Visa ett inlägg
Gammal 2012-01-29, 18:35   #2621
peter333
 
peter333s avatar
 
Reg.datum: jan 2012
Inlägg: 26
Sharp$: 381
Standard

Jag fortsätter i Ligue 1

Rennais(5) - Olympique de Marseille(6) @2.60

Hemmastarka Rennes tar emot formstarka Marseille i Ligue1.

Marseille har inte förlorat någon match under 2012 och de senaste tio matcherna har man otroliga 8-1-1 med målskillnad 19-6. Men nu i januari har några spelare dragit till Afrika, bland annat bröderna Ayew som varit ordinarie på anfallet och tillsammans skrapat ihop 8 mål. Som en tröst för Marseille finns ändå skyttekungen Remy kvar som har gjort 9 mål.

Rennes, Ligue 1 starkaste hemmalag som inte förlorat hemma sedan i sommras har börjat bra i år och vunnit de tre matcherna dom spelat, dock mot lite svagare motstånd.
Den här matchen blir den första hemmamatchen för Rennes 2012 och saknar en drös med spelare. De största avbräcken är förstemålvakten Costil som är avstängd och anfallarna Pitropia och Hadji som gjort 7 mål.

Jag vet att det är en jäkligt svår match men magkännslan säger att Marseille Vinner idag.
Spelar en rak 2a @2.60 med medelinsats.
peter333 är inte uppkopplad   Ge poäng Svara med citat