Sharps.se - Sveriges bästa sportsbettingforum med rekar, spelförslag och bettingtips

Sharps.se - Sveriges bästa sportsbettingforum med rekar, spelförslag och bettingtips (https://www.sharps.se/forums/)
-   Trav & Galopp (https://www.sharps.se/forums/trav-galopp/)
-   -   v4 Eskilstuna 14/3 (https://www.sharps.se/forums/trav-galopp/23463-v4-eskilstuna-14-3-a/)

Basse 2015-03-14 11:38

v4 Eskilstuna 14/3
 
efter sedvanlig genomgång i lopparkivet;

V4 avd1

3 Almar inner väl normalt ett sånt här lopp men ser ut att bli lite väl mycket streckad. Fick senaste segern till skänks då snoopy Dk galopperade med segern klar senast. Almar har inte startat på 2 månader, så det finns anledning att syna honom. Gick med skor sist dock och kan mycket väl vara bättre förberedd denna gång. Med på kupongen men garderas.

5 Latest News är het segerkandidat här anser jag. kommer med färsk form och gick fruktansvärt bra sista 500 senas i ett lopp som vanns av Rock Me på fina tiden 1.11.4 över 1640. Latest News klockades till 1.11.4 och måste ha gått lite snabare ändå sista 4-500m. Intrycket var mer än godkänt.

Övriga får normalt svårt att slåss om segern här.

V4 avd 2

4 Västerbo Paymyday körde sig till ledning senast i en bronsdivision som vanns utav Super ariel i ett överpacat lopp. Tyckte han gav intrycket av att tömt sig helt i det loppet. Ohlsson Piskade hejvilt redan i mitten av sista sväng och Västerbo vek ner sig efter ett tufft lopp. Det borde sitta i benen. Chansar bort den då jag ansar att det är dåligt spelvärde i färhållande till chans.

6 Fuzz tycker jag gick klart förbättrat intryck senast. Kördes till ledningen och vann på ett övertygande sätt- Berkut boko var tvåa. Visserligen var det enklare emot då men jag gillade intrycket av hästen. Såg ut att ha en del sparat och jag tror att man kan köra sig till spets här om man verkligen laddar för det, speciellt som Reijo kanske beordrar Tobbe att inte ge sig in i några idiotkörningar den här gången då det blev tufft senast.

7 Gilmour Får min förta röst. Vann på ett imponerande sätt senast, gången innan klättrade han i ryggar länge innan han kom loss sent och avslutade bra i ett lopp som Rub it Out Vann. Tycker han gör gedigna insatser hela tiden och har alltid en stark avslutning att tillgå så Gilmour borde ha bra chans om han bara hittar ner i ett andraspår. Om han vill borde det finnas bra chans att få överta ledningen mitt i loppet också. Ytterligare ett plus är väl att hockey verkar ha bra snurr på stallen just nu.

Avd 3

8 Arnie Ken tar jag ställning och spikar. Avslutade imponerande till vinst i ett Lunchlopp på Valla förra veckan. Klart form+ på den alltså.
Gillade sättet den avgjorde på och spikar då Favoriten Mr Miles inte är typen som vinner ihjäl sig. Visserligen Erik upp men jag har jagat Mr Miles förr och det har bara slutat i besvikelse.

Avd 4

4 Versailles öppnade mycket fort senast i ett lopp som vanns av Mr hor Shot. Borde spetsa ganska enkelt och då borde loppet vara avgjort.
Tycker han har gjort gedigna insatser men inte fått sätta dit nosen först på ett tag men i dag borde det bli spets och slut!



Registrerat spel

Datum: Lördag 2015-03-14
Bana: Eskilstuna, omg. 9
Spelform: V4

Avd Ordinarie hästar
1 3, 5
2 6, 7
3 8 Arnie Ken
4 4 Versailles

Vadet gäller startnummer

4 rader x 50 x 2,00 kr Totalt: 400,00 kr

Kvittonummer: 2FA2 715F 1830 1345

Siktar på en utdelning på 250kr men kanske kan få det dubbla om det börjar med Latest News?

Voltstart 2015-03-14 13:03

Basse...
Jag gillar 3 Reina La Caballo.
Bra spår, lopp i kroppen, går hela vägen.
Rimligt platsspel!

Red: Vilken ruskig besvikelse. Felanalyserat av mig eller sjuk häst? Fick ju loppet för att vara på minst plats absolut!:thumbdown:

Basse 2015-03-14 13:05

Gillar också Reina. plats känns rimligt.

Fastnat för gilmour som vinnare dock.

Grant 2015-03-14 13:10

Citat:

Ursprungligen postat av Basse (Inlägg 415879)
efter sedvanlig genomgång i lopparkivet

Jag tillhör dom som är tveksamma till ett baktidsarkiv, ett framtidsarkiv
hade varit mer spännande.

Spännande att följa ditt system oavsett, GodTur.

Mvh Ulf-Eddie

doob 2015-03-14 13:10

Helt otroligt hur en jävla lallare och amatör kan förstöra ett lopp så.... Åhlund släpper först ner favoriten i andra ut istället för normalt ta upp och sedan bara i vägen för Goop. Spyyyyr!

NicklasJ 2015-03-14 13:10

Lalle Young stod för en mycket fin prestation senast. Måste betalas för till 15% på V4. Iof har spelstoppet varit så detta inlägg är helt värdelöst :idiot:

Basse 2015-03-14 13:11

där vart det inte som man tänkt sig direkt. Härlig racing iaf. Gillar när det tävlas.
Man får lära sig till kommande lopp. Next to none sib visade förbättring och vinnaren
Västerbo Paymyday var bra igen.

Voltstart 2015-03-14 13:13

Citat:

Ursprungligen postat av Grant (Inlägg 415925)
Jag tillhör dom som är tveksamma till ett baktidsarkiv, ett framtidsarkiv
hade varit mer spännande.

Spännande att följa ditt system oavsett, GodTur.

Mvh Ulf-Eddie

Jag känner motsatt om arkiven.
Nu äger jag friheten att flumma fritt tankemässigt runt hur det eventuellt kan tänkas sluta i racen.
Vad skulle jag lägga all den tiden på om jag redan visste om hur allt slutar?:ful:

bergomiotmail 2015-03-14 13:16

Citat:

Ursprungligen postat av NicklasJ (Inlägg 415928)
Lalle Young stod för en mycket fin prestation senast. Måste betalas för till 15% på V4. Iof har spelstoppet varit så detta inlägg är helt värdelöst :idiot:

Helt rätt! Sett bra ut i ghosten de 2 senaste loppen!! :)

Basse 2015-03-14 13:17

Får bli ett vinnarspel på mitt v4 drag 8 Arnie Ken. 300kr vinnare, Tycker allt över 4,50 på den är bra.

Grant 2015-03-14 13:20

Citat:

Ursprungligen postat av Voltstart (Inlägg 415931)
Jag känner motsatt om arkiven.
Nu äger jag friheten att flumma fritt tankemässigt runt hur det eventuellt kan tänkas sluta i racen.
Vad skulle jag lägga all den tiden på om jag redan visste om hur allt slutar?

Lite skoj och lite allvar. Jag tror inte man ska lägga för stor vikt på händelser
långt tillbaka i tiden.

Mvh Ulf-Eddie

Voltstart 2015-03-14 13:23

Citat:

Ursprungligen postat av NicklasJ (Inlägg 415928)
Lalle Young stod för en mycket fin prestation senast. Måste betalas för till 15% på V4. Iof har spelstoppet varit så detta inlägg är helt värdelöst :idiot:

Jag hjälper dig!;)
Fullt fält med 15 hästar. En häst du bär tro runt som ej är favorit. Ensam etta på TRION!:cheers:

bergomiotmail 2015-03-14 13:52

Lalle Young sjuk? Gäller att hitta spetshästarna...

NicklasJ 2015-03-14 14:05

Citat:

Ursprungligen postat av bergomiotmail (Inlägg 415944)
Lalle Young sjuk? Gäller att hitta spetshästarna...

Goop får styra och ställa i båda v4-3 och v4-4 då blir det sådär tråkiga lopp. Stänger båda loppen från dödens i krypfart.



Powered by vBulletin & vBadvanced CMPS
Design, Logos, etc Copyright © Sharps.se, 2010-2011. All Rights Reserved