Sharps.se - Sveriges bästa sportsbettingforum med rekar, spelförslag och bettingtips

Sharps.se - Sveriges bästa sportsbettingforum med rekar, spelförslag och bettingtips (https://www.sharps.se/forums/)
-   Speldagböcker (https://www.sharps.se/forums/speldagboecker/)
-   -   Timpas speldagbok Friidrott,vintersport (https://www.sharps.se/forums/speldagboecker/576-timpas-speldagbok-friidrott-vintersport/)

timadolf 2010-07-19 17:54

Chicago Cubs-Houston 1 1,63 Expekt 4 units
Detroit-Texas ÖVER 9,5 1,93 5dimes 4 units

timadolf 2010-07-19 20:55

Florida-Colorado 2 1,68 5dimes 5 units

Detroit-Texas 1 1,88 5dimes 4 units

St Louis-Philadelphia 1 1,813 Pinnacle 4 units

timadolf 2010-07-20 10:04

Tour de France stage 16

Här ska kunna hända en hel del grejer med uppsprickande fält tidigt med massa jagande grupper. Igår blev det verkligen infekterat mellan de två STORA favoriterna.
Schleck attackerar, då pajar kedjan, Contador svarar på attacken och fortsätter attacken en bit, han stannar upp men då attackerar Menchov och Sanchez, det e bara att hänga på. Contador tog över ledartröjan med 8 sekunder till ett högt buande från många i publiken.
Andy Schleck kommer nog attackera en hel del idag och det blir spännande!

4 tuffa berg idag och jag ska försöka dela upp åkarna i divisioner efter nuvarande kapacitet:

Elitserien
Contador Schleck

div1
Samuel Sanchez Denis Menchov

div2
Van de Broeck
Vinokorov
Leipheimer
Gesink (hade problem senast)

div 3
Joaqin Rodriguez Basso
Sastre kreuziger
Gadret Luis Leon Sanchez
Klöden De Weert
Hesjedal Lövkvist
Plaza Horner
Roche

div4
Evans (högre normalt men besväras av en skada)
Wiggins
Moreno
Le mevel

div 5
Mick rogers
Chavanel
Moreau
Armstrong (överraskande)

När jag försöker hitta fina h2h gäller det att hitta åkare från olika "divisioner"

Bästa spelet so far...

Dubbel
Rogers-Evans 2 1,35 och Plaza- Leipheimer 2 1,44

1,94 Bet24 5 units

Leipheimer slåss om en topplacering i GC och e minst en division bättre än Plaza
Rogers har givit upp tidigare än Evans varenda etapp jag hoppas på upprepning igen!
De två senaste etapperna har Evans slagit Rogers med 9 minuter och 1,5 minut.

timadolf 2010-07-20 10:30

Plaza-Leipheimer 2 1,44 och Chavanel-Vinokorov 2 1,40

2,016 Bet24 5 units

Leipheimer e det BANKEN normalt, förstår inte hur oddsättarna tar en så ojämn match...

Chavanel e minst två klasser sämre än Vinokorov. Den "dopade" Vino har gjort många konstiga beslut i årets tour, men nu har han mosat fältet en gång och tagit sin etappvinst, nu blir det ENBART taktisk assistans till Contador.
Han e en jättebra "descender" åker fort som fan nerför och kommer hänga med länge idag. Chavanel kanske försöker sig på en utbrytning men han kommer nog torska dagens etapp med ca 5 minuter.


Evans-Menchov 2 1,40 och De Weert-Contador 2 1,444

2,021 5 units Sportingbet

Jag hoppas Schleck försöker agera rejält idag, då kommer bara Contador och en handfull åkare till orka hänga med och det kommer Menchov klara mycket bättre än Evans!

timadolf 2010-07-20 11:12

Samuel Sanchez-Armstrong 1 1,55 Betfair 3 units

Någon lade ut 1,58, men jag kunde bara matcha 3 units på ett spel som ser glasklart ut.
Armstrong e helt klart slut och kör bara runt, Samuel Sanchez ligger trea sammnalgt och e på hugget.

timadolf 2010-07-20 18:08

Inte bra att spela emot dem i utbrytning.
SKa kolla fler aspekter nästa gång, tradingen gick bra så lite plus ändå, men oj vad tungt med plaza i utbrytning och Armstrong.

timadolf 2010-07-22 00:30

Tour de France stage 17
Den sista tuffa bergsetappen och sista chansen för Schleck att attackera Contador. Sista chansen för cyklister att ta ett stort kliv sammanlagt i touren.
Här ska det bli verkligen bli uppsprickande på det sista feta berget.
Först kommer det två katergori 1 berg. Det första berget ska inte hända något viktigt förutom att attacker kan höja tempot rejält.
Det andra kategori 1 berget kan ge en hel del problem för Gesink och andra, de kan tappa en del och komma tillbaka på descenten som kommer ta på krafterna. Sen kommer "hammaren" HC berget Col du Tourmalet 18,6 km klättring med 7,5 % genomsnittlig lutning Schleck måste agera, han har inte en chans på tempoloppet på lördag, här ska det köras rejält och det kommer bli ca 10-15 grupper uppför det sista berget med åkare överallt.


Har kollat varje dag och följt hur vissa börjar få problem, en speciell kille Gesink plats 6 totalt har haft problem en längre tid men har räddats av descenter, där han kört in tid. Det kommer inte hända nu, etappen avslutas med ett GRYMT berg och hur mycket vilja han än har ska han sakta men säkert ge upp ca 5-6 minuter.

Övriga som hade problem redan i kategori 1 berg TIDIGT förra etappen var totaltrean Samuel Sanchez och Joaqin Rodriguez, kanske hade de en dålig dag?
Jag tror dock de inte kommer palla mot mina åkare i h2h.


Mina tre spel so far...
alla bolag har inte lagt ut odds än på h2h.
Men jag lägger en del spel nu ni innan risken för oddsänkning!

Gesink-Leipheimer 2 1,862 Pinnacle 5 units
Leipheimer tillhör inte den absoluta toppen men bör komma TOP 5-6 sammanlagt med ett hyffsat tempolopp på lördag, tror han blir ca 7-8 på dagens etapp. Jag tror han ska kunna slå gesink med ca en minut och ska kunna hålla tempot med de bästa ett par km längre!

Dubbel
Van den Brock-Gesink 1 1,40 och Joaqin Rodriguez-Leipheimer 2 2,10
dubbeln ger 2,94 888sport.com 3 units

Jag fick inte satsa mer än 3 units, de har sänkt oddsen litegrann nu.
Van den Brock vill att det ska hända saker han kommer försöka slå totaltrean Sanchez och Menchov. Jag tror han slår Sanchez men inte Menchov, men det viktiga e att han lätt ska kunna nå plats 5-6 på denna tuffa etapp!
Gesink kommer distanseras 3-4 km tidigare än Van Den Brock.

Leipheimer kommer ge upp mot toppåkarna och de stora favoriterna, men varenda sekund e viktig eftersom han kan åka bra på tempot. Han orkade bättre uppför det senaste tuffa berget på etapp 15 än J Rodriguez , som sagts tidigare så hade han problem tidigt i tisdags, fel favorit i mina ögon!

Dubbel
Van Den Brock-Gesink 1 1,40 och Menchov-S.Sanchez 1 1,44
dubbeln ger 2,016 888sport.com 5 units

Menchov har sett jättestark och seg ut, han har varit starkare än Samuel Sanchez på de senaste bergen, men likt Gesink har Samuel Sanchez en bättre descent och tagit in tid på Menchov på plattare ställen. Det händer inte på dagens etapp, Menchov ska slå Sanchez med ca minuten om han har normala vätskor i kroppen.

timadolf 2010-07-22 10:44

AJAJAJAj Leipheimer har stigit i odds mot Gesink, han ger 2,05, jag spealde till 1,862 faaaaaaann ska det g[ [t helvete idag, jag trodde jag var smart hahaha:whoco5:

Ryggar bajenbengan och Lucky

Garbin 2,00 Stanjames 4 units

Hradecka -1,5 games sportingbet 4 units

timadolf 2010-07-22 14:58

Seattle +2 1,70 Pinnacle 4 units

St Louis 1,64 5dimes 4 units

Cincinatti 1,60 5 dimes 4 units

timadolf 2010-07-22 17:43

Vilken tung dag!

Hororna sviker. Leipheimer har inte kommit i mål än.

0-5 -21 units

nu blir det en LÅÅÅÅÅÅÅÅÅÅÅÅÅÅÅÅÅÅÅÅÅNG paus:sad44:

timadolf 2010-07-28 09:50

Vågar inte säga för mycket, men svackan verkar vara över.
Mycket tack vare alla duktiga rekare på baseball!:hattenav:
Polen ser oslagbara ut i lag-VM, tack speedwaygrabbar.:hattenav:
Friidrotten ser upplagd och fin ut...;)

timadolf 2010-07-30 08:44

Jävligt tungt med Teddy igår!

Jaja bara att hoppas att de övriga favoriterna gör som de ska...:moneybag:

timadolf 2010-08-05 17:06

Tack alla ni på sharps som ger så fina rekar!

Har ryggat Papak och Pacman idag.

timadolf 2010-08-11 05:21

Ny bottennotering och nu e jag back privat också.
Jag har lyckats köra ner kassan ca 80 units.
Bara bryta ihop och jobba vidare jag ger mig aldrig.
Det e mitt första år och man får lära sig av sina erfarenheter.
Sommar e "semester", det e lite baseball och lite tennis.

Hoppas hösten förändrar totalt kassan positivt!

RobinD 2010-08-11 18:03

Citat:

Ursprungligen postat av timadolf (Inlägg 54593)
Ny bottennotering och nu e jag back privat också.
Jag har lyckats köra ner kassan ca 80 units.
Bara bryta ihop och jobba vidare jag ger mig aldrig.
Det e mitt första år och man får lära sig av sina erfarenheter.
Sommar e "semester", det e lite baseball och lite tennis.

Hoppas hösten förändrar totalt kassan positivt!

Jobba på tima, sakta ned ett tag och analysera vart du backar. Det fick mig på rätt spår!



Powered by vBulletin & vBadvanced CMPS
Design, Logos, etc Copyright © Sharps.se, 2010-2011. All Rights Reserved