Citat:
Ursprungligen postat av kingofding
Ja det oddset som erbjuds idag på Tamla lär vi inte se någon mer gång under detta året. Är ju klass skillnad på Tamla och det här gänget.
|
Tänk på att det är mycket enklare att runda som favorit bakifrån i ett billigt lopp, nu är det final och risk för att han inte får så mycket gratis. Å andra sidan så är det ju ett stolopp så han kanske får gå förbi billigt. Ska bli intressant!
Konstig streckning i loppet för övrigt, Nettan är jävligt mycket streckad men hon har inte härdats nåt värre, segrar i väldigt billiga gäng på Vaggeryd och Åmål säger nästan ingenting. Blir mycket förvånad om en så färsk häst går och vinner championatet även om Åke tränar och det är spetsläge. Aisle Stand däremot är nästan helt bortglömd på 8%, där kan man snacka om häst som visat sig duga i tuffa sammanhang flera gånger om.