Sharps.se - Sveriges bästa sportsbettingforum med rekar, spelförslag och bettingtips

Sharps.se - Sveriges bästa sportsbettingforum med rekar, spelförslag och bettingtips (https://www.sharps.se/forums/)
-   Speldagböcker (https://www.sharps.se/forums/speldagboecker/)
-   -   _harly_'s Över/Under spel (https://www.sharps.se/forums/speldagboecker/2374-_harly_s-over-under-spel/)

papak 2010-04-28 15:20

Citat:

Ursprungligen postat av WHL (Inlägg 35708)
Flyg som en humla. (som inte ska kunna flyga. Vingspann vs kroppshydda)

Besserwisser mode: Activate!
Spoiler:
En långlivad myt om humlor är att de enligt fysiska lagar inte borde kunna flyga, och att det är en gåta att de flyger ändå. Denna myt blev populär på 1930-talet när en aerodynamiker beräknade att humlan inte kan skapa tillräckligt med lyftkraft på grund av sina relativt små vingar, låga flyghastighet och tyngd. Men det är dock inget bevis på att de inte kan flyga. Det är ett bevis på att humlor inte kan glidflyga. I verkligheten karakteriseras humlans flykt av en oscillerande vinge, som mer påminner om ett helikopterblad, än en flygplansvinge. Utöver det skapar humlevinges form och rörelsemönster en luftvirvel precis ovanför vingen och den ger upphov till ökad lyftkraft. [7] Dessutom använder humlan liksom många andra insekter upplagrad energi vid generering av rörelse-energi som sedan släpps lös momentant. Energilagringen inför varje vingslag sker med hjälp av ett elastiskt ämne, kallat resilin, som är det mest elastiska ämne vetenskapen känner, mycket mer elastiskt än någon konstprodukt. Humlans flygförmåga, liksom för många andra insekter, bygger på resilinets energilagrande förmåga i kombination med en klickmekanism i form av små hakar. Dessa fungerar som spärr för att inte släppa iväg energin innan en viss anspänning uppnåtts. Detta plötsliga utlösande av spänningen gör att vingen rör sig med en tvär, plötslig rörelse med hög effektivitet. Det kan jämföras med människans användning av pilbåge för att lagra energi och släppa iväg den med stor effektivitet. Klickmekanismen gäller för både upp- och nedslag av vingen.[8]

:innocent:

Lycka till med ditt projekt harly!

_harly_ 2010-04-28 16:45

Tack, WHL ock Papak. Skönt o höra att folk på forumet tycker att detta är intressant, jag hoppas ni följer dagboken och ser hur det går.(WHL, ska göra allt för att motbevisa experterna att det går vinna med sjulingar m.m).

_harly_ 2010-04-28 16:48

Dagens spel:

Övrigt spel


Valenciennes vs Bordeaux asian hcp -0,5 bordeaux


Odds: 2,025 Insats: 150 kr

_harly_ 2010-04-29 00:35

Över/Under spelet hoppade in igen 3 raka nu, snart uppe i +1 000kr. Går lite sämre med övriga spelen är jag ligger minus 300 kr, ska rygga ett mlb spel nu och om den inte går in så ska jag lägga övrigt spel på is och hålla mig till Över/under spel som går betydligt bättre.

Texas Rangers - Chicago White Sox Ö 9

Odds: 1,86 Insats: 350 kr

Jag ryggar det andra spelet också, i och med det så är jag all-in på övriga spel. Vi får hoppas att sharps mlb experter får in sina rek idag.

Texas Rangers - Chicago White Sox Ö5 5 Innings

odds:1,90 Insats: 350 kr

onsong 2010-04-29 00:38

Kul att det går bra med över-/underspelen, tycker det är ett riktigt intressant projekt du kör!

_harly_ 2010-04-29 00:43

Visst e det, det e mkt anurlunda och går imot i stort sätt allt som tala för bra och smart tippade, som experter har kommit fram till. Vi får hoppas bara att det håller också:)

Isht4r-SWE 2010-04-29 01:54

Förstår inte hur man kan tycka att det är ett "intressant" projekt, "rolig" ide, osv osv...

I längden är detta ett sätt att gå förlorande.

Har man verkligen ingenting annat för sig, än att förlora sina pengar?

My five cents.

_harly_ 2010-04-29 02:06

Jag har 10 vinster av 10 möjliga plus att jag startade med 15 euro var uppe i 200 euro skickade 100 euro och nu startat denna dagbok och är uppe i 66,48 euro plus. Det är intressant och kolla hur länge det håller jag jag tror att den håller längre än ni "experter" tror och det skulle va riktigt kul och se hur nin reagerade om den skulle funka.

Isht4r-SWE 2010-04-29 02:11

Ja Harly, du kan ha din streak på 443534634525 vinster i rad om du så vill, men i längden är det ett förlustspel.

Och vad är det för intressant med att se hur länge det håller, när du slutligen kommer förlora dina pengar du vunnit, plus lite till?

_harly_ 2010-04-29 02:19

Hur vet du att jag kommer att förlora och att det är bara förlust spel, du kan inte bara säga att det kommer förlust, är det för att jag spelar sjulingar isttället för singlar eller?

KP 2010-04-29 02:41

Citat:

Ursprungligen postat av Isht4r-SWE (Inlägg 35883)
Förstår inte hur man kan tycka att det är ett "intressant" projekt, "rolig" ide, osv osv...

I längden är detta ett sätt att gå förlorande.

Har man verkligen ingenting annat för sig, än att förlora sina pengar?

My five cents.

  1. Han har fått in 10 av 10 möjliga. Tur i samtliga fall eller skickligt urval utav matcher låter jag vara osagt.
  2. Han har ett snittodds på över 2
  3. För att han ska backa betyder det att han måste ha en träff% på en bit under 50%, enligt hans dagbok så har han en träff% på 100 istället.
  4. Ser ingen anledningen till att ens försöka sluta när han hittils har varit felfri. Tänk på att han spelar multiplar där han köpt flera mål.
  5. Det finns många system i världen, men det är inte många som ligger 10-0 utan ett försök med ABC-bets eller annan form utav chase.
Börjar de röda siffrorna komma oftare kanske man ska ta sig en titt på systemet men sålänge allt visar grönt så är det bara att köra på och motbevisa kritikerna.

_harly_ 2010-04-29 02:47

Citat:

Ursprungligen postat av KP (Inlägg 35889)
  1. Han har fått in 10 av 10 möjliga. Tur i samtliga fall eller skickligt urval utav matcher låter jag vara osagt.
  2. Han har ett snittodds på över 2
  3. För att han ska backa betyder det att han måste ha en träff% på en bit under 50%, enligt hans dagbok så har han en träff% på 100 istället.
  4. Ser ingen anledningen till att ens försöka sluta när han hittils har varit felfri. Tänk på att han spelar multiplar där han köpt flera mål.
  5. Det finns många system i världen, men det är inte många som ligger 10-0 utan ett försök med ABC-bets eller annan form utav chase.
Börjar de röda siffrorna komma oftare kanske man ska ta sig en titt på systemet men sålänge allt visar grönt så är det bara att köra på och motbevisa kritikerna.

Tack KP äntligen en som är positiv och som ger detta en chans istället för att kritisera så fort man ser hur jag lägger mina spel och innan man har kollat genom detta ordentligt.
Jo, självklart kommer jag stanna upp och se vad som har gått fel om jag får flera förluster i rad.

woodface 2010-04-29 07:48

Har du koll på vilka bolag, förutom redbet som har under 4.5 spel?

_harly_ 2010-04-29 08:19

mej, faktiskt inte, jag har inte kollat upp det där. men bet365 brukar men inte med lika bra odds som redbet.

_harly_ 2010-04-29 08:24

MLB satt fint är tillbaka nu fick tillbaka pengarna på ena spelet och vann på den andra.

Lethal 2010-04-29 08:26

Har kollat upp oddsen på under 4.5 mål och redbet har sjukt bra odds i jämförelse med andra! Jag startade konto där igår och hakar på dig nu :)

_harly_ 2010-04-29 08:32

snyggt, härligt Lethal blir faktiskt skit glad :D

_harly_ 2010-04-29 08:58

Övrigt spel

Mito Hollyhock vs FC Tokyo Verdy Dnb 1

odds: 1,80 insats: 300 kr
(Matchen börjar kl 9.00)

_harly_ 2010-04-29 09:04

Har gjort ett live spel också

Ventforet vs Sapporo

först till 7 hörnor: Ventforet

4:1 är ställningen till Ventforet

odds: 2,25 Insats: 300 kr

_harly_ 2010-04-29 09:54

livespelet körde sig, ska lägga ner övriga spel nu och satsa endast på över/under spelen bara.

alexybt 2010-04-29 10:23

Ser fint ut, skulle dock skita i dina impulse-livebet-spel :).

_harly_ 2010-04-29 11:53

Citat:

Ursprungligen postat av alexybt (Inlägg 35930)
Ser fint ut, skulle dock skita i dina impulse-livebet-spel :).

Ska det nu och bara satsa på över/under spelen.

_harly_ 2010-04-29 15:08

Dagens spel:

Över/Under spel

Odense BK - FC Midtjylland Under 4.5 mål
Djurgården - Mjällby Aif Under 4.5
Syrianska FC - Örgryte Under 4.5
IFK Göteborg - Malmö FF Under 4.5 mål
Elfsborg - Brommapojkarna Över 1.5 mål
Trelleborg - Åtvidaberg FF Under 4.5 mål
Fulham FC - Hamburger SV Under 4.5 mål

Odds: 2,37 Insats: 16 euro

_harly_ 2010-04-29 21:21

Citat:

Ursprungligen postat av _harly_ (Inlägg 35999)
Dagens spel:

Över/Under spel

Odense BK - FC Midtjylland Under 4.5 mål
Djurgården - Mjällby Aif Under 4.5
Syrianska FC - Örgryte Under 4.5
IFK Göteborg - Malmö FF Under 4.5 mål
Elfsborg - Brommapojkarna Över 1.5 mål
Trelleborg - Åtvidaberg FF Under 4.5 mål
Fulham FC - Hamburger SV Under 4.5 mål

Odds: 2,37 Insats: 16 euro

jaha då kom första förlusten, kändes lite väntat, va inte helt hundra på matcherna och det bästa skulle va att inte spela men men nu vart e som det vart, alltså första förlusten.

_harly_ 2010-04-30 16:04

Dagens spel:

Över/Underpsel

FC Haka Valkeakoski - FF Jaro Under 4.5 mål
Brage - Assyriska Under 4.5 mål
LB Chateauroux - Le Havre Under 4.5 mål
Vannes OC - Dijon Fco Under 4.5 mål
SCO Angers - Stade Lavallois MFC mål Under 4.5 mål
Drogheda United - FC Dundalk Under 4.5 mål
Bray Wanderers - Galway United mål Under 4.5 mål
AJ Auxerre - Marseille mål Under 4.5 mål

Odds:2,05 Insats: 20 euro

Vi hoppas på en bättre dag idag.

_harly_ 2010-04-30 21:56

Andra torsken idag, börjar bli lite mkt röda sifror nu ska rätta till det imorn.

VinsomCash 2010-05-01 11:10

10-2 är inte fyskamm! ;)

_harly_ 2010-05-01 13:18

12-2 är det faktiskt och nej det är inte det faktiskt :)

_harly_ 2010-05-01 13:22

Dagens spel:


Över/under spel

Hibernian FC - Heart of Midlothian Under 4.5 mål
Birmingham - Burnley FC Under 4.5 mål
MKE Ankaragücü - Trabzonspor Under 4.5 mål
Ljungskile SK - Falkenbergs FF Under 4.5 mål
Stoke City - Everton FC Under 4.5 mål
Portsmouth FC - Wolverhampton Under 4.5 mål
Degerfors IF - Ängelholms FF Under 4.5 mål


Odds: 2,13 Insats: 50euro

_harly_ 2010-05-01 13:24

har spelat lite asian hcp här kan ni kolla hur de har gått.
http://www.spreadsheet.se/asianhcp

Grizzly 2010-05-01 13:49

Hur stor del av din rulle är 50 euro?

_harly_ 2010-05-01 19:00

stor del hur så.

_harly_ 2010-05-01 19:00

SKönt att den hoppa in idag efter två dagars förlust.

_harly_ 2010-05-02 12:27

Dagens spel:


Över/Under spel

AIK - Djurgården Under 4.5 mål
Scunthorpe United - Nottingham Under 4.5 mål
Queens Park Rangers - Newcastle Under 4.5 mål
Liverpool - Chelsea Under 4.5 mål
Fulham FC - West Ham United Under 4.5 mål
Brommapojkarna - Halmstad Under 4.5 mål
Brøndby IF - FC Köpenhamn Under 4.5 mål


odds: 2,26 Insats: 16 euro

_harly_ 2010-05-02 18:03

Citat:

Ursprungligen postat av _harly_ (Inlägg 36723)
Dagens spel:


Över/Under spel

AIK - Djurgården Under 4.5 mål
Scunthorpe United - Nottingham Under 4.5 mål
Queens Park Rangers - Newcastle Under 4.5 mål
Liverpool - Chelsea Under 4.5 mål
Fulham FC - West Ham United Under 4.5 mål
Brommapojkarna - Halmstad Under 4.5 mål
Brøndby IF - FC Köpenhamn Under 4.5 mål


odds: 2,26 Insats: 16 euro

Jaha, vart förlust idag, då west ham gjorde 3-2 i 92:a, men men sådant händer och man har inte alltid marginalerna på sin sida.

summering av första veckan:

4 vinster
3 förluster

plus 70,98 euro.

nådde nästan mitt mål första veckan, men ska försöka nå den nästa veckan. har gått rätt hyfsat trotts 3 förluster. nästa vecka strävar jag efter 0 förluster.

WHL 2010-05-02 18:25

Jobba på Harly, intressant att följa.

_harly_ 2010-05-02 22:39

Citat:

Ursprungligen postat av WHL (Inlägg 36842)
Jobba på Harly, intressant att följa.

Tack WHL, jag ska göra mitt bästa.

_harly_ 2010-05-03 15:12

Dagens spel:

Oxford United - Rushden & Diamonds Under 4.5 mål
Luton Town - York City Under 4.5 mål
Gais - Helsingborg Under 4.5 mål
Mjällby Aif - IFK Göteborg Under 4.5 mål
Aalesunds FK - IK Start Under 4.5 mål
FC Metz - SCO Angers Under 4.5 mål
Bohemians Dublin - Drogheda Under 4.5 mål

odds: 2,18 Insats: 20 euro

_harly_ 2010-05-04 15:10

Skönt och börja vekcan med en vinst.

_harly_ 2010-05-04 15:11

Dagens spel:


Lyn - Sogndal IL Under 4.5 mål
Brage - Östers IF Under 4.5 mål
Nantes - Ajaccio Under 4.5 mål
Dijon Fco - CS Sedan Under 4.5 mål
Getafe - Sporting Gijon Under 4.5 mål
Le Havre - Clermont Under 4.5 mål
Galway United - Sligo Rovers Under 4.5 mål

Odds: 2,05 Insats: 20 euro



Powered by vBulletin & vBadvanced CMPS
Design, Logos, etc Copyright © Sharps.se, 2010-2011. All Rights Reserved