Sharps.se - Sveriges bästa sportsbettingforum med rekar, spelförslag och bettingtips

Sharps.se - Sveriges bästa sportsbettingforum med rekar, spelförslag och bettingtips (https://www.sharps.se/forums/)
-   Trav & Galopp (https://www.sharps.se/forums/trav-galopp/)
-   -   V75 ÅBY 14/1-12 (https://www.sharps.se/forums/trav-galopp/10443-v75-aby-14-1-12-a/)

Stekel 2012-01-13 13:49

Skulle vilja passa på att uttrycka ett stort WTF för att Natural Wonder i nuläget är favorit i V75-2. Det ska väl till en överkapacitet utöver det vanliga för att motivera det. Open stretch-bana och hästen har precis kommit in i brons. Får tillsammans med Yamani och Quarcio epitetet omgångens mest överstreckade av mig iaf!

draken 2012-01-13 16:43

Möjligt att de börjar få lite väl mycket streck men det skvallrar väl lite om omgången i sin helhet. Många har svårt att ta ställning. Tror att det kommer bli rätt bra utdelning på 7 rätt utan att för den sakens skull vara speciellt svårt.
Hann skumma igenom snokens förslag. Tror det var så här.(ej helt säker) Hade bråttom. Hann ej skriva ner ranking.

1.2.5.6.8
2.4.5.8.12
1.2.3.6
9
5.7.11.12.13.14
3.4.9.12
1
Travinfo hade detta system
1.2.5.6.8.10
3.4.5.6.12
1.2.3.6.9
3.5.9.10
14
3.9
1.11.14.15
Många om budet. Snart dags att ta ställning.

doob 2012-01-13 16:45

Mina tankar med mindre än ett dygn kvar...

1) 6 Art On Line spetsar och sen ska den slås! 8 Yamani Hornline kan utmana på styrka! Låst på två!

2) 5 Gigant Slugger är omgångens bästa spik! Starkt att ta längd och sig förbi Freeman T. Porter sist och den hade GARANTERAT varit favorit i det här loppet! Persson är lyrisk över Sluggerns dagsform och här är det garantispets sen kan den välja hur den ska vinna. Spets eller från open stretch! Bara andrahandare i nuläget på smaskigt låg procent. Snacka om övervärde! Jag tackar! :KO:

3) Här köper inte jag riktigt 2 Calypso Blue Chip som favorit från andraspår i volt över stressiga 1640 meter. Jag nöjer mig så och jag kommer att måla på duktigt. Kanske alla? Se upp för 9 Hazelmere som det var supersnack om inför förra och just nu löjligt bortglömd på endast 6%... :smoke:

4) Åter ett svårt lopp där jag inte kan förstå mig på SS spik på 3 Tresor D'Inverne. Förvisso fin prestation sist och nu Björn Goop i sulkyn men favorit till 59%?? Jag fattar ingenting... Här ska det målas! Självklar är 5 Crowne som andra handare. Se upp för 1 Waiting Laday som tar rygg ledaren och kan komma fort på stretchen, 9 Fighter Gull som verkligen kan lägga en rökare till slut och inte minst 4 Stensro Macho som har fin form!

5) 7 Orca ska slås i spets för nu är det Ingves upp och han är mer offensiv än Heiskanen. Ingves är dessutom skön att hålla i handen i såna här lopp! 14 Love You More talar allt för annars utom läget. Haugstad är precis som Ingves en toppkusk bland lärlingarna och dessutom ordinarie på Love You More! Men hinner den fram??? 9 Storm Forever är långskottet men även såna går ju in ibland... Tim Howard i Everton kan intyga det! :evilgrin39:

6) Tre hästar gör upp! 1 Wee Catch Diamond tar spets och jag tror att den gynnas kraftigt av både distans och Björn Goop! Första häst och kanske till och med chansspik! 3 New Line kan få loppet men lite mycket andra- och tredjeplatser på den kanten. Vinnarskalle? Form hur som helst och kan ta hem det! Sista strecket på bästa hästen med bäst form men läget på Åby...? 9 Famous Fayline måste vara bra för att vinna men det kan absolut gå! Låst så!

7) Troligtvis omgångens näst bästa spik! Erik favorit!!?? :claps::thumbup::claps: Jag bara jublar och så stor också!!?? 15 Quarcio Du Chene travar in sig och sen sveper han packet över en långsida, gottar sig i dödens och sen bara försvinner. Björn Goop i guldhjälm låter också bara det rent logiskt med tanke på hans form och inledning på året. Han lär vara sugen! Felfri garanterar jag vinst!!! Den som funderer på att gardera ska nog ta med Erik ändå men jag varnar för 5 Lord Mirabelle som kan bli farlig från stretchen eller smygare i andra- tredje ut. Tror nog att den söker rygg ledaren eller tredje in. Den är uppåt och kan verkligen flytta på sig! Lopp i kroppen och Heiskanen var otroligt uppåt i comebacken och hästens första start för Veijo! Lita på att den är i toppform imorgon. 11 Nahar ska givetvis också vara med dom i mål!

Inte färdig än men mina sena tankar.... Good luck all! :hattenav::cheers:

xuvmok 2012-01-13 18:01

Du tror inte Nahar är före?!

DrD 2012-01-13 18:26

Citat:

Ursprungligen postat av Stekel (Inlägg 160361)
Skulle vilja passa på att uttrycka ett stort WTF för att Natural Wonder i nuläget är favorit i V75-2. Det ska väl till en överkapacitet utöver det vanliga för att motivera det. Open stretch-bana och hästen har precis kommit in i brons. Får tillsammans med Yamani och Quarcio epitetet omgångens mest överstreckade av mig iaf!

...kan ju bara hålla med! Läser man vad Pelle själv tycker stärks man i tron...

"- Natural Wonder (V75-2) har varit stark och rejäl och gjort riktigt fina insatser mot väldigt tufft motstånd på slutet, så det är bra form på honom. Vinna från spår tolv på Åby med den här konkurransen och med allt av open stretch och skit det finns, det är svårt alltså. Sedan är han stark och kan säkert göra ett jätte-, jättefint lopp men det vill till att vi har all tur i världen för att vinna."

Sorry...ser nu att KP redan tidigare hade dessa rader av Pelle! My bad...de e mycke nu!

doob 2012-01-13 20:07

Travtjänsten lyser fortfarande med sin frånvaro under Service Play... Ingen förfrågan, bara ett konstaterande! :smoke:

KP 2012-01-13 20:27

https://i.imgur.com/H1Hrt.png

Så ser mitt utkast ut so far. Funderar på om jag har missat någon häst i avd 2 eller 6.

mackyyy 2012-01-13 20:33

Citat:

Ursprungligen postat av KP (Inlägg 160447)
https://i.imgur.com/H1Hrt.png

Så ser mitt utkast ut so far. Funderar på om jag har missat någon häst i avd 2 eller 6.

Japp, Tara Defi !:)

KP 2012-01-13 20:40

Citat:

Ursprungligen postat av mackyyy (Inlägg 160448)
Japp, Tara Defi !:)

Medvetet utelämnad (förra gången med, tack och lov för det döda loppet dö :p) dock har jag en tendens att sätta mina första reserver och just Tara Defi har jag som första reserv. Men två raka tar den inte! 10år och ensamt? sto mot dessa UNGKARLAR.

AbbeAce 2012-01-13 21:54

Queen Casino känns riktigt bra inne där med framspår nu. Senast den mötte Orca stod den på tillägg och spår 12 och spelad till 12x pengarna (fjärdehandare på strecken). Totalt bortglömd nu och dessutom 20m bättre till jämfört med Orca! Kan dock ge mig fan på att Spelarservice mfl kommer haussa upp denna så den lär väl sluta på 10% ändå.[/QUOTE]

Hon stod väl på bakre volt inte 20 tillägg ,Queen Casio asså

AbbeAce 2012-01-13 22:09

Om det stämmer att Natural Wonder ska gå barfota skiter jag i 12e spår och slår igen butiken SPIK. Sen slår vi ner släggan på ORCA som blir andra SPIK.
Nu ligger utg på TARA DEFI och NEWS OF HANKE
Vad säger ni om det då?



Powered by vBulletin & vBadvanced CMPS
Design, Logos, etc Copyright © Sharps.se, 2010-2011. All Rights Reserved