Visa ett inlägg
Gammal 2011-10-19, 10:20   #40
Valleyo
 
Valleyos avatar
 
Reg.datum: jan 2011
Ort: Linköping
Inlägg: 240
Sharp$: 4120
Standard

2011-10-19 Marseille - Arsenal (Champions League)



Datum: 2011-10-19
Tid: 20:45
Sport: Fotboll
Land: Europa
Liga: Champions League
Match: Marseille - Arsenal
Period: ft

Spel: Arsenal +0.25
Insats: 3
Odds: 2.05
Bolag: Bet365

Motivering:
Arsenal +0.25 ger nu över 2 i odds och verkar fortsätta att stiga. Jag kan inte se varför Marseille ska vara så stora favoriter som de är nu. Arsenal har trots sin något knackiga inledning på säsongen gått bra i CL med en stark bortaseger mot Udinese och även ett kryss mot Dortmund efter en sen kvittering från tyskarna.

Marseilles 3-0 mot Dortmund speglade inte matchbilden då första målet kommer till efter att en tysk halkat och 2-0 efter att Hummels nickat fram till det andra. Dessutom tre raka kryss i ligan mot Toulouse(b), Brest(h) och Valenciennes(b) då man bara mäktat med två mål framåt.

Arsenal verkar å andra sidan vara lite på gång efter att som på den gamla goda tiden malt ner Sunderland i helgen. Självförtroendet verkar vara uppåtgående om än inte fullt återställt efter inledningen på säsongen.

Marseille har Jordan Ayew avstängd och dessutom MBia och Traore skadade.
Arsenal saknar Wilshere, Vermaelen, Diaby, Sagna och Gibbs medan Ramsey är tillräckligt frisk för att vara med i 18-mannatruppen till matchen.

Preliminära startelvor:
Marseille: Mandanda; Morel, Diawara, N'Koulou, Azpilicueta; Gonzalez, Diarra; Ayew, Valbuena, Cheyrou; Remy

Arsenal: Szczesny; Santos, Mertesacker, Koscielny, Jenkinson; Rosicky, Song, Arteta; Gervinho, Van Persie, Walcott
Följande användare gav Sharp$ för den här posten:
fireas (+2), Kalle (+5), Magnussss (+1)
Valleyo är inte uppkopplad   Ge poäng Svara med citat