Citat:
Ursprungligen postat av rovfisken666
Haag är inte ur form utan det har varit skidorna som spökat i Sverige. Nu verkar de ha hittat var problemet fanns och antagligen kommer de ha bra skidor i dag också.
Att de ska vara trötta efter gårdagens tävling kan ni glömma, det enda som kommer påverka är det mentala i att orka ladda om och hur ett guld påverkar. Blir det en mental lättnad eller blir det en mental hunger efter mer? Fysiskt kommer loppen i går inte att sitta i benen.
Jag har själv varit inne på att Finland ska växla först men har avstått spel hittills, lite sämre skidor och man är helkörd på de klassiska sträckorna.
Frågan är hur det svenska laget tagit guldet i går, när vi vet svaret på det är det enklare att värdera oddsen.
|
Det sitter garanterat i benen kan jag lova. Det är skillnad på Muranens kropp idag och Idas kropp. Du får inget svar av kroppen när tempot skruvas upp utan är stum.
Har själv hållt på med idrott på nationell nivå och vet detta själv när man haft ett tufft lopp dagen innan. Sen så har Ida inte bara kör gårdagens lopp utan deltagit i allt som körts. Det har inte Muranen.
Om du tror som du gör så kan du inte själv ha idrottat nån gång i fysiskt krävande sport?