Sharps.se - Sveriges bästa sportsbettingforum med rekar, spelförslag och bettingtips

Sharps.se - Sveriges bästa sportsbettingforum med rekar, spelförslag och bettingtips (https://www.sharps.se/forums/)
-   Trav & Galopp (https://www.sharps.se/forums/trav-galopp/)
-   -   V75 Solvalla 12/10 (https://www.sharps.se/forums/trav-galopp/60981-v75-solvalla-12-10-a/)

Strappa71 2024-10-13 20:48

Citat:

Ursprungligen postat av KonsultTT (Inlägg 831050)
Eller när alla lopp är körda och utdelningen presenterats så tar man fram ett lyckohjul i studion och snurrar på a la färgfemman i Bingolotto för att ev tillföra fonderade jackpottpengar.
2/3 av alternativen är 0 medan övriga är blandat 20,30,40,50 miljoner.
Tänk spänningen när du har 7 rätt och ser hjulet sakta vara på väg att stanna på 50 miljoner med 0 på båda sidor om 50 :D

Fast kanske bara när utdelningen på 7 rätt överstiger 100.000?

Nja. Det är just det. Extra-inlottningen bör ske innan första V75-avdelningen. Efterhandsvarianter kommer alltid att bli behäftade med konspirationsteorier.
Det behöver göras innan, inte efter.

De enda som kommer att vara särskilt intresserade av en efterhandslottning är de med 7r. För övriga är det enbart kuriosa.

Om man gör det INNAN första avdelningen så är det en "happening" som har möjligheten att dra in ALLA som tittare och kanske fastna lite mer för själva sporten som sedan startar precis efter.

incitatus 2024-10-14 09:28

Jackpot på V75 verkar numera reserveras för superjackpots, ned 40 - 50 mil extra i potten

Är det därmed slut på jackpot på v75 omgångar som körs på Kalmar Färjestad rättvik gävle.........Boden

Kan det ens bli jackpot sprintermästarer / stochampionatet.? Tveksamt, kanske om "alla stjärnorna" ställer sig rätt.

blir jackpot resererat för Olympiatravet Elitloppet Åbystora Kriteriet och så kanske vissa V75 finaler.

Känns trålkigt och ATG nissarna dribblar bort sig själva med sitt Jackpots fokus

Strappa71 2024-10-14 16:22

Citat:

Ursprungligen postat av incitatus (Inlägg 831054)
Jackpot på V75 verkar numera reserveras för superjackpots, ned 40 - 50 mil extra i potten

Är det därmed slut på jackpot på v75 omgångar som körs på Kalmar Färjestad rättvik gävle.........Boden

Kan det ens bli jackpot sprintermästarer / stochampionatet.? Tveksamt, kanske om "alla stjärnorna" ställer sig rätt.

blir jackpot resererat för Olympiatravet Elitloppet Åbystora Kriteriet och så kanske vissa V75 finaler.

Känns trålkigt och ATG nissarna dribblar bort sig själva med sitt Jackpots fokus

Super-Jackpott uppstår när ingen klarar alla rätt i en redan JP-förstärkt omgång.

Multi-JPs avser en Jackpott som samlats ihop från fler än en tidigare omgång.

Det kan ABSOLUT fortfarande alltid bli JP i alla ordinarie omgångar så länge det var i föregående ordinarie omgång som JPn uppstod, och man inte närmar sig en planerad multi-JP-omgång eftersom man då alltid har tillfälliga regler inför dessa.

Det innebär att det aldrig kan skapas en JP till en ordinarie omgång från en Extra-omgång. JP från dessa går alltid till fondering.

Dröm-Jackpott är när ATG tar så mycket från fonderingen att man bedömer att det blir minst 75MSEK i allarättspotten. Det är allt som oftast vad som gäller numera när man nu fonderar istället för att låta JP vara i helt random storlekar.



Powered by vBulletin & vBadvanced CMPS
Design, Logos, etc Copyright © Sharps.se, 2010-2011. All Rights Reserved