![]() |
Citat:
|
Citat:
Då är ju segerprocent en mer fair jämförelse dock är ju Månsprinsen ganska överlägsen där med, med 64% mot Bellfaks 36%. |
Jag har försökt luska lite hos Nurmos tränade hästar, men har varit svårt att få fram något, vet inte om de flesta har åkt till Blåkulla!
Tidigare rapporter om starhästarna: E Zola Sisu tränat på utan några oroshinder och när det är start så kan man tänka att det är påställt. G Trust håller sin form och Jorma ser nog till att han får ett bra slagläge. Global U och Topline fick båda tråkiga spår, men Topline fick tummen upp i sista jobbet. De får kanske svårt att nå fram, men att det är 2640 reducerar de dåliga spåren något. |
Rommeraden - gamla hemmabanan
1: 6, 7, 8, 9 2: 12, 14 3: 1, 6 4: 8 5: 2 6: 3, 4, 5, 7, 8, 11 7: 3, 10 Lycka till! |
Dem gånger Charlock Wiking har startat och inte galopperat har han vunnit förutom en gång från spår 11 på kort distans. Vinklad vinge gynnar honom från spår 6.
|
Tycker milligans school är intressant idag. Hoppas på körning då det är sista uttagningentill olympia. Tredje utvändigt in på upploppet?
|
Citat:
Jag själv tror mest på Sorbet där då den inte är klar för finalen ännu och gav ett riktigt vasst intryck senast men spelad till höga 55% just nu för hoppas lite speltjänster skriker ut Makethemark eller något så % sjunker en del... |
Björnkollen: Björn gillar inte att Milligan körs med skor och tror på ett mindre tufft lopp för den - enl. Björn kanske den väntar på stundande final.
|
Multijackpot låter ju häftigt men det är 13 miljoner "extra" i potten och det är betydligt mindre än en "vanlig" jackpot.
En random omgång som omsätter 80 miljoner genererar 20,8 miljoner om 5 rätts-potten skickas vidare. |
Citat:
Dom börjar väl om några veckor konfiskera pengar igen till en summer burst. |
Skulle 6 Dimanche Mearas ha form och nå spets med lucka sen kunna skrälla?
|
Avd 1 känns lurig, Deep Pockets en riktig bra sprinter som vunnit alla sina starter över 1640m nu dock från spår 8 som ställer till det lite men lite bättre spår hade jag definitivt spikat.
6 Emile Zola Sisu gör däremot debut över sprinterdistans men är relativt startsnabb så borde funka över denna distansen också... 9 Bizzi Blizz gav ett riktigt härligt intryck senast...möter väl dock lite tuffare denna gången... |
Citat:
Är nog rätt viktigt att kolla värmningen på den innan man lämnar in. Kan vara stenklart om första barfota runt om som skötaren sagt till spelvärde att det ska bli. |
Citat:
Tydligen så hamnade all omsättning från Klosterskogen hos ATG, hur nu det är möjligt? 42 x 0.65 x 0.4 = 11 miljoner. |
De tio senaste påskdagsomgångarna har det blivit låg utdelning 2 ggr, mellan 10 och 20 papp 2 ggr, över 100 000 2 ggr och miljonutdelning 4 ggr. Det spretar med andra ord.
|
Powered by vBulletin & vBadvanced CMPS
Design, Logos, etc Copyright © Sharps.se, 2010-2011. All Rights Reserved