Citat:
Ursprungligen postat av Redbull
Så man ska kolla ALLA tveksamma offsidesituationer? Eller bara offsidesituationer som leder till mål? Hur är det med offsidesituationer som skulle kunnat leda till mål? Ska dom också kollas? Ska man kolla om det var hands eller ej? osv. Nej tack! Vill inte att en fotbollsmatch ska ta tre timmar med avbrott. Visst är det trist att detta händer men tror inte att ditt förslag är rätt sätt att lösa problemet. Den tekniken känns föråldrad. Vi lever nu i 2011 och då borde man kunna lösa detta på ett smidigare sätt, exempelvis via chip och/eller sensorer eller annan teknik.
|
Nej man ska inte kolla alla situationer däremot så kan man kolla situationer där det blivit mål samtidigt som 10 spelare räcker upp handen plus 75% utav publiken ropar offside.
Går även att lösa på bättre sätt som tex inom Tennisen som för bara några år sedan införde challengesystemet just för att komma åt felaktiga beslut som var matchavgörande. Allt som krävs är ett anrop till studion.
Visst chip etc skulle fungera med, huvudsaken är att få sporten ren.
Jag tror inte ett dugg på att domarna är opartiska, för det är dom inte.
Hade domaren satsat sina pengar på stoke hade han garanterat dömt för offside.