Sharps.se - Sveriges bästa sportsbettingforum med rekar, spelförslag och bettingtips

Sharps.se - Sveriges bästa sportsbettingforum med rekar, spelförslag och bettingtips (https://www.sharps.se/forums/)
-   Trav & Galopp (https://www.sharps.se/forums/trav-galopp/)
-   -   Lördagen 29 april - V75 Örebro (https://www.sharps.se/forums/trav-galopp/56405-loerdagen-29-april-v75-orebro/)

bosseguldheden 2023-04-25 21:38

Lördagen 29 april - V75 Örebro
 
Mina första tankar:

B]Avd 1:[/B]
LL LABERO är min första häst men vill även ha med 2 COMES WITH AGE.


AVd 2:

6 jACKPOT


AVD 3:

3 CHAPUY är väl en SOS-häst?

Avd 4:
1 OVE PALEMA och 5 IVORY AM på spåren.

Avd 5:
1 ZAFFIRO JET
och 7 HIPSTER AM men även 5 PARK VIEW som norsk gäst.

Avd 6: Står väl mellan 7 ICELAND FALLS och 9 LUCKY QUEEN SOA?
[
B]AVD 7:[/B]
jorma med 13 HIGH ON PEPPER tar väl detta? Om inte 6 GRANT HALL lurar skjortan av dom (dem, de).

Efterhandaren 2023-04-27 12:01

2ggr Gocciadoro samt kryddat med Peppar från Kontio.
Känns som nästan halva inne.

Efterhandaren 2023-04-27 17:50

Tidiga Tankar och Funderingar
 
Bra klass på Örebro omgången och höga startpoäng. Men Speedway banan är ganska lurig för kuskar och hästar och piken är en önskeposition.

V75 1) 1 L.L.Labero Ok spår 1 är ju erkänt klurigt på Örebro men hästen är snabb och tar nog piken om Robban laddar. Men det kan bli trötta ben till slut.
3 So Far Away Ås Kenneth har det ganska tufft med sin tränarrörelsen men kanske kan få ytterligare en efterlängtad Rikstotovinst med hästen. En distansgynnad rackare.
6 Filippa B.J. Kommer från vinst på distansen i årsdebuten. Och Kontio/Tinter är väl lite av ett dreamteam Light.
7 Parvenue Djuse pojkarna är alltid luriga och det kan löna sig att bevaka ekipaget. Dock lite svårbedömd. Hästen var grym förra året.
9 Illfindmywayhome Tja bakspår på Örebro och kort distans dessutom lite osäker filur. Men Örjan är Örjan. Börjar hitta vårformen.

V75 2) Klass 2 är ju som vanligt Klass 2 ! Dessutom 2640 och volt !
4 Vision Of Gideon Som ni vet brukar jag bevaka Martinsson o Jepson.
Och det lönar sig faktiskt ibland. Hästen är lite av en vinnartyp och dessutom skoryck f.f.g. aviserat :clap: Men spår 4 i volt är inget kul :gun_bandana:
6 Jackpot Kommer från övertygande vinst men lite tuffare emot här tror jag. Visst är det en befogad favorit men som sagt ganska bra motstånd. Psst Nuncio hästarna brukar leverera.
7 Isac Journey Gick bra i skymundan senast och är nog lite distansgynnad.
Jorma har vunnit med hästen förut. Spännande 3% are i nuläget :hattenav:
10 Working Class Hero Stark och rejäl. Westholm har stallform och Björn har hittat vinnar gnistan i sulkyn. Se upp. :KO:
12 Kaxig In Kommer från topprestation i årsdebuten som tvåa i Klass 2 försök med lika läge samt distans. Ok har lite spralliga Ready Cash gener och behöver tur från läget men felfri är nog Johan med på linjen.

V75 3) 8 Zacon Gio Här kommer Gulingen med en distansgynnad topphäst med 18 mille på kontot. Ok formen är väl lite svårbedömd men årsdebuten avklarad och Gocciadoro brukar ha starthästarna iordning när han kommer till Sverige.

V75 4) 3 Hipster K Hästen har knallform och bra läge. Sedström är en grym kusk i min värld. Kan vara chansspiken. Psst Sebastian K gener i hästen.
Men måste nämna två stänkare.
8 Lozano Di Quattro Tredje gången gillt ? Ok surt läge men här finns det mycket spring i benen.
10 S.G. Mistral Tog äntligen första vinsten senast efter 19 försök. Varför inte en repris ? Ketchup effekten ! Visst är det den där Örjan som kör ? Kan få ett överpacat lopp kört rakt in i gapet :ohmy:

V75 5) Härlig Silverdivision.
1 Zaffiro Jet Ok luriga spår 1 på Örebro men hästen duger normalt i klassen. Dessutom är ju Westergaard och Korfitsen ännu ett dreamteam i min värld.
3 Laradja Wrijthouth Conny bara vinner och vinner med sina fina travare.
30% som kusk :thumbup: Kan vara chansspiken.
6 L.A. Boko Står lite hårt inne men Wäjersten vill nog va med i striden.
Hästen har hög grundkapacitet.
7 Hipster Am Toppfin Muscle Hillare som haft lite otur. Bör nog bevakas trots spåret.
8 Falcon Eye Stark och rejäl. Farlig vid överpace. Går hela vägen.

V75 6) 10 Zeudi Amg Jag satsar på Gulingen igen. Årsdebuten avklarad och offensive Alessandro kommer nog tuffande i spåren direkt. Smack.

V75 7) 13 High On Pepper Dags för femte raka. Ok 14 tuffa hästar emot men på sin favoritdistans är hästen grym. Psst dessutom dreamteam varning här oxå Melko o Kontio :clap:

Jajjan 2023-04-28 00:56

Citat:

Ursprungligen postat av Efterhandaren (Inlägg 807092)
2ggr Gocciadoro samt kryddat med Peppar från Kontio.
Känns som nästan halva inne.

Nä, snarare som ett skäggskott!

Efterhandaren 2023-04-28 09:06

Citat:

Ursprungligen postat av Jajjan (Inlägg 807111)
Nä, snarare som ett skäggskott!

Ha,ha. Kommer osökt att tänka på Björn Rosenströms sång om Lennart med sin dåliga motorik :lol:
” när parningsleken ska ta vid så hamnar Lennart alltid bredvid”

Förlåt jag kanske ska hålla mig till trav. Annars kommer bla,bla,bla polisen :sad:

Kocken14 2023-04-28 16:11

Helt galet läge men jag spikar en två procentare i morgon på V75.

Nej, jag har inte öppnat flaskan....

Es Trenc nr 11 kommer rusa förbi samtliga på Öret imorgon

mijo14 2023-04-28 17:28

Prisvärd spik till imorgon? V75-3 : 8 Zacon Gio!
Hästen är enormt kapabel och borde egentligen vara storfavorit. Slog alltså Face Time Bourbon för något år sedan. Startsnabb och lär komma bra på det direkt!

valo 2023-04-28 17:48

Samma här
 
Citat:

Ursprungligen postat av Kocken14 (Inlägg 807120)
Helt galet läge men jag spikar en två procentare i morgon på V75.

Nej, jag har inte öppnat flaskan....

Es Trenc nr 11 kommer rusa förbi samtliga på Öret imorgon

Vi får hoppas! Spikar ett par till, båda lågoddsare. Man måste våga....

Kocken14 2023-04-28 18:00

Citat:

Ursprungligen postat av valo (Inlägg 807124)
Vi får hoppas! Spikar ett par till, båda lågoddsare. Man måste våga....


Ska man vinna storkovan ,måste man gå utanför boxen. Lycka till imorgon

Efterhandaren 2023-04-28 18:10

Fredags surr
 
Med en fredags Dry Martini i ryggen sitter jag och klurar på morgondagens jämna och högklassiga V75 omgång. Flera jämna och svårlösta avd. och att hitta blåvinnarna på i min värld luriga Örebro banan kan ge bra betalt.

V75 1) Klurigt är bara förnamnet. Jag tror mer och mer på att iskalle Jorma kan få loppet kört i halsen. Luktar överpace lång väg och visst är det ett garderingslopp.

V75 2) Favorit i fara ? 56% på Jackpot känns fel. Ok visst är hästen bra för klassen MEN orutinerad och 2640 är nog ingen fördel. Mycket surr på Kaxig In men jag gaddar på så länge lädret pallar. Klass 2 :KO:

V75 3) Chapuy är definitivt en favorit i fara i min värld. Stenhårt motstånd och här kan det skrälla om inte Gocciadoro bara finåker.

V75 4) 3 Hipster K och 8 Lozano kan vara låset ! Men 12 Keystone Cash är en rolig stänkare om lädret pallar. Grym prestation senast.

V75 5) Falcon Eye är draget trots spår 8. Vann ju Örebro Nat. ifjol :hattenav:

V75 6) Gulingen har hästen att slå. :hattenav:

V75 7) 51% på Jorma är väl i mesta laget. Voltstart är ju ingen höjdare men bakom känns det vidöppet. En eller många. ;)

incitatus 2023-04-28 18:30

nr 1 vinner ganska normalt antal lopp på Örebro

bara Auto (ej monte kallblod o p21 lopp i underlaget)

Bana antal lopp % vinnare
Ro 861 9,3%
Å 1721 9,5%
Ti 93 9,7%
Ö 814 10,0%
Mp 921 10,1%
Hd 1155 10,4%
Kr 656 10,8%
S 3336 11,6%

egentligen inget man behöver beakta, om några veckor skall vi till Umåker där vinner nr 1 bara 7,4% a loppen , då blir det en faktor att räkna med

PS inte så många lopp på på tingsryd eftersom jag "började om" när de flyttade starten, o då de kör dem många lopp med 10 i 1a pris o de sorterar jag bort (p21)

BobGuran 2023-04-28 18:35

Flaggan plingar imorrn för Örjan Walmann i fjärde utan vagn o amrekanska skor.
Var är Adrian, han gillar ju Örebro och brukar flyga dit.

Efterhandaren 2023-04-28 18:37

Citat:

Ursprungligen postat av incitatus (Inlägg 807127)
nr 1 vinner ganska normalt antal lopp på Örebro


(ej monte kallblod o p21 lopp i underlaget)

Bana antal lopp % vinnare
Ro 861 9,3%
Å 1721 9,5%
Ti 93 9,7%
Ö 814 10,0%
Mp 921 10,1%
Hd 1155 10,4%
Kr 656 10,8%
S 3336 11,6%

egentligen inget man behöver beakta, om några veckor skall vi till Umåker där vinner nr 1 bara 7,4% a loppen , då blir det en faktor att räkna med

PS inte så många lopp på på tingsryd eftersom jag "började om" när de flyttade starten, o då de kör dem många lopp med 10 i 1a pris o de sorterar jag bort (p21)

Tja är det både Auto och Volt ?

Kocken14 2023-04-28 18:53

Såg inte Kagan bra ut i årsdebuten streckad endast på 4 %
Måste med

Känns som omgången imorgon har potential, spikar som det ser ut nu
Es Trenc i första och Goccidoro i Guld, ser framför mig en sån där insats där han sitter med hästen där han ligger raklång bakåt med spända tömmar och bara brisar fram sista 400 metrarna och vinner med 3,5 längd

Efterhandaren 2023-04-28 19:12

Citat:

Ursprungligen postat av BobGuran (Inlägg 807128)
Flaggan plingar imorrn för Örjan Walmann i fjärde utan vagn o amrekanska skor.
Var är Adrian, han gillar ju Örebro och brukar flyga dit.

Adrian är nog hemma och tränar hästarna. Hm stallformen är väl sådär.



Powered by vBulletin & vBadvanced CMPS
Design, Logos, etc Copyright © Sharps.se, 2010-2011. All Rights Reserved