Sharps.se - Sveriges bästa sportsbettingforum med rekar, spelförslag och bettingtips

Sharps.se - Sveriges bästa sportsbettingforum med rekar, spelförslag och bettingtips (https://www.sharps.se/forums/)
-   Trav & Galopp (https://www.sharps.se/forums/trav-galopp/)
-   -   Premiär V64 Grand Slam med Jackpot (https://www.sharps.se/forums/trav-galopp/25761-premiaer-v64-grand-slam-med-jackpot/)

Shooter 2016-02-08 14:04

Citat:

Ursprungligen postat av Strappa71 (Inlägg 476916)
Som väntat gav ett utfall i "mellan-registret" överbetalt.

Ju fler som jagar den här "pipe-dream"-en desto bättre betalt blir det på "vanliga rader".

En Sharp går väl mot strömmen?

Det här är bra för alla! De som drömmer får drömma, och de som vill ta betalt kan ta betalt! :)

Nyhetens behag? Kan så vara att det gav lite bättre betalt än annars. Jag koncentrerar mig främst på V75 och V86. Speciellt V86 är ju en spelform som brukar ge överbetalt för full pott.

Strappa71 2016-02-08 15:45

Citat:

Ursprungligen postat av Shooter (Inlägg 476930)
Nyhetens behag? Kan så vara att det gav lite bättre betalt än annars. Jag koncentrerar mig främst på V75 och V86. Speciellt V86 är ju en spelform som brukar ge överbetalt för full pott.

Absolut är det så. Det extrema antalet möjliga kombinationer ökar naturligtvis chansen att svåra utfall får så mycket spel som de förtjänar.

För Grand Slam är det precis tvärtom. Det fanns redan FÅ kombinationer som både är mer sannolika att de slår in och dessutom är ospelade så att man får ut bonusen.

När fler jagar "Ensam Vinnare" så minskar risken att ATG någonsin behöver betala ut den ÄNNU mer.

Jag skulle nästan vilja påstå att det numera är helt olönsamt att ens försöka gå för Grand Slam.

Men att göra tvärtom...tror jag kommer att fungera utmärkt.

Söndagar har därför blivit 3e fokus-dagen för mig. ( Efter lördagar och onsdagar ).



Powered by vBulletin & vBadvanced CMPS
Design, Logos, etc Copyright © Sharps.se, 2010-2011. All Rights Reserved