Sharps.se - Sveriges bästa sportsbettingforum med rekar, spelförslag och bettingtips

Sharps.se - Sveriges bästa sportsbettingforum med rekar, spelförslag och bettingtips (https://www.sharps.se/forums/)
-   Trav & Galopp (https://www.sharps.se/forums/trav-galopp/)
-   -   V75 UPPESITTARKVÄLL 23/12 SOLVALLA (https://www.sharps.se/forums/trav-galopp/18723-v75-uppesittarkvaell-23-12-solvalla/)

Lindvallen 2013-12-23 12:07

Citat:

Ursprungligen postat av robust (Inlägg 302156)
Clear Sign har nog gjort sitt på högsta nivån.

SKITSNACK:KO:

laxdasen 2013-12-23 12:44

Orre Ryggar BOB HOPE kommer före 6 och 7 och sitter i spets efter 600m.

Jarmop 2013-12-23 12:48

Det verkar som spelarservice kommer att gardera både Orre samt Riff.

Ok, jag hade fattat om dom garderat en av dom, men båda två? Det är väl ändå att gapa efter för mycket?

putte64 2013-12-23 12:56

Citat:

Ursprungligen postat av varulv (Inlägg 302573)
Får se vad som dyker upp idag. Väntar på samtal från Bergh och Kihlström. Lyckades ju på dyngfyllan i lördags lova Bergh att jag skulle köpa en 2 åring efter Love you……. Den står i Frankrike just nu…. Love you skall köpas blandat med jänkarblod, det har inte denna…. jag är kass!

Love you har så mycket amerikansk i sig, så det behöver inte vara fel med en fin Fransk stayer.
Och du kan ju alltid ändra dig angående köpet ...

Jarmop 2013-12-23 13:06

Citat:

Ursprungligen postat av laxdasen (Inlägg 302612)
Orre Ryggar BOB HOPE kommer före 6 och 7 och sitter i spets efter 600m.

Nu har du ju helt fel :) enligt flera säkra källor här så kommer Clear Sign spetsa hela vägen. En bra spik helt enkelt :)

Jarmop 2013-12-23 13:11

Allra roligast blir nog att höra Reijo efter loppet : Joo det blev inget bra lopp för Monster Drive. Han trivs inte i 2:a ytter, dödens, spets eller rygg ledaren...vi får ta dom nästa gång helt enkelt :)

Scherlock 2013-12-23 13:16

om nu åke skulle sitta i spets tidigt. inte fan tror jag han släpper till orrechietti och isåfall är jag inte övertygad om att Orre tar detta gäng från dödens. I saw you presterar bra i spets och är rätt tuff. risken då är väl att nån som smyger med sätter nosen först. Men jag har svårt att se I saw you sitta i spets dock. lutar åt Orrechietti som spik.

laxdasen 2013-12-23 13:23

Orre tar ner detta gäng med tredje runt om....björn säger att tex monster är helt chanslös

laxdasen 2013-12-23 13:28

Peking duck....vinner idag innan v7

Shooter 2013-12-23 13:33

1) 2,3,4,9,10
2) 1,3,4,5,6,7
3) Spik 4
4) 3,4
5) 4,6,8,11,12,14,15
6) Spik 10
7) Spik 9

Jarmop 2013-12-23 13:41

Ganska roligt att se att Twigs Tarzan är enbart fjärdehandare idag. Är den i någorlunda form så borde den vinna ett sånt här urkasst lopp.

Priceless Pellini i 5:e åker också med på lappen. Hade nog varit en spik från ett bättre utgångsläge.

whalz 2013-12-23 13:46

Citat:

Ursprungligen postat av Jarmop (Inlägg 302633)
Ganska roligt att se att Twigs Tarzan är enbart fjärdehandare idag. Är den i någorlunda form så borde den vinna ett sånt här urkasst lopp.

Priceless Pellini i 5:e åker också med på lappen. Hade nog varit en spik från ett bättre utgångsläge.

femtehandare tom, 7% sån jävla bjudning:)

RazshVollril 2013-12-23 13:48

Lite korta tankar om loppen idag! Varje avdelning får ett eget inlägg.

V75-1: Här kanske jag blir idiotförklarad men jag tar bort nr 2 Iniesta D.E. helt och hållet. Hästen har fått två drömlöpningar på innerspår och det har löst sig helt perfekt bägger gångerna. Senast tack vare en galopperande häst, då räckte det dock enbart till en andraplats. Skulle sesam öppna sig igen så får jag väl bara börja plugga inför V86 eller liknande. Och att den ine ens går fortast över upploppet när den skrällvinner tycker jag talar mot hästen trots drömlöpning. Nej, bort man den.

Nr 1 Rebellion ska nog passas om den får utrustning för att köra drag racing. Om kapaciteten håller vet jag inte riktigt. Men just nu finns den med i tankarna.

34% på Nimbus C.D. känns ju helt ok ifall man är inne på att hästen bör vinna. Då är det bara att spika tycker jag. Jag är dock inte helt övertygad men kan nog stäcka mig till U-häst möjligen. Gjort ett kortlopp tidigare och då från bricka 12. Det loppet öppnades på 08.8 och sen 12.5 vilket gjorde att bakspårshästarna fick loppet. Vann då gjorde Västerboonthenews, men snabbast över upploppet gick Nimbus. Som en raket längst ut men visst, resten av fältet stod stilla. Över 1640 meter nu borde den kunna leda hela vägen men det finns några jag håller högre, dock med sämre utgångslägen. Så trots Nimbus lite tråkiga rad med andra- och tredjeplaceringar så har den ändå mött på bra motstånd.

Min första utmanare som eventuellt blir förstarankad om jag inte går på Nimbus blir nr 9 Disney Tooma. Vann enkelt på bra sätt senast och har tidigare vunnit från bakspår och då på 11.2AK. Tidigare i år svepte Kontio fältet då han också startade från bricka nio men då orkade den inte fullfölja in i mål. Men formen verkar finnas där nu och jag tror den sveper fältet om det inte blir på stället marsch.

Övriga känns rätt tråkiga och jag kommer med stor sannolikhet även rata Twitter även om jag trott på den tidigare när den vunnit till bra rens. Men om man garderar med minst fyra hästar ska även nr 7 Frankie Ale med. Endast 6% och det här känns mycket intressant av det lilla jag kunna läsa och se mig till.

Just nu är min rank utan indelning följande...

3-9-1-7-4-6-10

sirlarsson 2013-12-23 13:49

Vad säger ni om 3 platsodds på Twigs Tarzan duger det?

laxdasen 2013-12-23 13:49

Jo visst men en totalt formlös häst rundar inga fält....den är bra i grunden men troligen chalö idag



Powered by vBulletin & vBadvanced CMPS
Design, Logos, etc Copyright © Sharps.se, 2010-2011. All Rights Reserved