Tycker 2.00 på att Zenit kvalificerar sig för åttondelsfinal är ganska lockande. Zenit, Porto och Shakhtar kommer troligen att göra upp om de 2 slutspelsplatserna då jag inte tror APOEL är tillräckligt starka.
Enligt mig så är inte Zenit så mycket sämre än varken Porto eller Shakhtar, om man ens är det.
I förra årets EL så var man ursinniga på hemmaplan, 5 vinster av 5 möjliga. Det är aldrig kul att åka till länder som Ryssland på bortamatch och jag tror att man har goda chanser att plocka minst 6 poäng på hemmaplan i den här gruppen. Man vann för övrigt varje match i gruppspelet i EL förra säsongen, dock mot betydligt sämre motstånd.
Nordicbet har 1.12 på Porto top 2, 1.50 på Shakhtar top 2, och sen 2.00 på Zenit top 2. Tycker Shakhtar och framförallt Porto är lite för stora favoriter i den här gruppen. 2.00 är ungefär 15 punkter för högt enligt mig.
Jag är dock inte allt för förtjust i långtidsspel, även om detta är en lite kortare variant, så jag får se om man trycker av.
Följande användare gav Sharp$ för den här posten: Boone (+5)
|