Visa ett inlägg
Gammal 2011-02-28, 15:56   #107
Overkill
 
Overkills avatar
 
Reg.datum: mar 2010
Inlägg: 5 228
Sharp$: 7957

Speedway 2013
Stats: 6 - 6 - 0
ROI: 97.78%
Vinstprocent: 50.00%

Standard

Citat:
Ursprungligen postat av rovfisken666 Visa inlägg
Spoiler:
Jag uppfattar er som har dessa avatarer som jag inte förstår mig på, på följande sätt.

Det känns som att önskedrömmar om dessa kvinnor, likt att få ha dem hos sig. För mig blir det lite som när 13-åriga tjejer skriver efter Johan Palm. Det uppfattas hos mig som en dröm att få vara cool och inne bland de hetaste. Likadant ifall det är en bild på någon kändis rent allmänt, en dröm att få vara honom. Själv är jag nöjd med den jag är och då har jag svårt att förstå hur ni tänker. Det känns samtidigt som att ni tar er själva på för stort allvar och inte har någon distans till det hela. Men det kan ju även vara en protest i att man är trött på tråkiga avatarer och därför väljer en "seriös" bild. Själv suckar jag lite över det hela och tänker, skaffa en tjej som du trivs med istället för att logga in på sharps för att ha en snygg tjej att titta på. Ja jag vet att jag vände på det nu....

Från början hade jag ingen avatar men insåg att det var enklare att hitta sina inlägg i en tråd om det fanns en bild att leta efter. Jag sökte bara på rovfisk och tog första bild jag fick upp typ. Det kunde varit vilken bild som helst, det känns bara löjligt när folk har avatarer i ovan nämnda kategorier. En sak ifall man hittar en udda och kul bild eller ngt som verkligen identifierar en. Men den dagen jag har Klinsmann eller Piodolski som en avatar känns det som jag även sitter och runkar åt bilderna. The Dark Knight eller vad han heter har en skön avatar däremot. Där får jag ingen uppfattning om att det är en person som tar sig själv på för stort allvar.

Känns som hela ämnet går igen här på nätet, ser det som sammankopplat med de som mobbar andra på nätet, skrattar åt personer som gör bort sig etc. Att "höja" sig genom att sänka andra eller att tro man är den på bilden.. En drömvärld helt enkelt. Möjligt har jag fel i några fall men mycket stämmer också. Sen om folk inte erkänner det så är det ju det mest normala, så det är inget jag förväntar kommer ändras.
Jag vet ärligt talat inte vad jag ska svara, mer än att du har väldigt fel angående detta. I alla fall i mitt fall, kan ej svara för andra.

Angående att du påstår att man ska skaffa en tjej som man trivs med istället, jag förstår verkligen inte hur du tänker där och jag ser inte sammanhanget med avatar-väljandet.

Jag har ju hellre en snygg avatar som jag gillar, bara för jag har det så betyder ju inte det att jag är utan självdistans eller lever i en drömvärld. För att kunna säga något sådant måste man känna personen privat.

Jag kan säga så här, jag har gott om självdistans men jag får ut mer av det IRL och ser inte varför man skulle applicera det beteendet på en bettingcommunity? Angående att man lever i en drömvärld bara för man har en snygg tjej som avatar, det är ju bara nonsens.

Sedan att du sammankopplar detta ämne med nätmobbning, kan inte se sammanhanget hur mycket jag än försöker.
Overkill är inte uppkopplad   Ge poäng