Sharps.se - Sveriges bästa sportsbettingforum med rekar, spelförslag och bettingtips

Sharps.se - Sveriges bästa sportsbettingforum med rekar, spelförslag och bettingtips (https://www.sharps.se/forums/)
-   Trav & Galopp (https://www.sharps.se/forums/trav-galopp/)
-   -   V85 Solvalla onsdag 19 augusti (2026) (https://www.sharps.se/forums/trav-galopp/63897-v85-solvalla-onsdag-19-augusti-2026-a/)

SwedishHorseRacing 2026-08-16 17:21

V85 Solvalla onsdag 19 augusti (2026)
 
Startar en tråd här, så får vi se om jag återkommer ;)

Jag hade siktet inställt på V86, men sedan var det tydligen V85 istället.

Skog 2026-08-16 18:09

Citat:

Ursprungligen postat av SwedishHorseRacing (Inlägg 848210)
Startar en tråd här, så får vi se om jag återkommer ;)

Jag hade siktet inställt på V86, men sedan var det tydligen V85 istället.

Ja det är nog ännu fler som återkommer när V75 ligger på Lördagar, V86 på Söndagar och V85 på Onsdagar. Tydligen en idé som skall testas när omsättningen V85 fortsätter att falla på Lördagsnöjet. Längtan efter omsättningssiffrorna i slutet av V75-eran är någonting som ger trånande blickar på hästsportens hus.

Var det inte lite dåligt betalt igår? Visserligen återfanns 5 av hästarna bland de mest streckade men den största favoriten föll och dessutom vann en 2% och en 5%-are. Den rätta raden "belönades" med 137000, ett resultat av den nya pottfördelningen eller bara hur lördagsnöjet belönar sina "varvande" andelsspel numera?

Onsdagsnöjet är nog helgarderat i avdelning 3 med 2 hästar. 2. Daim Brodda och 3. Clarissa gör väl upp om det? I avdelning 7 blir nog 1. Dream Mine svår att fälla.

Efterhandaren 2026-08-16 19:38

Högklassiga V85 lopp på Solvalla denna onsdag. 6st STL finaler samt Em för ston och gamla klassiska Jubileumspokalen som sedan 2009 är ett 5 års lopp och dessutom bytt namn.
Dock är väl 5 års loppet ganska ihåligt denna gång. Det vimlar av chanslösa hästar bakom några hårt betrodda.



Powered by vBulletin & vBadvanced CMPS
Design, Logos, etc Copyright © Sharps.se, 2010-2011. All Rights Reserved