Datum: 2011-04-13
Tid: 20:30
Sport: Speedway
Land: England
Liga: Elite League
Match: D Ward (Poole) - P Hougaard (Belle Vue)
Period: H2H
Spel: P Hougaard (Belle Vue) +1 (3-way)
Insats: 2.00
Odds: 2.370
Bolag: Bet365
Motivering:
Vi väljer ikväll att backa dansken Hougaard som vi klankat ner på något så ofantligt tidigare, denna säsong har han dock fått en ok start och han ska absolut kunna hänga med Ward poängmässigt pga en del parametrar. Förra säsongen deltog han i två matcher på Wimborne och det blev 4 och 8 på dessa (slog Darcy i den sista dessa emellan med 7-8 således).
Dessa två kommer ställas mot varann i två heat och det är inte helt otänkbart att Hougaard får delta i nomineringsheatet men favoriter till det är givetvis Schlein och Harris, så med lite tur blir det fem heat för dansken ikväll.
Darcy Ward kliver ikväll in i hetluften för första gången, således säsongspremiär för den unge aussien. Vi har känslan att det kan ta ett litet tag innan han kommer igång ordentligt och det är inte enkelt att bara gå in i säsongen och göra ett bra resultat första matchen.
Det har regnat under eftermiddagen och det är inte otänkbart att det faller några skurar under kvällen heller, det menar vi gynnar Hougaard. Dessutom är dansken en bättre starter än sin australiensiska kombattant.
2.37 är alldeles för bra betalt på att Hougaard plockar minst lika många poäng som Ward under kvällen så vi väljer att kliva in.