Sharps.se - Sveriges bästa sportsbettingforum med rekar, spelförslag och bettingtips

Sharps.se - Sveriges bästa sportsbettingforum med rekar, spelförslag och bettingtips (https://www.sharps.se/forums/)
-   Trav & Galopp (https://www.sharps.se/forums/trav-galopp/)
-   -   Tycker det räckar med HÅN.. (https://www.sharps.se/forums/trav-galopp/23093-tycker-det-raeckar-med-han/)

Helge 2015-02-14 20:33

Tycker det räckar med HÅN..
 
om kuskar och tränare. Var och varannan dag bevisas att alla ni som kastar skit, har fel.

Påtala gärna fel, men INTE med påhopp på person, som sker nu.

Mår illa av mycket, skit personligen kan jag ta, men trådarna här ska vara RENA från personpåhopp på kuskar/tränare.

Moderator gör USELT jobb. Ta tag i det här.

KP 2015-02-15 05:08

Ordet är fritt. Endast angrepp riktade till medlemmar strider emot forumets regler. Vad användare kallar kuskar/hästar/åsnor för får stå för dom och kommer inte heller modereras bort.

Att rapportera inlägg som säger "XXX din sopa" är inget regelbrott.
Att rapportera inlägg som säger "XXX du är så jävla rutten" är inget regelbrott.


Citat:

2.06. Grova personangrepp, trakasserier och hot är förbjudet

Grova personangrepp riktade mot andra användare är förbjudet, liksom trakasserier, hot eller förtäckta hot. Detta gäller både i inlägg och PM och kan leda till avstängning. Att använda signatur eller avatar för att angripa en användare betraktas som trakasserier.
Att använda nedsättande uttryck i debatten framställer möjligen skribenten som en sämre debattör, men är tillåtet. Upprepade personangrepp som inte räknas till grova kan tillsammans resultera i en tillsägelse eller varning.
Att hota eller medvetet misskreditera en grupp personer med anspelning på etnicitet, religion eller sexuell läggning är förbjudet. Detta inkluderar även utnyttjande utav slagord.

Viroid 2015-02-15 07:30

Kanske kan vi alla som skriver här hjälpa till genom att spara på de allra värsta kraftuttrycken tills de verkligen passar? Jag kan förstå att någon i frustration efter ett lopp kläcker ur sig en del rörande en dålig styrning, men jag har lite svårt för de ganska grova uttryck som kan komma tre dagar före en omgång om en kusk/tränares förmåga. Om vi istället påpekar deras bristande rutin, låga segerprocent eller vad man nu bygger sin åsikt på, så blir det lite trevligare.

Manprinsen 2015-02-15 10:51

Bra svar av herr/fru moderator i detta fall!

Att börja censurera folk i bästa DDR anda ligger inte i tiden. Som sagt ordet är fritt så länge man inte hoppar på varandra här. Tycker det är beklagligt med folk som är ute efter att börja censurera internet. :skamsen:

Grant 2015-02-15 11:45

Citat:

Ursprungligen postat av Grant (Inlägg 406488)
Personen på ATG som ritar ihop insatsfördelningsprocentstrecklistorna är
kanske inte så dum ändå. Många inkl betaltjänsterna har sett detta sen länge
och det är bara jag som varit lite skeptisk. Det är bara att skriva av;

V64:a Jägersro 10/2-15
1- 1,2
2- 7,6,10,12
3- 11,9,2,3,6
4- 10 MASTER CROWE 67%
5- 4,3,5
6- 7,1,11,3,9,6

720rader och en brt på 5603:-

Mvh Ulf-Eddie

Citat:

Ursprungligen postat av kallekula (Inlägg 406604)
Vad snackar du om? "Personen"? Är du full eller?

Men var går gränslandet för personalangrepp?

Mvh IOGT-Eddie

Icewinner 2015-02-15 17:16

Majoriteten här är gamblers.

Inte djurrättsaktivister, Inte ödmjuka neutrala personer som säger "bra försök" när våra kuskar/hästar förlorar.

Vi satsar pengar, det blandar in känslor, man tar ut sin ilska bla på detta forum...
(Som man för övrigt även delar tankar tips med mera på)

Ni som inte fattat det och har problem med detta är uppenbarligen på fel forum.

Deal with it.

tomtom2 2015-02-15 17:21

Citat:

Ursprungligen postat av Grant (Inlägg 407623)
Men var går gränslandet för personalangrepp?

Mvh IOGT-Eddie

Ulf-Eddie, personer som inte förstår ironi och humor ska man inte ens bry sig om att bemöta, inte värt att lägga energi på.....
Själv läser jag dina inlägg med nöje och fnissar förtjust i stort sett varje gång :)

elwiz 2015-02-15 17:32

att de orkar, våra storkar.........

KP 2015-02-15 20:54

Citat:

Ursprungligen postat av Grant (Inlägg 407623)
Men var går gränslandet för personalangrepp?

Mvh IOGT-Eddie

Den faller under
"Att använda nedsättande uttryck i debatten framställer möjligen skribenten som en sämre debattör, men är tillåtet." och är således även det tillåtet.

Grant 2015-02-15 20:58

Helt OK
 
Helt OK.

Ska jag vara helt ärlig så är jag alltid lite lurig.

Mvh Ulf-Eddie



Powered by vBulletin & vBadvanced CMPS
Design, Logos, etc Copyright © Sharps.se, 2010-2011. All Rights Reserved