Rovfisken,
Du rekar/spelar alla möjliga fotbollsligor, NHL och en del andra idrotter samtidigt. Det är nästintill omöjligt att slå bolagen med egna spel från alla dessa events samtidigt. Ska du slå spelbolagens yrkesmän får du ha en specialiserad kunskap på området som skaffar dig en edge mot dem, annars är du körd in i längden. Såg ett spel som du motiverade som ett bra spel för att "dom vann senaste mötet inbördes", jag menar är det någonting bolagen har koll på så är det statistik. Jag vet en del personer, skulle inte påstå att jag känner dem, som har jobbat som oddssättare. Dessa personer kunde inte extremt mycket om själva sporterna, en del men inte överdrivet mycket, utan det som karaktäriserar dessa personer är att de är oerhört bra på att värdera tillgänglig statistik till siffermässiga odds. Ska du slå dessa personers odds får du iprincip gå på mer än statistik i din bedömning. Sätt att göra det är tex att hitta bra information eller helt enkelt kunna väldigt mycket om lagens spelsätt och spelarna i lagets olika kvaliteer tex, på så sätt kan du slå "datorn".
Om du ändå vill spela en massa spel så kan du göra som Boored gör, som några andra här i tråden redan tagit upp, dvs leta dropping odds och kombinera det med att rygga andra och lägga en del egna spel i sporter man är specialiserad i.
Anledningen till att jag skriver det här är helt enkelt att jag tror det här projektet kommer att gå helt åt helvete annars. Det du gör nu testade jag personligen som nybörjare i branschen och erfarenheterna av det är att det helt enkelt är en metod som bara tar en massa tid och i bästa fall går plus/minus noll.
Om jag skulle ge dig ett konkret råd är det att specialisera dig på några få ligor där du tror dig har en bra möjlighet att slå bolagens odds. Helst, om möjligt, events som inte är för stora, och inte för små. Resten av spelen skulle jag rekommendera att du ryggade från diverse personer, vill du spela på NHL finns det "experter" med gedigen kunskap som kan ge dig det.
Läste att du lägger ner en enorm tid på detta, och är matematiskt lagd, vilket jag tycker gör dig intressant. Kan du bara fokusera på rätt saker har du alla möjligheter alla lyckas.
Lycka till nu Rovfisken. Såg att du skrev något i stil med "jag har oanade krafter vad gäller jobba in mina spel" och ja, om du är en trollkarl a la´ Harry Potter kan du fortsätta i samma stil som du gör nu