Citat:
Ursprungligen postat av anderna
Har lite frågor som jag behöver hjälp med.
Jag och några kompisar har gått ihop och startat ett bolag och jag gör systemen än så länge då de andra är noviser inom travsporten.
Då jag inte tidigare har skött något bolag utan bara spelat "själv" funderar jag på hur man löser det praktiska vid vinster. Säg att vi vinner en storvinst på 7 millar.
Får jag som lämnat in systemet på atg.se in det på mitt bankkonto direkt (som man normalt får) eller kan man instruera atg att dela upp det på bolagets medlemmar så jag slipper vara mellanhand?
Om det nu blir så att jag måste agera mellanhand kan skattmasen undra varför jag har gett 1 miljon vardera till 6 kompisar och kan dom riskera nån skatt på detta?
Vad gör man isåfall för att undvika ovanstående problem?
Kortfattat:När man lirar med tex farsan och vinner 10-50 000 brukar man ju få in pengarna på måndagen och sen för man bara över hälften till hans konto. Gör man likadant om vinner +1 000 000?
|
Om du bara har en muntlig överenskommelse med dina andelsägare och de betalar kontant till dig så kan du sitta lite tråkigt till när du ska dela ut stora vinster till dem. Å andra sidan kan du väl behålla hela vinsten själv om du vill vara ett svin.
Själv ser jag till så mina andelsägare betalar in insatsen till mitt konto i förväg. På så vis finns det svart på vitt att visa skattemyndigheten så det inte blir tal på någon extra beskattning. På det viset är ju även andelsägarna "säkrade" mot att jag skulle blåsa dem på vinsterna.
Finns nog många sätt att lösa det på, men att det finns dokumenterat på ett eller annat sätt lär ju vara bäst för alla parter.