Sharps.se - Sveriges bästa sportsbettingforum med rekar, spelförslag och bettingtips

Sharps.se - Sveriges bästa sportsbettingforum med rekar, spelförslag och bettingtips (https://www.sharps.se/forums/)
-   Speldagböcker (https://www.sharps.se/forums/speldagboecker/)
-   -   Robin nöter Belgien/Holland (https://www.sharps.se/forums/speldagboecker/4368-robin-noeter-belgien-holland/)

RobinD 2010-11-25 12:48

2010-11-26 Maastricht - FC Eindhoven (Dutch Jupiler League)
 
Datum: 2010-11-26
Tid: 20:00
Sport: Fotboll
Land: Holland
Liga: Dutch Jupiler League
Match: Maastricht - FC Eindhoven

Spel: FC Eindhoven -0.25
Insats: 350.00
Odds: 2.075
Bolag: bet365

Motivering:
MVV är nedflyttningskandidat med ekonomiska problem, startade säsongen med minuspoäng och har dessutom usel form och saknar en ordinarie forward.

FC Eindhoven ligger i toppen och är ett mycket bättre lag i år än förra året, kommer från en klockren seger hemma mot Cambuur med 3-0.

MVV kommer med 1-0-4 på sina senaste 5 och har bortsett från de två inledande matcherna denna säsong inte tagit poäng mot något lag på de första 8 platserna i serien.

3-4-7 är man totalt och 1-1-6 på sina åtta senaste matcher. Till imorn saknar man Boateng i anfallet som kommer bli ersatt av antingen Jonas Olsen som nyss kom tillbaka från skada eller Borgers, en 17åring som debuterade i förra omgången.

Saknas gör även Beckers som fick rött kort, hittar dock inte hur många matcher han har gjort. Han verkar inte vara ordinarie i A-truppen men gjorde ändå ett inhopp senast och tog ett rött...

Litet plus är att man får tillbaka Aafjes i försvaret efter avstängning.

FC Eindhoven har ett avbräck vad jag hittar och det är avstängde mittfältaren Van Son, men där finns det mycket bra backup.

Lurade på DnB först, men valde en litet tuffare lina.

RobinD 2010-11-25 13:01

Ser även nu att MVV glömt att berätta att deras bäste målskytt Malcolm Esajas väntar en avstängning för att han sparkat något/någon utan att domaren såg.

Laget har dessutom beodrats straffträning efter förlusten senast med 5-0 på grund utav att tränare inte gillar spelarnas inställning och förmåga att anpassa sig, den lär bli bättre av det...

omwttm 2010-11-25 14:28

verkar spännande, kommer att följas! :yes:
jobba FC Eindhoven jobba!

omwttm 2010-11-25 14:50

deras inbördes ser dock lite tråkig ut.. det verkar som om MVV brukar ha rätt lätt för Eindhoven.. hmm..
fast gillar juh de du säger också.. vart lite kluven nu..

de får bli ett minispel och hoppas på det bästa!

RobinD 2010-11-25 14:57

Inbördes säger ingenting i år. MVV när konkurs innan säsongen och har tappat folk. Eindhoven har snart tagit lika många poäng som hela förra säsongen typ:) de avslutade förra året som ett lag för topp 6 och fortsätter så i år med än så länge.


Failat detta spel har det inte med historik att göra utan enbart att bollen är rund.

Thore10 2010-11-26 14:28

Vart sugen på Anderlecht efter att ha läst din rek. Har droppat en del nu, ser du nå värde i 1.78? Lukaku är avstängd såg jag med.

RobinD 2010-11-26 14:38

Citat:

Ursprungligen postat av Thore10 (Inlägg 82950)
Vart sugen på Anderlecht efter att ha läst din rek. Har droppat en del nu, ser du nå värde i 1.78? Lukaku är avstängd såg jag med.

OM jag inte är ute och cyklar så kommer denna lina ligga på -2 vid matchstart och så ja jag tycker 1.78 är spelbart.

Även om Lukaku är borta så har Anderlecht en bred trupp. Tom de sutter har kommit tillbaka från skada och ännu inte spelat men suttit på bänken. Det är en minst lika bra målskytt som Lukaku i mina ögon. Sen gör även Kanu, Legear, Suarez, Bousouffa (tveksamt om han spelar dock) och Klistjean mål så det finns gott om kraft framåt.

Detta spel spricker om Charleroi gör mål och Anderlecht inte gör 3 så ser jag på spelet. 2-0 är inte otänkbart såklart.

zlotys 2010-11-26 14:46

va tror du om zwolle mot volendam då ?

RobinD 2010-11-26 14:48

Citat:

Ursprungligen postat av zlotys (Inlägg 82963)
va tror du om zwolle mot volendam då ?

OM Volendam ställer samma lag på banan som mot Emmen så åker de på stryk med vad jag tror blir mer minst 2 mål.

Sitter och väntar på laguttagningen inför den matchen

zlotys 2010-11-26 14:54

Okej, kan du återkomma om den matchen till mig sen då ?!?!

RobinD 2010-11-26 14:57

Citat:

Ursprungligen postat av zlotys (Inlägg 82966)
Okej, kan du återkomma om den matchen till mig sen då ?!?!

Jag postar det jag spelar, har inte tid att leta spel åt andra tyvärr. Volendam verkar dock ha full trupp utom Van Dijk.

zlotys 2010-11-26 14:58

Okej ursäkta att jag störde dig :)

RobinD 2010-11-26 15:03

Citat:

Ursprungligen postat av zlotys (Inlägg 82971)
Okej ursäkta att jag störde dig :)

Du har inte stört mig, men jag kommer inte att forska vidare i matcher jag finner ointressanta. Google funkar för alla liksom.

zlotys 2010-11-26 15:17

hahaha okej då, tack för info Robin alltid lika trevlig :) men förstår din poäng ;)

RobinD 2010-11-26 16:52

2010-11-26 Zwolle - Volendam ()
 
Datum: 2010-11-26
Tid: 18:45
Sport:
Land:
Liga:
Match: Zwolle - Volendam

Spel: Zwolle -0.75
Insats: 350.00
Odds: 1.840
Bolag:

Motivering:
Volendams magiska svit bröts i förra omgången hemma mot Emmen, då hade man mycket problem med skador och inför dagens match påstår FC Volendam på sin hemsida att enbart Van Dijk är "unfit". Jag utgår från att det är så även om det låter konstigt när 3/4 av backlinjen och halva mittfältet saknades i helgen mot Emmen.

Oavsett vilket så är Zwolle ett bättre lag och ser säkerligen sin chans att dra ifrån i toppen av ligan, speciellt nu när Volendam inte kommer som obesegrade.

Zwolle är 5-1-0 hemma och har vinster med följande siffror:

3-1, 2-0, 3-0, 4-1 och 4-0. Den oavgjorda matchen slutade 0-0.

Otroligt starka offensivt och tighta bakåt, de har spöat t ex Sparta som föll från Ere med 3-1. De har mött de sämre lagen hemma, men har i princip samma record borta och är i galet slag.

2-0 ikväll säger jag.



Powered by vBulletin & vBadvanced CMPS
Design, Logos, etc Copyright © Sharps.se, 2010-2011. All Rights Reserved