Citat:
Ursprungligen postat av Flex
Den här värvningen säger det rätt mycket om Liverpools situation. Klubben har insett att på kort sikt kan man inte utmana de bästa lagen och får nöja sig med att strida om femteplatsen.
På sikt kan det dock bli riktigt bra. Ska bli spännande att följa utvecklingen framöver.
|
Håller inte med alls om detta, den andra halvan av säsongen så var LIverpool näst bästa poängplockare efter Chelsea med en sämre trupp en vad vi kommer ha nästa år.
Det tycker jag visar klart och tydligt att Liverpool med rätt värvningar kommer klara att slåss om CL-platserna nästa år. Någon ligatitel blir det nog inte nästa år.
Men med tanke på att de hetaste ryktena säger ungefär såhär:
Henderson, Wickham, Jones, Downing, Mata, Adam
och att ci kommer göra oss av med dökött som Ngog, Poulsen, Konchesky, Cole etc så kommer vi ha en stark trupp både på lång och kort sikt. Bredden i talanger och spetsen får kompletteras lite.