bianchi gjort sitt för året blott andra mål.
Napoli kom ut med betydligt bättre fart i andra och vände till 2-1 men Bianchi får göra sitt andra mål i matchen i 90 minuter efter lite ofokuserat försvarsspel.

Får se om jag kommer fram till något spel i Milan - Hellas
EDIT* Blir inget spel. Oddsen har sjunkt för mycket på de spelen som var intressanta.

stanger 2014-01-19 21:47

Får ju tacka dig!:clap: Tog Atalanta och Fiorentina och tjänade en slant idag.

Seebbo 2014-01-23 19:16

Toscana-derby Fiorentina - Siena ikväll i cupen. Kanske kommer upp ett spel när startelvorna kommer, så tidigast kl 20.00.

Seebbo 2014-01-23 20:22

Ogiltigt spel-ID: 1918346



Tar över 2.75. Var inne på Siena +1.75 först men Fiorentina ställer upp med en betydligt bättre elva än vad jag väntade mig.

Elvorna:

Fiorentina: Neto, Roncagalia, Rodriguez, Compper, Pasqaul; Matias Fernandez, Aquilani, Borja Valero; Joaquin, Ilicic, Cuadrado.

Siena: Farelli, Matheu, Dellafiore, Giacomazzi, Angel, Valiani Pulzetti Feddai, Rosina, Paolucci, Giannetti.

Det finns alltså fin offensiv kraft i Viola, speciellt i Borja och Cuadrado.

Siena kör med andra keepern men har också fin offensiv.

Seebbo 2014-01-23 22:57

Man får väl säga att jag valde fel spel idag men det blev ju trots allt en halv vinst. 2-1 och Fiorentina slår ut lillebror. Hade man varit smart som Arre08 hade man tagit över 2.5 på liven istället och fått hel vinst.

Helgspelen kommer imorgon eller lördag förmiddag.

Seebbo 2014-01-24 12:28

Ogiltigt spel-ID: 1919244



Juventus åker till huvudstaden för att möta Lazio.

Ett Lazio som fått ett lyft sedan Reja tog över och man har nu tre vinster, ett kryss och en förlust på de senaste fem matcherna.
Man har haft stora problem med skador och avstängningar de senaste matcherna och det fortsätter även att störa.
Spelare out: O. Onazi (12/0/2), S. Lulic (15/2/1), S. Radu (10/0/0), A. Konko(8/0/0), H. Ederson (9/1/1), D. Novaretti (4/0/0). Lägg därtill S. Mauri som varit avstängd under hela säsongen pga inblandning i en spelarskandal.

Man spelar bra på hemmplan, endast två förluster mot Napoli och Genoa samt kryss mot Fiorentina och man har vunnit de matcher man förväntas vinna i princip.

Men! Motståndarna heter Juventus, ett Juve som i år är oslagbart i ligan. Man har 12 raka vinster. Endast en förlust och ett kryss denna säsongen.
Man kommer ställa upp med sånär bästa laget. Endast Chiellini som saknas pga avstängning och där kliver Ogbonna in, helt okej backup.

Juventus och Lazio har denna säsongen redan möts två gånger. Första gången i Super Cup-finalen som inledde säsongen. Där vann Juve med förkrossande 4-0 och sedan möttes man redan igen i omgång två. Då vann Juve med 4-1.
På de senaste fem mötena vann Lazio det första mötet, sedan ett kryss och nu tre raka vinster till Juve.

Conte har gjort klart att ligan är prio ett då man satte ut ett b-betonat lag i cupmötet mot Roma och förlorade med 1-0.

Juventus är en klass bättre än Lazio om inte två. Och med det ostabila försvarsspelet som Lazio visat upp under säsongen kan det nog rassla till både en och två gånger bakom Marchetti.

Troliga evlor:
Lazio 3-4-2-1 Marchetti - Biava- Ciani - Dias - Cavanda - Biglia - Ledesma - Crecco - Candreva - Hernanes - Klose

Juventus 3-5-2 Buffon - Barzagli - Bonucci - Ogbonna - Lichsteiner - Vidal - Marchisio - Pogba - Asamoah - Tevez - Llorente

BOL :moneybag:

Seebbo 2014-01-24 13:52

Ogiltigt spel-ID: 1919322



Parma har gått över linan 4/5 (inkl cupmatch) senaste matcherna. Overall har Parma gått över 11/20 matcher och på hemmaplan 5/10.

Udinese har också gått över linan 4/5 (inkl cupmatch) men äve 4/5 i serien. Overall har Udi gått över 10/20 och borta 6/10.

De senaste fyra matcherna lagen mellan har slutat 1-3, 2-2, 0-3, 1-3. Det blir alltså otroligt målglatt.

Udinese har full trupp att tillgå. Hos Parma saknas mittbacken Lucarelli (19/4) och mittfältaren Obi (4/0). Ett stort tapp för Parma defensivt.

Ett Serie B-spel också.

Ogiltigt spel-ID: 1919462


Seebbo 2014-01-25 15:33

Ogiltigt spel-ID: 1921137



Torino tar emot Atalanta i denna eftermiddagsmatch.

Ett Torino som går riktigt bra denna säsongen, en sjundeplats med sju vinster, åtta oavgjorda och fem förluster. På hemmaplan i år man starka. I början av säsongen kryssade man mycket och man har hela fem kryss men det är mot topplagen Roma, Inter, Fiorentina och även Milan samt Hellas Verona. Enda förlusten på hemmaplan kom mot Juventus. Man har nu börjat vinna på hemmaplan och har tre vinster på de senaste fyra matcherna.

I truppen ser det bra ut, Immobile(14/10/2) som saknades senaste är tillbaka och det enda anmärkningsvärda avbrottet är A. Gazzi (5/0/0). Så man har i princip hela truppen intakt


Gästerna Atalanta hittar vi på en 12 plats men det är främst på hemmaplan som man plockar sina poäng. På bortaplan i år har man endast en vinst, ett kryss och hela åtta förluster. Alltså har man endast tagit fyra poäng av sina 24 på bortaplan.

H2H har de senaste mötena lagen mellan slutat med 3 Atalanta vinster och 2 vinster för Torino. Torino har ju dock etablerat sig på riktigt i Serie A först i år egentligen.

Truppmässigt är det inte alls lika bra som hos hemmalaget. Förstamålvakten A. Consigli(18/0/0) är skadad samt hela fyra försvarare. G Bellini (5/0/0), L. Scaloni (4/0/0), S. Lucchini (9/1/0), G. Migliaccio (9/0/0).

Troliga elvor:
Torino 3-4-1-2 Padelli - Maskimovic, Glik, Moretti - Darmian, Vives, Farnerud, Pasquale - Kaddouri - Immobile, Cerci

Atalanta 4-4-2 Sportiello - Benalouane, Stendardo, Yepes, Brivio - Raimond, Carmona, Cigarini, Bonaventura - Moralez, Denis.

Seebbo 2014-01-25 22:39

Tung dag och det känns som mycket stolpe ut.

Pescara leder med 0-1 ända tills 84 minuten med lyckas släppa in 1-1 och sedan dra på sig en straff till 2-1.

Buffon blir utvisade i första halvleken men man lyckas ändå kvittera och hade man haft fullt manskap på banan hade man vunnit.

Seebbo 2014-01-31 12:29

Ogiltigt spel-ID: 1929882




Ogiltigt spel-ID: 1929887


Seebbo 2014-01-31 15:08

Ogiltigt spel-ID: 1929997



Ett spel i kvällens Serie-B match. Det kommer förmodligen inte bli några motiveringar denna helgen då jag har väldigt ont om tid.

Tilleyy 2014-01-31 16:54

Citat:

Ursprungligen postat av Seebbo (Inlägg 314910)

Ogiltigt spel-ID: 1929997



Ett spel i kvällens Serie-B match. Det kommer förmodligen inte bli några motiveringar denna helgen då jag har väldigt ont om tid.

Snabb fråga
Är det värde i att spela ö 2,5 till 2.28 tycker du då?

Seebbo 2014-02-01 11:28

Citat:

Ursprungligen postat av Tilleyy (Inlägg 314948)
Snabb fråga
Är det värde i att spela ö 2,5 till 2.28 tycker du då?

Ber om ursäkt för uteblivet svar. Har som sagt fullt upp denna helgen.

Seebbo 2014-02-01 14:44

Ogiltigt spel-ID: 1931787


Seebbo 2014-02-03 18:11

Ogiltigt spel-ID: 1935069



Nu hade jag skrivit en sån där fin rek igen men den försvann ju på en halv sekund vid ett felklick. Aja BOL om någon vågar rygga iskalla mig som snart begravt sig i en grop.



Powered by vBulletin & vBadvanced CMPS
Design, Logos, etc Copyright © Sharps.se, 2010-2011. All Rights Reserved