Citat:
Ursprungligen postat av wallez
Jag har läst igenom hela pdf:en och har en fråga som faktiskt inte handlar om 2-6, hoppas det inte är för mycket OT bara..
Jag tycker Program #9 "Baseboll Underdog System" ser intressant ut och undrar helt enkelt om någon har erfarenhet av det?
Tycker det ser ganska förnuftigt ut och enligt författaren utgör systemet ca 60% av hans vinster årligen vilket säkert är bra 
|
Skummade igenom den lite snabbt precis i samband med att du nämnde den och finner kapitlet intressant då jag själv funderat i liknande banor vid flera tillfällen, samt att detta inte är något chase system som övriga kapitel.
Titta t.ex. på hultas NHL underdog lir som gått strålande sedan start, givetvis mycket bättre än vad det kommer att gå i längden, men tror han är något bra på spåren!
Har flera teorier jag skulle vilja testa, däribland att "semi-blint" spela O/U där underdog är runt 2.20, med några trevliga filter (avg. odds hos bookies, väder, säsongsinledning vilket bidrar till högre varians pga. att det inte är söndercappat, mm.). Huvudsaken är att det skall vara ett hyfsat coinflip-läge, men där man får betalt mer än 2x pengarna. Oddset påverkas ju inte bara av sannolikhetsbedömningen bookmakers gör, utan vart marknaden styr den - som ofta kan vara fel ute, vilket är ytterligare ett argument för att man vill vara på sidan som betalar bättre om det i slutändan ändå hamnar om en närainpå coinflip situation.