Sharps.se - Sveriges bästa sportsbettingforum med rekar, spelförslag och bettingtips

Sharps.se - Sveriges bästa sportsbettingforum med rekar, spelförslag och bettingtips (https://www.sharps.se/forums/)
-   Trav & Galopp (https://www.sharps.se/forums/trav-galopp/)
-   -   V75 Åby 30 april (jackpot) (https://www.sharps.se/forums/trav-galopp/26369-v75-aby-30-april-jackpot/)

Tirich 2016-04-25 11:13

Citat:

Ursprungligen postat av Fidus (Inlägg 487481)
1 Caprino B.R. kan få rygg på Claes förmodade favorit, King Sir Kir?

En häst jag såg i ett norskt lopp på lajven, då den mötte Support Justice.
Satt fast och såg heltaggad ut. (Varför valde kusken inte rygg på S.J., istället för rygg ledaren in i sista sväng? Tror nästan Caprino kunnat utmana klasshästen...)
Sedan kom Caprino ut på Lunden och jag streckade. Åt in duktigt den gången på Steen Juuls stallstjärna Tycoon Conway Hall till slut.
Bike, open stretch och slut?

Vid rätt dag, så vädrar jag norsk skräll i avd 1.

:)

Kan tillägga att det var i det norska mästerskapet hästen var 2:a bakom SJ

Kanske behöver ett lopp dock då det blev galopp i årsdebuten?
Har inte orkat kolla om han "fick" det loppet, eller om det var över tidigt.

Har för mig hästen öppnar ganska visset och jag skulle inte bli förvånad om det blir 3:e inner här.

För övrigt tror jag att Global Republic och Furious Francis tar en längd på King Sir Kir och sen är väl frågan om Takter släpper till Goop eller ej.

Gissningen: Goop i spets, Takter i vinnarhålet och Claes i dödens

Mycket bra spurt av Protector senast, men nog såg det lite bättre ut än vad det var efter invändig resa och lucka invändigt där PU kunde köra rakt fram

Manprinsen 2016-04-25 13:34

Furious Francis som han såg ut sist. Björn löser det via stretchen.

spalato 2016-04-25 16:34

V75-1

2 KING SIR KIR ÄR ETT SPIKFÖRSLAG. KRYDDAR MED EN ROLIG BEDÖVARE I 10 PAPPARAZZI M. PETER U & BJÖRN HAMNAR I RESERVRUTAN TROTS BRA LOPP SENAST.

V75-2
3 ENGE LINCOLN VANN MED SKOR SENAST. NU BARFOTA RUNT OM! CHANSSPIK? 7 MONI TO SPARE ÄR AV RÄTT SORT OCH 8 GUCCI DEGATO ÄR SPEEDIG. 10 BO HOPE KOMMER MED TVÅ IMPONERANDE SEGRAR OCH SKA TAS PÅ ALLVAR. 11 YMER BRICK GICK BRA SENAST OCH VAR ETT STALLSKRIK. CHANSAR BORT 4 STANDBY YOU. FELVAL?

V75-3
10 QUALIS TALIS FÅR TIPSNICKEN. PREPARÉ SENAST. SE UPP! 15 GO GREEN PELLINI GICK BRA SOM TVÅA PÅ JÄGERSRO OCH KAN TA RYGG PÅ 14 USAIN HENNA UNDER SLUTVARVET.

V75-4
KLASS II BRUKAR DET SKRÄLLA. 10 HAWK CLIFF GRYM SENAST. BAKSPÅR NU.TAR ALLA TOLV OCH HOPPAS PÅ SKRÄLL.

V75-5
4 ROSES GLORY. UTMANADE VINNAREN SENAST PÅ V75 TROTS ETT ÅTTONDESPÅR. SPIK!

V75-6
2 BBS SUGARLIGHT BLIR SVÅRSLAGEN FRÅN SPETS. 1 ON TRACK PIRATEN LÄR NOG SLÄPPA DÅ OP FINNS. BEDÖVAREN I LOPPET ÄR 7 SPARTAN KRONOS. NI KOMMER VÄL IHÅG COPPER BEECH SOM VANN ??

V75-7
LÅSER LOPPET MED 2 EVENS FIRST BOY , SOM FICK ETT STYGGT LOPP SENAST OCH 10 FREDERICUS.


SYSTEMFÖRSLAG (INLÄMNAT)
2,10 (5,4)
3,7,8,10,11 (12,2)
9,10,14,15 (6,3)
ALLA TOLV (3,10)
4 ROSES GLORY (3,1)
2,7 (1,8)
2,10 (11,5)

1920 RADER

P.S TT NÄMNDE 9 LE MIRACLE & 1 ON TRACK PIRATEN SOM TIDIGA DRAG I PODCAST

Spiken64 2016-04-26 08:43

Citat:

Ursprungligen postat av olle (Inlägg 487463)
Gissar att det är gemensam V75a med Norge. Norrmännen har verkligen flyt. Senast det var jackpot var väl på Momarken. Nu jackpot igen och norrmännen skrattar hela vägen till spelluckorna. Dom är med och delar på de svenska jackpotmiljonerna igen utan att ha bidragit med en krona. Märkligt att det inte uppmärksammas mer. Vi får ju aldrig del av De norska spelarnas jackpotpengar.


Sen är väl en annan anledning att alla lopp denna lördag är öppna för utländska hästar.

Rätta mig om jag har fel.

Du får väl skicka in det till Lennart Persson

Shooter 2016-04-26 11:06

Papagayo startar inte.

Moonfala 2016-04-26 13:04

Citat:

Ursprungligen postat av Shooter (Inlägg 487604)
Papagayo startar inte.

Jag som trodde det var "spår 8-sjukan" men det verkar som att de hade en anledning: http://www.travronden.se/nyheter/spe...iatravet-89513 ;)

biddybye 2016-04-26 18:54

Citat:

Ursprungligen postat av Tirich (Inlägg 487483)
Kan tillägga att det var i det norska mästerskapet hästen var 2:a bakom SJ

Kanske behöver ett lopp dock då det blev galopp i årsdebuten?
Har inte orkat kolla om han "fick" det loppet, eller om det var över tidigt.

Har för mig hästen öppnar ganska visset och jag skulle inte bli förvånad om det blir 3:e inner här.

För övrigt tror jag att Global Republic och Furious Francis tar en längd på King Sir Kir och sen är väl frågan om Takter släpper till Goop eller ej.

Gissningen: Goop i spets, Takter i vinnarhålet och Claes i dödens

Mycket bra spurt av Protector senast, men nog såg det lite bättre ut än vad det var efter invändig resa och lucka invändigt där PU kunde köra rakt fram

1. Han hoppade i ststa sväng via 3e eller fjärde spår, såg mycket fin ut, som av en händelse står han bra inne på pengarna här.
2. Han kan öppna ganska bra, men 3an rår han inte på, då borde 4an kunna vara framme o ta över.
3. precis så tror jag oxå, takter släpper till 4an, 1an 3e inv, sen kommer king sir kir?
4. protector var helt oksenast, i dennes förr förra start, satt cash lane fast och såg ut o ha massvis med krafter, får örjan i sulkyn denna gången.

Spiken64 2016-04-27 14:36

Allt som Frölunda får blir till Guld snyggt av Robert Bergh att skänka hästen för en dag till Sveriges bästa hockey-lag.

Digital Control

Fidus 2016-04-28 00:15

Citat:

Ursprungligen postat av spalato (Inlägg 487511)

V75-7
LÅSER LOPPET MED 2 EVENS FIRST BOY , SOM FICK ETT STYGGT LOPP SENAST OCH 10 FREDERICUS.

Ett Lås:

V75-7

Det blir väl Goop som övertar ifrån Christel? 6 NTNS (44%) i spets, alltså.

Jag minns 4 Kemas Magic (7%), när den besegrade Sauveur. Hur många kan göra om det i detta gäng? Mäktigt intryck vid flera starter då. Ett måste på min bong!

10 Fridericus (10%) verkar duga långt i klassen.

Ett lås på 3 djur får det bli för mig.


Vi får se hur det går.

:)

yoozoo 2016-04-28 00:17

Saxat från atgs hemsida angående de norska hästarna, norrmännens chansvärderingar ger jag dock inte mycket för men däremot så verkar de ha koll på all utrustning i förväg i alla fall:

V75-1
- 1 Caprino B.R. var pigg och felade på väg in på upploppet senast. Han gick med skor och slog sig på knäna. Nu blir det barfota runt om och jänkarvagn. Får säkert ett fint lopp från förstaspår, närmar sig toppformen och ska räknas i segerdiskussionen, sägerr Bo Westergaard.
- 3 Global Republic har ett bra startspår och formen är väldigt bra. Han var olycklig sista och hamnade i fel ryggar. Vi rycker skorna på honom och det blir jänkarvagn och helstängt huvudlag. Jag törs påstå att hästen aldrig varit bättre än han är nu. Full väg är en fördel jömför med sprinterdistans. Jag valde Johnny Takter på grund av att han är en mycket duktig kusk och att han kan mycket om de svenska hästarna. Jag åker till Göteborg med ambisioner, säger ägaren och tränaren Trond Thorseth.

V75-2
- 5 Cash Street spurtet vasst sist i ett lopp där det blev för långt fram til vinnaren. Vi har ett mycket bättre spår denna gången och min häst kan öppna bra från start. Det blir skor runt om och han har helstängt huvudlag. Jag tycker att uppgiften är intressant och tror på en plats i toppen, säger Åsbjörn Tengsareid.
- 6 Stormbringer G.R. är inte helt säker bakom bilen, men om det fungerar kan han öppna väldigt snabbt. Var mycket bra senast och har fin form. Möter några bra, men är aktuell om man tar fyra-fem häster. Ska gå med skor och jänkarvagn, säger Trond Anderssen.

V75-3
- 1 Hamptons är en väldigt bra häst som vann säkert på en bra tid senast. Detta är andra gången han testar 3100 meter och jag tror han kommer vara bättre än sist, då han blev trea på Jarlsberg. Det blir skor bak och eventuellt barfota fram. Dessutom har han norskt huvudlag. Jag inbillar mig att körspö ska vara en fördel. Motståndet är hårt, men jag har en bra häst som är i väldigt bra form, säger kusken Hans Wilhelm Storås.
- 3 Valokaja Hindö är i vekligt fin form. Klarar distansen och kan kämpa om en trioplats. Jag vill kalla honom en outsider. Går med norsk huvudlag som tidigare. Han har gått med sko på alle fyra, men nu blir det eventluellt barfote fram, säger tränaren Sigbjörn Kolnes.
- 8 Mymanyouare håller väldigt fin form och är en stark och rejäl typ som möter fina hästar i detta loppet. Distansen passar, han har visat att han går bra i långlopp. Jag blir inte överraskad om han är bland de tre, men det kan också bli en plats bland de sista. Han går som vanligt, norsk huvudlag och skor runt om, säger tränaren och kusken Cato Antonsen.
- 11 Jaccaroo slog i jänkarvagnen senast efter start och galopperade. Han fungerade finfint efteråt. Jag var inne på Klosterskogen med honom i förra veckan och då kändes han väldigt bra. Det blir barfotabalans nu och hästen är stark. Det blir helstängt huvdlag. Jag tror han kommer leverera en stabil insats.

V75-4
- 6 Hickothepooh är i fin utveckling och visade senast att formen är fin. Möter flera bra hästar, men jag tycker ändå att han är platsaktuell. Ska gå med skor och modesulky, säger Trond Anderssen.

V75-5
- 6 This Is It N.O. har tränat bra under den långa pausen. Hon är bra förberedd och redo för en fin insats direkt. Sällskapet är tufft, men löser det sig med positioner och tempo är hon platsaktuell. Ska gå utan skor fram, skor bak och jänkarvagn, upplyser Bo Westergaard.
- 11 Nelson Nora har också haft en lång paus efter en fin fjolårssäsong. Hon är bra förbereddoch gick ett starkt träningsjobb tillsammans med This Is It i måndags. Har ett dåligt läge och är helt beroende av att det blir bra tempo. Bägge mina ska gå i rygg så länge som möjligt och har tunga avslutningar. Nelson Nora ska gå utan skor och med jänkarvagn, säger Bo Westergaard.

V75-6
- 2 B.B.S.Sugarlight var bra sist och han ska vara minst lika bra som då han vann Olympiatravet i fjol. Andraspåret är bra, men jag vet inte om han får täten med On Track Piraten innanför. Oavsett blir taktiken att köra till från start och så får vi se var vi hamnar. Bör likväl få ett fint lopp. Ska gå med skor fram och utan skor bak samt med jänkarvagn som vanligt. Jag hopas och tror att vi är med och kämpar om segern igen, säger Fredrik Solberg.

V75-7
- 1 Pebbe Simoni satt fast senast. Står fint till nu med spår 1och har bra form. Med dessa förutsättningar är han en av dem som ska räknas utan att jah kan motståndet väldigt bra. Han vann på Åby i januari från rygg ledaren. Går med jänkarvagn, norskt huvudlag och skor som han alltid gör, sägerr tränaren Karoline Krogh-Hanssen.
- 7 Patricia Hasttrup har fortsatt i väldigt bra form. Hon travade sitt livs lopp sist hon gästade Åby, men då klaffade allt under loppet. Spåret nu är chansartat, men hon är snabb från start och bör kunna få en bra position. Jag tvivlar på seger från det här läget men en okej premie bör det bli. Om det blir barfota eller skor har jag inte bestämt, men jag tror inte det betyder så mycket. Det blir jänkarvagn och öppet huvudlag, säger tränaren Jens Kristian Brenne.
- 9 Punk kan inte utnyttja sin startsnabbhet från bakspår, men spurtar bra med rygglopp. Jag vet inte var han hamnar härifrån, men Punk är i form och har mött bättre hästar tidigare. Med klaff är han segeraktuell och han är min bästa möjlighet på lördagen. Hästen ska gå barfota och med jänkarvagn som vanligt, säger Bo Westergaard.

olle 2016-04-28 16:44

Enligt senaste väderprognoserna finns ganska stor risk för en regnig och blåsig lördagseftermiddag i Mölndal tyvärr.

http://www.svtstatic.se/cms-image/ca...es/large/2-jpg

Kusken1 2016-04-29 07:36

Tittade på SMHI nu fredag morgon och det skall regna hela dagen. Och inget duggregn heller. Hur blir åBys bana, ngn som vet? Borde inte OS bli extra bra i jämförelse iom att färre hästar springer där under dagen? Vilka hästar i omgången är gynnade?

Spiken64 2016-04-29 08:52

Citat:

Ursprungligen postat av Fidus (Inlägg 487481)
1 Caprino B.R. kan få rygg på Claes förmodade favorit, King Sir Kir?

En häst jag såg i ett norskt lopp på lajven, då den mötte Support Justice.
Satt fast och såg heltaggad ut. (Varför valde kusken inte rygg på S.J., istället för rygg ledaren in i sista sväng? Tror nästan Caprino kunnat utmana klasshästen...)
Sedan kom Caprino ut på Lunden och jag streckade. Åt in duktigt den gången på Steen Juuls stallstjärna Tycoon Conway Hall till slut.
Bike, open stretch och slut?

Vid rätt dag, så vädrar jag norsk skräll i avd 1.

:)

Är det samma häst som inte klarade av Global Patriot i september månad?

Fidus 2016-04-29 09:13

Citat:

Ursprungligen postat av Spiken64 (Inlägg 488104)
Är det samma häst som inte klarade av Global Patriot i september månad?

Det är bara att gå in på ATG.se och kolla efter. Öppet för alla att kika efter.
Du minns rätt.

Spiken64 2016-04-29 09:16

I väntan på Bet bolagen 10.Hope Bo kan man få över 12 gånger igen givit bra odds två gånger i rad nu.Kan va vanskligt att lägga det här spelet då det blir en hel del regn men Veijo är aldrig blyg för att rycka skor.10.Hope Bo är ett monster som krossar dom 700 kvar.Risken är att den skriks ut av av Peter.Husse och Neves.

12 Officer C.D 15-20 gånger från bakspåret?



Powered by vBulletin & vBadvanced CMPS
Design, Logos, etc Copyright © Sharps.se, 2010-2011. All Rights Reserved