Måste gå emot eddieh här.
Ogiltigt spel-ID: 493823
Ward ut och Batchelor in hos Lejonen. Det är IMO en försvagning, för Darcy är en av världens just nu bästa förare. Kollat lite stats och ingen av förarna hos gästerna har varit uppe på tvåsiffrigt när de gästat banan i Vetlanda. Ett aber för Lejonen är att Max och Ruud troligen kommer få det väldigt svårt på ordinarie, den sistnämnde har briljerat här men det är från reservplats (stor skillnad mao).
Vetlanda är också lite skadeskjutna. THJ skadad och de får ändra om på reserven (fördel Lejonen där). Balinski också tillbaka och rapporteras ha tränat på bra på sistone och verkar ha ett ordentligt sug efter speedwayen igen.
Kan Vetlanda hålla nere siffrorna i reservheaten så tror jag de rinner ifrån tämligen säkert till en 6-8 poängs seger i slutänden. De MÅSTE vinna denna match, det finns egentligen inget annat. Hur som, Vetlanda känns stabilare på topp fem.
MAX 1.65 har jag i min bok på Vetlanda, 4u.