Citat:
Ursprungligen postat av Khan
Hej, tänkte bara ställa en fråga, du som har koll på fransk fotboll! Har du någon åsikt om matchen Toulouse vs Paris St-G som gick tidigare idag? Var det ett rättvist resultat?
Snygg träff på båda spelen idag f.ö.
Mvh
|
Det var verkligen 2 olika halvlek i PSG matchen igår.
Toulouse spelade bra och fysisk i 1:a halvlek. Paris kunde inte hålla bollen och hade fruktansvärda svårigheter att skåpa något intressant. 1-0 till Toulouse var helt rättvist i pausen.
I andra halvlek gick det mycket bättre i PSGs mittfältet med Pastore som höjde sin spelnivå. Det var hans första start i Ligue 1 match (efter veckans EL match) och det syns att de måste fortsätta jobba men han gjorde ändå 2 assist

Paris hade fullt kontroll över matchen i andra halvlek, Toulouse var såg ut utmattade....och ja, eftersom de sista minuter tillhör också matchen så jag tycker att det var rättvist resultat. Men det är klart att Paris måste spela från minut 1' ... Försvaret har problem just nu, det saknar Armand / Sakho / Jallet som ska ersätta Tiéné / Camara / Caera. Hoppas att vi får tillbaka vissa av dem nästa omgången.
http://www.youtube.com/watch?v=1dPsqysgbUo
Obs: Gameiro 3 mål i 4 matcher

// Marco Borriello (Erding lämnar nog -om inte Hoarau) och Lugano (Fenerbahçe mittback och Uruguays kapten) är snart i Paris (idag eller imorgon)
Citat:
Ursprungligen postat av Grnvit
Snyggt Nordik! 
|
Citat:
Ursprungligen postat av perry
Vackert!
|
Tack