Visa ett inlägg
Gammal 2011-10-08, 21:02   #427
tennisbite
 
Reg.datum: jun 2011
Inlägg: 10
Sharp$: 80

TennisBite
Stats: 124 - 117 - 3
ROI: 99.36%
Vinstprocent: 51.45%

Standard

Berdych-Cilic kan vara lite klurig att förutspå slutodds på. Om det inte vore för att Cilic vann sist (vilket har en påverkan på public) dom möttes hade jag sagt att Berdych kommer att droppa.

Spelmässigt är Berdych i strålande form (han hade tappat stinget ett tag) med 8 vinster på senaste 10 (respektabla förluster mot Federer och Tsonga, där han faktiskt slog sistnämnda idag). Även Cilic är i storform med 8 vinster på sista 10 (om än mot sämre motstånd än Berdych's sheet).

Att man i skrivande stund kan få 1.97x på -3.5 Berdych är i mina ögon ett väldigt bra odds då Berdych slagit linan som favorit 71% av gångerna, viktat mot hur ofta Cilic täcker linan dom underdog.

Ett bättre Trade-objekt är istället Radwanska v Petkovic där man kan få in 8000 på 1.53 f.n. Public kommer att titta på att Radwanska har 4-0 H2H (varav 2 st så sent som i augusti i år) och 10 raka vinster.

Annan kuriosa är att ARad inte har tappat ett set i aktuell turnering och att hon slagit linan som favorit 72% av gångerna, viktat mot hur ofta Petkovic täckt linan som dog räknat på sista 20 matcher vardera (där kriterier är uppfylla).

PS. Sorry om OT
tennisbite är inte uppkopplad   Ge poäng Svara med citat