Sharps.se - Sveriges bästa sportsbettingforum med rekar, spelförslag och bettingtips

Sharps.se - Sveriges bästa sportsbettingforum med rekar, spelförslag och bettingtips (https://www.sharps.se/forums/)
-   Trav & Galopp (https://www.sharps.se/forums/trav-galopp/)
-   -   V75 Bjerke 23/7 (https://www.sharps.se/forums/trav-galopp/33454-v75-bjerke-23-7-a/)

mackpeter 2018-08-23 22:17

Citat:

Ursprungligen postat av Gotland (Inlägg 581430)
Låter det inte som att du har en rejält smittsam förkylning på gång? I alla fall av rösten att döma...

Den var elak:D:D

Skaegget 2018-08-23 22:18

Grattis Macken!!
Snyggt spelat! I morrn kväll är du gäst i podden :)

Gotland 2018-08-23 22:23

Citat:

Ursprungligen postat av lenninen (Inlägg 581433)
Grattis Macken!!
Snyggt spelat! I morrn kväll är du gäst i podden :)

Då kan jag göra en mer korrekt bedömning av hur illa det är med din förkylning!
Är lite svårt att höra exakt hur smittsamt det verkar vara då vi aldrig talats vid...

dado 2018-08-23 22:36

Grattis macken..snyggt

mackpeter 2018-08-23 22:41

Citat:

Ursprungligen postat av Gotland (Inlägg 581434)
Då kan jag göra en mer korrekt bedömning av hur illa det är med din förkylning!
Är lite svårt att höra exakt hur smittsamt det verkar vara då vi aldrig talats vid...

Jag är en riktig toffelhjälte. Hustrun brukar bestämma.
Vad gäller "förkylningen" är det så, att jag förväntas hålla tal vid födelsedagsmiddagen i Tällberg på lördag. Och är friskare än någonsin. Men jag läser på lördagens V75 parallellt med att skriva stolpar till talet.

olle 2018-08-24 22:58

Citat:

Ursprungligen postat av Spiritus (Inlägg 581379)
Huvudlöst att man inte saxar in loppen från Åby i livesändningen. Bara för att man kallar något för V75 blir inte loppen mer intressanta. Blir intressant att se hur mycket spelet till Åby tar stryk av att loppen inte blir tillgängliga för alla. Någon som har koll på V5-omsättningar får gärna rapportera om det.

Jag hade annat för mig denna kväll. Det är verkligen sjukt att en hel kväll i atg live kan ha 100 procent fokus på för travintresserade svenskar totalt ointressanta Norgelopp. Det var ju riktigt fina tävlingar på Åby torsdag kväll. Sen fattar jag inte ärligt talat hur spelarna i Sverige kan lira V75 på hästar dom har i stort sett noll koll på. Läs Daniel Berglunds krönika på travnet i onsdags. Klockrent. Dessa omgångar är för Harry Boy spelare . Har man inte grundkollen på hästar, tränare och kuskar så får man det inte genom att bläddra igenom tips och intervjuer på atg.se och i travronden i någon eller några timmar.

Sen har ju inte Norge någon form av utrustningsinformation heller. Vad hjälper det då att slänga ut manuellt ihoprafsad skoinfo när spelformen i Norge är V75? Det har ju dessutom i efterhand varje gång Norge arrangerat V75 visat sig att infon är totalt opålitlig. Hot mot spelsäkerheten. Teoretiskt skulle ju en norsk tränare utan att bryta mot några regler kunna säga utåt att ”vi kör barfota runt om som vanligt idag” trots att hästen gått med tunga PG skor i alla starter, sen via bulvan lira ett tungt vinnarspel och skratta hela vägen till banken om hur lätt det var att blåsa spelarna .



Powered by vBulletin & vBadvanced CMPS
Design, Logos, etc Copyright © Sharps.se, 2010-2011. All Rights Reserved