Citat:
Ursprungligen postat av Grnvit
| 2011-08-14 19:35 | European Trophy 2011 | HC Kometa Brno vs HV71 |
1 |
FT |
60 |
2.600 |
HV's sista match på sin Tjeckien-turné. Första matchen mot Sparta praha vann man med bekväma 4-1, men man mötte ett betydligt tuffare motstånd under gårdagen då man förlorade med 2-3 mot Pardubice.
Kör fortfarande på linjen "tufft spelschema" och till viss del jobbiga resor.
Brno inledde turneringen under gårdagen och kommer ha nytta av att bara ha 1 match i benen till denna. Kryss mot LHC i en målrik match för att sedan vinna i straffläggning, 5-4 blev slutresultatet.
2.60 står för högt. Vet inte varför bolagen nedvärderar Brno trots att HV förmodligen kommer att vara i sämre fysisk form än tjeckerna.
|
Jag kommer förmodligen lägga mig på andra sidan. Visst så har HV spelat en match mer än Brno men enligt Dahlén så har de spelat bättre match för match. HV spelade bättre och skapade mer i sin förlustmatch än den de vann men de var alldeles för ineffektiva, särskilt i PP. Jag tror det kommer göra mycket att Davidsson kommer tillbaka, speciellt i specialteams.
Bara för att vi ligger på varsin sida ska du se att det blir kryss