Visa ett inlägg
Gammal 2010-02-01, 23:22   #31
Mare Nostrum
 
Reg.datum: jan 2010
Inlägg: 104
Sharp$: 0
Standard

Edmonton - Carolina (-1.5) @ 3.10 & ML @ 1.67
Som många andra här på Sharps, tror jag att hcp på Carolina är ett riktigt bra alternativ inatt! De har 5-1 i senaste matcherna, har hållt tätt bakåt och effektivt producerat framåt, målskillnad 25-11. Senast slog man självaste Chicago med 4-2. På bortais är de förvisso inte lika starka borta som hemma, men i senaste bortamatchen mot Rangers vann de med 5-1!
Edmonton är tamejfan helt värdelösa och har 12-13 förlustmatcher i rad nu. Senast förlorade de med 6-1 mot formsvaga Calgary..

En Carolina seger känns given! Jag tror att den kommer med minst 2 mål och till oddset 3.10 är jag inte feg för att testa. Garderar dock även upp med ett ML-spel, utifall att Carolina inte lyckas producera lika bra inatt som i föregående matcher.

Calgary - Flyers ML @ 2.08
Tillskillnad från de flesta här håller jag med Kiwid10 och kör på på Flyers inatt. De har generellt sett spelat bra under januari månad och har 6-4 de senaste 10 matcherna (5-5 borta).
Calgary vann senast mot Edmonton, men det skulle fan ett svenskt jävla division 2 lag göra. Det enda som stör mig lite är att Calgary lyckades få in 6 puckar. De har tidigare haft problem med målskyttet, så förhoppningsvis betyder inte de 6 puckarna att det kommer lossna rejält på den fronten.. Dock är Calgarys form ändå helt värdelös då de hade 9 förluster bakom sig före matchen mot Edmonton.

Från Covers:
"Philadelphia Flyers at Calgary Flames (-130, 5.5)
If it ain’t broken, don’t fix it. Or, in the case of the Flames, if it is broken, do something about it quickly.
That’s what Calgary GM Darryl Sutter did on Sunday. The Flames shipped defenseman Dion Phaneuf, once thought as a franchise cornerstone, to the Maple Leafs for Matt Stajan, Niklas Hagman, Ian White and Jamal Mayers.
The trade was made in large part because of Calgary’s inability to score over the last month. The Flames notched just 14 goals over their recent nine-game losing streak.
While Stajan and Hagman should help Calgary on the offensive end, don’t expect any type of spark in the team’s first game since the roster makeover. Especially with winger Jarome Iginla still nursing a sore wrist.

Pick: Philadelphia"


Flyers är ett vassare lag enligt mig - betydligt bättre form och de känns mer stabila. 2.08 på en ML seger är för bra för att avstå, trots bortais.

Florida - Anaheim Under 5,5 mål @ 1.63
Tomas Vokoun i Floridakassen är snuskigt stabil atm. Han har bara släppt in 16 mål (+ 2 efter straffar) de senaste 10 matcherna, men 8 av dem kom i de två mötena mot målsprutande Capitals. Annars har han släppt in max 2 mål i varje match och har till och med hållt nollan några gånger.
Ducks är inte lika bra på att hålla tätt, men släpper inte in så jättemkt mål heller. Ikväll saknar dessutom Florida sin bäste målskytt läste jag (?) och de är inte direkt kända för att ösa in mål förövrigt heller för den delen.
  • Under is 4-0 in Panthers last 4 games playing on 0 days rest.
  • Under is 7-0 in Panthers last 7 overall.
  • Under is 4-0 in Panthers last 4 games as a home favorite.
  • Under is 4-0 in Panthers last 4 games following a win.
  • Under is 4-0 in Panthers last 4 home games.
  • Under is 4-0 in Panthers last 4 games as a favorite.
  • Under is 4-0 in Panthers last 4 games as an underdog.
  • Under is 6-1 in Panthers last 7 when their opponent scores 2 goals or less in their previous game.
  • Under is 5-1 in Panthers last 6 when their opponent allows 2 goals or less in their previous game.
  • Under is 13-3 in Panthers last 16 after scoring 2 goals or less in their previous game.
  • Under is 4-1 in Panthers last 5 in the third game of a 3-in-4 days situation.
  • Under is 21-7 in Panthers last 28 vs. a team with a losing record.
  • Under is 18-7-1 in Panthers last 26 vs. Western Conference.
  • Under is 20-8-1 in Panthers last 29 after allowing 2 goals or less in their previous game.
  • Under is 7-3 in Panthers last 10 Monday games.

Underspelet är givet!

Är förövrigt sugen på att lira ML på Florida också, med tanke på att ankjävlarna suger borta, Florida starka hemma och dessutom har Vokoouun!

EDIT: Lägger även till U5,5 i Pitts-Buffalo! WD's rek, magkänsla och Miller i Buffalo-kassen är vad som motiverar detta spel!

Senast redigerad av Mare Nostrum den 2010-02-01 klockan 23:51.
Mare Nostrum är inte uppkopplad   Ge poäng Svara med citat