Sharps.se - Sveriges bästa sportsbettingforum med rekar, spelförslag och bettingtips

Sharps.se - Sveriges bästa sportsbettingforum med rekar, spelförslag och bettingtips (https://www.sharps.se/forums/)
-   Trav & Galopp (https://www.sharps.se/forums/trav-galopp/)
-   -   V75 Jägersro 5 april! (https://www.sharps.se/forums/trav-galopp/19946-v75-jaegersro-5-april/)

alle 2014-04-05 18:16

Citat:

Ursprungligen postat av draken (Inlägg 333208)
Den tråkiga sommarperioden har börjat. Bara lassa in på spetshästen i varje lopp så går man plus över dagen.

Den fantastiska menar du?? trav är som bäst på sommaren!! :)

DanielN 2014-04-05 18:44

Första gången jag spelar reducerat spel.
Spelade för 25kr
Fick en 7a och fem 6or

Är nog något som jag kommer fortsätta med :)

tomtom2 2014-04-05 19:03

Citat:

Ursprungligen postat av mackpeter (Inlägg 333120)
Ja, men han har en kusk också.......;)

Ja, inte fan var det kuskens förtjänst att hästen vann precis, men hästen är grymt bra. Den hade nog t.o.m Janaxel Näsman kunnat vinna med idag...:P

robfri 2014-04-05 19:37

Ja Angelo är en riktigt fin häst.

Bara hoppas ägarna förstår vilken framtid hästen har & flyttar den till ngn vettig.

Gällande herr persson som kusk är bannemej en bedrift att lyckas hamna ute i 4e spår från spår 5 när dessutom ett helt koppel av hästar galopperar bort sej & försvinner ur loppet direkt...haha.

Wagner 2014-04-05 19:53

Han i sista tog bort 2,8 % av kupongerna. Hur är det ens möjligt? :)

Sprite 2014-04-05 19:58

Citat:

Ursprungligen postat av Wagner (Inlägg 333220)
Han i sista tog bort 2,8 % av kupongerna. Hur är det ens möjligt? :)

Jens Sjöden har skrivit om det otaliga gånger. Det är alltid rätt "rent spelmässigt" att ta bort en storfavorit i sista då ingen häst efter Järvsöfaks tid har över 90% vinstchans. Men för många och även vissa här på sharps är det viktigare att få 7 rätt än att spela värdet så alla de är glada idag :)

draken 2014-04-05 20:49

Man kan dividera om värdespel hur mycket man vill men ibland är det bra att ha kunskap om hästarna också. Jag tror man vinner mera på det i längden.

NicklasJ 2014-04-05 20:53

Citat:

Ursprungligen postat av draken (Inlägg 333224)
Man kan dividera om värdespel hur mycket man vill men ibland är det bra att ha kunskap om hästarna också. Jag tror man vinner mera på det i längden.

Hur identifierar man värde utan att ha kunskap om hästarna? ;)

draken 2014-04-05 20:56

Fanns säkert idioter som garderade i sista i dag fast alla visste att hästen vinner med alla möjliga löpningsförlopp. Borde vart 100 %are enligt chans .
Hahaha. Tar tilbaks det genast såklart annars får jag snart en utlexning ala 4 sidor. Nej jag är inte nykter. Det vet alla hahaha. Ber om ursäkt. Blir bara så less ibland på när det skrivs om att inte få 7 rätt på ett streckspel. Vafan håller ni på med. Har man ingen koll på hästar så kör man hpt eller liknande och ställer in sina krav grundande på egen inkompetens. Har man någorlunda koll på travsporten och hästarna är man lika nära när det ger tusen kronor som när det ger miljoner. Man kan sin sport och kan analysera.
Finns olika läger inom detta dock. Många här ser det som dålig kunskap att vinna när alla på förhand ser att det blir låg utdelning

Sprite 2014-04-05 21:06

Citat:

Ursprungligen postat av draken (Inlägg 333226)
Fanns säkert idioter som garderade i sista i dag fast alla visste att hästen vinner mad alla möjliga löpningsförlopp. Borde vart 100 %are enligt chans .

Du menar på fullaste allvar att du tycker 97,2% eller mer var hästens chans att vinna detta lopp? :lol:

Är du helt novis på trav? Galopp, sjukdom, punktering, omöjligt löpningsförlopp osv osv...

draken 2014-04-05 21:15

Citat:

Ursprungligen postat av Sprite (Inlägg 333227)
Du menar på fullaste allvar att du tycker 97,2% eller mer var hästens chans att vinna detta lopp? :lol:

Är du helt novis på trav? Galopp, sjukdom, punktering, omöjligt löpningsförlopp osv osv...

Nej knappast. Är nog betydligt äldre än dig

Sprite 2014-04-05 21:27

Citat:

Ursprungligen postat av draken (Inlägg 333229)
Nej knappast. Är nog betydligt äldre än dig

Du verkar varken vara bra på trav eller svenska språket.

Definationen av novis är inte ålder utan "en person nytt inom ett fält eller aktivitet; en nybörjare"

Jag skulle nog klassa dig även om du hållt på med trav väldigt länge som en nybörjare i ditt sätt att tänka inom travspelet och chansbedömning på hästar i lopp.

draken 2014-04-05 21:37

hoppas att du kommer till Sundbyholm på lördag. Jag bjuder på en öl och en enkel till månen. Veckans feting i plytet. Skoja bara.Du kan dock ha rätt i det du skriver. Har inte satt mer än 15 7:or sedan spelet startade så något gör jag ju fel. Jag värderar inte hästarnas chans att vinna kontra % utan bara som jag ser deras chans att vinna. Har nog mest smguld på 5 rätt :)

Sprite 2014-04-05 21:44

Citat:

Ursprungligen postat av draken (Inlägg 333232)
hoppas att du kommer till Sundbyholm på lördag. Jag bjuder på en öl och en enkel till månen. Veckans feting i plytet. Skoja bara.Du kan dock ha rätt i det du skriver. Har inte satt mer än 15 7:or sedan spelet startade så något gör jag ju fel. Jag värderar inte hästarnas chans att vinna kontra % utan bara som jag ser deras chans att vinna. Har nog mest smguld på 5 rätt :)

Allt beror ju på om man är ute efter att vinna i längden eller ser det som en hobby som man gärna vinner ofta men inte i längden på. Lycka till på Sundbyholm, jag hittar nog på något annat än att gå på travet då tyvärr :)

tornado 2014-04-05 22:01

Bara bra favoriterna vinner som som på löpande band så massan bara tänker Favorit=Strecka. Jag kräver alltid 3-4 under 10% så när detta sker har fler av den stora favoritspelarmassan klivit av. Jag kommer ta en mille snart bara för att den kan inte gömma sig mkt längre till. God lördagkväll på er alla vänner. Nu blir det snooker. Ett 30breakska jag väl klara iallafall...



Powered by vBulletin & vBadvanced CMPS
Design, Logos, etc Copyright © Sharps.se, 2010-2011. All Rights Reserved