Visa ett inlägg
Gammal 2012-02-17, 00:20   #50
Asprilla
 
Asprillas avatar
 
Reg.datum: feb 2012
Inlägg: 156
Sharp$: 779
Standard

Hallå guys...

Jag har skissat lite på databasen och försökt plocka ut de olika relationerna (= tabeller) i Excel. Varje rad som börjar med ID kommer att bli en egen tabell i databasen.



Högst upp har vi alltså det som kommer att bli tabellen Lag. Namnen på de blivande tabellerna står i lila, till höger om varje tabell.

Jag är som sagt inte expert, men i förslaget ser ni bl.a. att "mål" och "varningar/kort" kommer att bli egna tabeller. Varje mål kommer att få ett ID-nummer och varje varning ett ID-nummer. Denna finsortering är ett måste om vi vill samla på oss så mycket information som möjligt om varje fenomen.

Jag har valt separata tabeller för hemma- respektive bortalag. (Eventuellt onödigt.) Alla bortalag i alla matcher samlas därför i en tabell. Som ni ser har tabellen för hemmalag ett ID-nummer identiskt med match-ID, vilket blir den nyckel som identifierar i vilken match Derby (i detta fall) är hemmalag.

Det rödmarkerade är härledda attribut. Jag är dock osäker på vad som är smartast i detta fall. Lagets antal "mål", "röda", och "gula" i en match (som rödmarkerats) kommer alltså att kunna härledas ur tabellerna för "mål" och "varningar". (Dock kan man eventuellt lägga till attributet (= kolumnen) "Lag" i tabellen "Mål" också, så att det direkt står vilket lag som fått målet. I nuläget har jag bara angivit målgörarens spelar-ID.)

Varje enskild spelare får en tabell enligt den längst ned. I denna noteras framträdanden (match-ID), vilken minut han blivit inbytt/utbytt eller om han startade matchen, samt position och den roll han haft under matchen (om han t.ex. blivit inbytt efter att laget fått en spelare utvisad kan man notera detta på något sätt).

Vad tror ni om denna? Jag är osäker och någon mer erfaren bör absolut titta igenom det där.

Kanonidé med ett extra delforum där vi kan utveckla databasen!

Edit: Det låter säkert som ett riktigt hästjobb om varje mål och varje rött kort ska ha så specifik information. Och ja, vissa saker kommer att gå fortare än andra att samla in. Men tänk att om alla som bidrar t.ex. samlar information om mål, röda o.s.v. för ett enda lag under en säsong, bör det faktiskt gå relativt fort att plocka hem allt. Några av kategorierna jag valde blir aningen subjektiva, men jag tror att dessa är nödvändiga. Det går ju t.ex. att skilja på om en spelare varit ett lags "top scorer" under en säsong eller om han varit "lagkaptenen". Och enbart genom att ge dessa fenomen (mål, varningar o.s.v.) egna tabeller kan vi fånga in riktigt detaljerad information, som t.ex. VAR på planen en varning delades ut. (En spelare som drar på sig onödiga kort i offensivt straffområde gång efter annan drar förstås ned lagets vinstmöjligheter).

Senast redigerad av Asprilla den 2012-02-17 klockan 00:33.
Asprilla är inte uppkopplad   Ge poäng Svara med citat