Sharps.se - Sveriges bästa sportsbettingforum med rekar, spelförslag och bettingtips

Sharps.se - Sveriges bästa sportsbettingforum med rekar, spelförslag och bettingtips (https://www.sharps.se/forums/)
-   Trav & Galopp (https://www.sharps.se/forums/trav-galopp/)
-   -   V75 Jägersro 2 december (https://www.sharps.se/forums/trav-galopp/30871-v75-jaegersro-2-december/)

spalato 2017-12-02 10:07

Citat:

Ursprungligen postat av KalleKlut (Inlägg 552657)
Det är ju för bedrövligt att loppen inte ens är i närheten av att bli fulla på en av de topp 4 största banorna vi har i Sverige. Illa nog när det är vardagstrav men nu är det är V75! Illa var ordet sa Bull! Jag tar tamejfan hellre ett bygdetrav i norraste Lappland så länge det är fullt anmält. Även om 9/12 hästar skulle vara chanslösa..
Så, nu har jag skrivit av mig lite aggresdion.
Lycka till för er som tänkt spela =)

Håller med ! Tråkigt när inte lopp kan fyllas ut. Brukar ju oxå ha femtonhästars...ajajaj skärp ing !!

mackpeter 2017-12-02 10:13

Citat:

Ursprungligen postat av Bridgeman (Inlägg 552669)
Behöver ju inte vara så. Jag själv vet att en bekant som är delägare på en häst där en målerifirma står som ägare, den bekante är absolut inte någon målare förutom att han gör en massa tavlor då och då men inte med någon pensel.

Om tränaren (del)äger hästen står hans/hennes namn inom parentes.

Peter Untersteiner har valt att köra Sobel Conway eftersom han tror att den har något bättre chans än Staro Ivy League. Sobel Conway har haft allt möjligt oflyt i årgångsloppen. Senast såg han fin ut i rygg på Cyber Lane men kunde inte följa denne fram mot Diamanten och slog på en galopp. Peter ger Sobel Conway fyra getingar. Lång distans, något enklare motstånd och en revanschsugen Peter Untersteiner gör att jag spikar. Ett fynd till 19 %.

Torstens 2017-12-02 10:30

Tror ni Örjan kör för vinst med Caid Griff? De ska till Frankrike och jag tycker att det låter liiiiite preparé

https://www.aftonbladet.se/sportblad...fekt-for-honom

olle 2017-12-02 10:41

Jänkarvagn ffg på Man Of Steel twittrade tränaren. Känns som en spännande ändring på den.

Bridgeman 2017-12-02 10:58

Citat:

Ursprungligen postat av mackpeter (Inlägg 552672)
Om tränaren (del)äger hästen står hans/hennes namn inom parentes.

Peter Untersteiner har valt att köra Sobel Conway eftersom han tror att den har något bättre chans än Staro Ivy League. Sobel Conway har haft allt möjligt oflyt i årgångsloppen. Senast såg han fin ut i rygg på Cyber Lane men kunde inte följa denne fram mot Diamanten och slog på en galopp. Peter ger Sobel Conway fyra getingar. Lång distans, något enklare motstånd och en revanschsugen Peter Untersteiner gör att jag spikar. Ett fynd till 19 %.

Så är det nog.

Lotus 2017-12-02 11:05

Jänkarvagn ffg på Star Costashorta i avd 2.

Shooter 2017-12-02 11:15

Dagens spikar blir Platon Face och Sobel Conway. Hur svårt kan det vara?

SakanAA 2017-12-02 11:35

Kolgjinis vågar man ju sällan hålla i handen men hemma på Jägers brukar de ju gå bra. Lutar åt villkor på att minst en av Smoking Joe och Platon Face ska vinna. Då har jag råd att fylla på en del bakom.

Någon av 2-åringarna som man inte får missa att ta med idag?

Grant 2017-12-02 11:40

Citat:

Ursprungligen postat av Shooter (Inlägg 552681)
Dagens spikar blir Platon Face och Sobel Conway. Hur svårt kan det vara?

Två rätt om man ryggar de här två och dom sitter.
Inte självklara spikar och 5 avdelningar till att lösa.
Jag tror jag spikar Spickleback Face och Dante Boko.

Mvh Uffe ;)

Helge 2017-12-02 11:45

Citat:

Ursprungligen postat av Lotus (Inlägg 552679)
Jänkarvagn ffg på Star Costashorta i avd 2.

Du har bikedebut på 5,8,9,11 där. Mycket intressant på Johans och den infon har bara funnits på SS betalintervju vad jag sett i snabb koll.

asgaya3141 2017-12-02 11:46

Varför väljer Peter själv att köra 9 Sobel Conway och inte 10 Staro Ivy League?

Varför kör Johan inte Pappas häst, väljer Shelby Glide?

hotshotknick 2017-12-02 11:51

Wow
 
Citat:

Ursprungligen postat av Helge (Inlägg 552684)
Du har bikedebut på 5,8,9,11 där. Mycket intressant på Johans och den infon har bara funnits på SS betalintervju vad jag sett i snabb koll.

Bike på Doyoucash In:claps:
Har ju gått riktigt bra med skor tidigare, distansgynnad dessutom. Hamnar definitivt ETTA i rankingen. Grym procent på en häst som troligen kommer vara 30-40 meter i jänkarvagnen. Tack Minna för info

asgaya3141 2017-12-02 11:59

Kan bara inte sluta stirra på 270.000kr VS 5.500.000kr i första

mackpeter 2017-12-02 12:04

Det sägs, att det blir snö/regn/vindbyar över Malmö idag. Fick ihop följande bolagssystem. Tack alla sharpsare, som väglett med motiverade synpunkter.

1) 2,6,7,10 r8-2 (6 körs offensivt från ensamt springspår och en struken innanför. Han är en motiverad favorit. Hästen är stänkrädd och hoppar med ekipage framför sig. I förmodat skitväder väljer jag att gardera med 2, som säljer sig dyrt i ledningen. 7 är härdad och går bra med skor. Han har dock "renoverats" och är inte åter i full form. Felfri 10 har kapacitet att vinna - ett fynd till 7 %)

2) 1,2,4,5,7,11 r6-3 (5 är motiverad favorit, som alltid körts med skor. Han är dock oerfaren över sprinterdistans och det är vassare kuskar på övriga ekipage. Det danska stallet lovar vinst på 7. Jag väljer att gardera)

3) 5,6,7,8 r4-1 (jag tror inte att Bergh är i full balans och garderar dunderfavoriten 5. Ludde knäckte 6 Onceforall Face, när han 2013 vann Uppfödningsloppet. Därefter har den stackars hästen inte velat tävla förrän han slapp sitt plågoris och flyttades till Jeppe Juel i somras. Där återfick han löplusten efter fyra år och ståtar med två segrar och fyra andraplatser. Kan fira fyraårsjubileum idag sedan han vann Uppfödningsloppet! 7 kan vinna om han får ett passande lopp. Såg ni 8 senast på Bjerke?!)

4) 1,2,3,4,9 r5-11 (På ett mindre system kan man låsa på favoriterna 3 och 4. 1 ser allt bättre ut och kan vinna med Örjan. Per Nordströms båda hästar har form och kapacitet att vinna)

5) 2,7,9 r11-3 (Ludde stimmar upp 7 och lovar i princip vinst. Storfavoriten kan få svar av 2 en bit i kampen om ledningen. Bästa hästen - ej kusken - är 9, som är min vinnare till 14 %)

6) 9 r6-8 (har utförligt motiverat spik tidigare idag)

7) 3,4 r6-1 (hemmasonen Johnny vinner med 4 Cruzado Dela Noche från alla positioner. Mina bolagsvänner kräver dock att jag skärper mig och tar med den fine Luddehästen 3 Dante Boko)

Systemet kostar 1440:-. Lycka till!

777 2017-12-02 12:07

Citat:

Ursprungligen postat av asgaya3141 (Inlägg 552685)
Varför väljer Peter själv att köra 9 Sobel Conway och inte 10 Staro Ivy League?

Varför kör Johan inte Pappas häst, väljer Shelby Glide?


Hästen har varit i träning hos Johan hela -16 och -17. Detta första starten för tränare Marcus Lindgren. Kanske därför?



Powered by vBulletin & vBadvanced CMPS
Design, Logos, etc Copyright © Sharps.se, 2010-2011. All Rights Reserved