Blir lite mörkrädd. Så tveksamt med folk som har lärt sig allt dem kan om samhället på ett internetforum..
Slurf: Var påstår vem att förintelsen innebar att 6 miljoner judar dödades i gaskammare? Du verkar ha egenskap att fokusera på en lite del av en helhet.
sskssk: Det är lätt att för ett parti att lova guld och gröna skogar och ganska blåögt att tro på ett partiprogram där partierna framför saker dem vill förbättra, för vilket parti vill inte göra Sverige bättre? Läs samtliga partiers partiprogram och du kommer nog tycka alla låter bra. Det man vill fråga sig själv är hur vida partiprogrammet är realistiskt? Vad är åtgärderna för att uppfylla partiprogrammet? Vad blir konsekvenserna av åtgärderna?
Moffegrev: Hur tror du att vi bäst undviker "invandrarghetto"? Genom att undvika dem, öka segregationen och sedan gå hem och säga att politikerna ska fixa problemet? Eller att på bästa möjliga sätt "deltaga" i dem och på så vis själv få inblick i främmande kulturer samtidigt som du hjälper invandrare att integrera sig i samhället? Och tror du inte att dem andra partierna arbetar för att förbättra invandringen?
Realisera mera!
__________________
"Cruisin' down the street in my 6-fo', Jockin' the bitches, slappin' the hoe's "
Följande användare gav Sharp$ för den här posten: fredo (+1), Stampe (+1)
|