Sharps.se - Sveriges bästa sportsbettingforum med rekar, spelförslag och bettingtips

Sharps.se - Sveriges bästa sportsbettingforum med rekar, spelförslag och bettingtips (https://www.sharps.se/forums/)
-   Trav & Galopp (https://www.sharps.se/forums/trav-galopp/)
-   -   V75 Finaler Solvalla. (https://www.sharps.se/forums/trav-galopp/22133-v75-finaler-solvalla/)

stiggi 2014-11-15 12:27

Är inte Jetset stenklar i V75-5?
Rubbet kvar på en 1.13-tid senast och idag rycker Flemming skorna runt om.
Tack för kaffet!

oggeb 2014-11-15 12:27

Citat:

Ursprungligen postat av MikaF (Inlägg 384156)
Jo jag uttryckte mig kanske lite fel. jag menar bara att om banan blir sådan att Nahar körs med skor så tror jag
att Den hästen missgynnas. Tror inte Nahar med skor slår Piraten. har du något hett spikförslag Gidde?

Vi ska ju komma ihåg att Nahar har vunnit betydligt fler lopp med skor på hovarna än utan skor.

3 vinster barfota runt om.
2 vinster barfota fram.
4 vinster barfota bak.
20 vinster skor runt om.

leffa 2014-11-15 12:28

Veckans snackis Underpaid Hanover skall gå med bakskor idag stort minus schas med den!

Kocken14 2014-11-15 12:31

Montdore nedstruken till det bästa spåret, :KO: man får tacka nu ännu mer säker, sitter tidigt i ledningen och tror inte Loverface plockar ner denne från dödens.
Rysarna eller måstestrecken.
More than enough
Village surprise
Going for gold

Nedomansky 2014-11-15 12:32

12 Call me Keeper i avd 3 till 14%!

pesven 2014-11-15 12:32

Citat:

Ursprungligen postat av olle (Inlägg 384172)
Den har ju medioker statistik på Solvalla så vete fan om det är omgångens bästa spik. Kolla resultaten för de 10 starter den gjort i solvallakonkurrens. 4 av årets fem vinster i Norrland och dem femte på Romme.


Jag kan inte följa statistiken denna gång då Ulf är ny som kusk, jag tycker Ulf har fått hästen att lyfta sig de avgörande metrarna som krävs för att vinna.

mackpeter 2014-11-15 12:36

Citat:

Ursprungligen postat av leffa (Inlägg 384179)
Veckans snackis Underpaid Hanover skall gå med bakskor idag stort minus schas med den!

Pappa Olle var ju positiv till Underpaid Hanovers chanser medan Björn ratade den på fem streck i Björnkollen. Men, som någon hävdade här i natt, Björn är ju ingen spelare och skulle därmed inte ha koll ens på egen hästs chanser....:idiot:

Seriöst nu: Jag streckar 3,4,5,6,7 och 11 med 10 som förstareserv.

Om_sommaren 2014-11-15 12:39

Citat:

Ursprungligen postat av mackpeter (Inlägg 384185)
Pappa Olle var ju positiv till Underpaid Hanovers chanser medan Björn ratade den på fem streck i Björnkollen. Men, som någon hävdade här i natt, Björn är ju ingen spelare och skulle därmed inte ha koll ens på egen hästs chanser....:idiot:

Seriöst nu: Jag streckar 3,4,5,6,7 och 11 med 10 som förstareserv.

sina egna hästar har han givetvis stenkoll på. Underpaid känns iskall idag. Namale kronors barforta runt om första gången på ett tag känns roligast i loppet

Om_sommaren 2014-11-15 12:46

charrua forlan är anmäld med bakskor. Är nog ett litet minus då den gått barfota på slutet

Klanke 2014-11-15 12:51

avd1.
Vidöppet enligt Bestform! alla har 0-2. Tommorowland var ruggig senast och blir att räkna med om Jorma hittar rätt, spåret talar emot Men en Food Money som går till optimal balans blir inte lätt att plocka ner i spets! En överraskning kan vara Joker Stursk från bricka 2, spetsar och släpper till nr 5 om luckan kommer i tid så kan det gå, har gjort det bra mest hela tiden från svåra lägen. Siktar på innespår nu.. +++

avd2.
Ganska jämnt. Lover Face har 0 + kan givetvis vinna, och Vejo lovar seger. Men vad han inte vet är att endast 6% från spåret vinner och att enbart 17% av favoriter som haft spår 9 vunnit i denna klass, (överspelad?) Shiraz tar spets om Erik trycker till har 1 av 3 därifrån och 0,5 på bestform. Diego M.Boko håller knallform (har lite feeling för honom) och det är inte otänkbart att Örjan kan lura Erik och ta ledningen, intressant isåfall, vill även passa på att lyfta fram Papparazi som också är kvick ut, Leif måste ladda annars är ger han upp loppet. Montdore har 1+ men känns mer som en långskubbare, (kan ha fel) Willmore trot har jobbat tuffare och har också 1+ (kul om överpace) Även en sådan som Carpenter on tor kan vara en dammsugare hästen får ofta gå i 3e - 4e spår sista 1000, slipper man det nu lär det gå fort till slut och som knappt streckad måste den lyftas fram... 3,5 på bestform. Roto var inte trött senast, chefen upp och släpper spets, hästen är troligen bättre bakifrån? upp till bevis!

avd3. så bra som charlura forlan har varit på slutet, dödens på en så pass bra häst som Västerbro Fantast i 12.5 sista rundan och bara vara 4 meter efter säger en del. Man förlorar 7 meter per kurva så med andra ord gick Charlura forlan dubbelt så långt ;) med ledningen inom råckhåll..



avd4. Vidöppet, Rolex gillas och går ner i klass, kan vara en kul chansspik. Svante har ju alltid haft höga tankar om sin Rolex och utan skador tror svante att detta kan vara hans bästa 4 åring någonsin, satt fast senast bakom snackhästen charlura forlan. Bakom kryllar det av segeraspiranter, johan lär väl testa för ledningen med Ohana Sm 7% är lite. Ska man leta ljupt ner i listan så kan Skymaster vara en susare med ett stall i uppåtform, vid överpace så varför inte...



avd5. Jetset är bäst och jag tror den bara vinner! hästen förlorar sällan felfri och fick aldrig riktigt chansen senast i rygg på ledaren, (björn valde att köra snällt eftersom man hade detta loppet i sikte.) Hästen står riktigt fint inne i loppet och hästen kan öppna, felfri och offensivt lär det bli, 3 av 3 i spets, bara en galopp emot som det känns. 31% och vi spikar på två lappar.


avd6. Öppet här med och enligt bestform är alla streckade på runt 0-3 vilket är ovanligt! Kan skrälla men kan också innebära favoritseger. Sauveur och Ed Rapide är hästarna i gänget men spåret förstör vilket gör loppet svårtolkat.. Man kan gå kort på 3-9-10 men bakom kan det skrälla... Coldtown är i fint skick för dagen men spåret förstör, känns ändå som om det kan bli tempo. Vore +++



avd7. tycker jag två hästar sticker ut, Nahar till dryga 8% är ruggigt bra, drog fram on track piraten senast och är nu helt glömd av kollektivet. Att On track P blir favorit är väl inte så mycket att säga emot... Duell igen? Båda har 0a på bestform.



Spiken: Jetset
Chansspiken: Rolex

God tur!

Kyodai 2014-11-15 12:58

Citat:

Ursprungligen postat av leffa (Inlägg 384179)
Veckans snackis Underpaid Hanover skall gå med bakskor idag stort minus schas med den!

Underpaid Hanover känns klart Overpaid idag... :lol:

Stekel 2014-11-15 13:02

Citat:

Ursprungligen postat av oggeb (Inlägg 384177)
Vi ska ju komma ihåg att Nahar har vunnit betydligt fler lopp med skor på hovarna än utan skor.

3 vinster barfota runt om.
2 vinster barfota fram.
4 vinster barfota bak.
20 vinster skor runt om.

Ännu ett fall av missvisande redovisning av statistik. Vinsterna i låga klasser och mot mediokert motstånd har ingen relevans för dagen.

Kyodai 2014-11-15 13:16

f-n nu kom jag försent till v4 - hann helt enkelt inte med för allt burkplockande
och handlande... :rant:

AndyMart 2014-11-15 13:27

Liten snabbanalys till de tre första;

V75-1:

3 Narold Vox, alltid starka och bra prestationer, kan vinna med fart på loppet och med lite klaff.
4 Namale Kronos, tycker inte riktigt den duger i klassen, inget intressant idag, vinner inte final.
5 Food Money, bra spetsläge med startsnabb kusk (annars dålig), bra häst, mycket bra chans på att leda runt om, kan vara en spelvärd spik.
6 Time Machine, gillar hästen men inte varit som bäst på slutet, lär få göra lite jobb själv och då formen inte är säker vet jag inte riktigt med denna.. Kan vinna med klaff men nja.., finns roligare i loppet.
7 More Than Enough, sämre läge än senast, bättre motstånd, Haugstad upp (--), vinner bara om de andra är dåliga.
10 Underpaid Hanover, skriks om denna, fattar ingenting - fel distans, fel läge, fel balans, ingenting talar för den.
11 Tomorrowland, pangintressant, skorna rycks, tar det lugnt i början men kan plocka alla till slut om det inte blir för lågt tempo.

5 och 11 förstahästar, några andra bakom, resten chanslösa.

V75-2;

Tvåhästarslopp om Erik inte gör något mirakel med sin, typ tar ledningen och lurar upp de på läktarna.

6 Montdore tar spets, Love You-son, Bergharn kör barfota, det mesta talar för seger, enda emot är att 9 Lover Face startar. Fördel 6 dock.


V75-3;

4 Air Frame får rygg ledaren och kan ta en pallplats, roligt tvilling/platsspel.
5 Charrua Forlan, släpps till spets av 4 och lär ha en viss vinstchans från spets.
8 Riff Kronos, bästa hästen, sämsta läget, kan gå ändå.
11 D'One grym sist, kan vinna med klaff.
12 Call Me Keeper, näst bäst i fältet, näst sämst läge, om de andra kör ihjäl varandra så kan det gå.

leffa 2014-11-15 13:46

Time Machine inte bra värmning såg ut som en skadeskjuten kråka schas!



Powered by vBulletin & vBadvanced CMPS
Design, Logos, etc Copyright © Sharps.se, 2010-2011. All Rights Reserved