Visa ett inlägg
Gammal 2012-03-14, 14:58   #5686
fireas
 
fireass avatar
 
Reg.datum: aug 2011
Ort: Sverige
Inlägg: 843
Sharp$: 1507
Standard

2012-03-14 Real Madrid - CSKA Moscow (Champions League)



Datum: 2012-03-14
Tid: 20:45
Sport: Fotboll
Land: Europa
Liga: Champions League
Match: Real Madrid - CSKA Moscow
Period: ft

Spel: Real Madrid -2.5
Insats: 5.00
Odds: 1.900
Bolag:

Motivering:
Då är det dags, RMA till kvartsfinal ikväll. Det är verkligen svårt att hitta någonting som talar emot detta.

Real Madrid

Denna säsongen har man på hemmaplan statistiken 17-0-2 där båda förlusterna varit mot Barcelona.

Man har gjort 78 mål och släppt in 23 på dessa matcher vilket är imponerande. Dvs. man gör ca 4.1 mål per match och släpper in ca 1.21 mål.

I förra matchen blev 1-1 med Real i spakarna. Nu är man på hemmaplan, det är full fart framåt och med publikens stöd och ingen som helst kyla har man alla förutsätningarna för det.

Spelarna samt Mourinho har uttryckt att de kommer att vinna och jag blir inte alls förvånad över resultat uppemot 4,5,6-0,1 eller något liknande.

Man saknar Contreao och Di Maria men med truppen man har så går det nog nästan obemärkt.

Callejon, Carlvaho och Altintop är inte uttagna.

CSKA Moskva

Man har spelat 3 officiella matcher detta året, förra matchen mot RMA och 2 matcher i ligan som båda slutade med kryss. Denna matchen blir deras första officiella bortamatch. (Man har en match mot Murcia som man förlorade 2-0)

Så jag fick kolla lite på (fastän inte helt relevant) senaste 10 bortamatcherna, statistiken visar 2-7-2.

Lagen man mött då är klasser under Los Blancos och man har tyvärr ingenting till sin fördel i denna match.



Det är mycket som talar inför storvinst: Inga avbräck för Madrid, man har visat i senaste matcherna att man vill anfalla och göra många mål (20 mål på senaste 5 matcherna på hemmaplan).
Man är 10 poäng före barca och kan därför lugnt blicka framåt i CL och ingen kyla här inte

CSKA spelar sin första riktiga bortamatch för året. Har inte många matcher efter sig och 1-1 hemma mot Real. Det hjälper dessvärre inte mkt.
___

Tror real kommer att styra matchen från första minut och försöka avgöra så tidigt som möjligt. 1-0 kommer snabbt, sedan tvingas CSKA anfalla och då börjar målen trilla in.


Spelen som jag spelar är :

ö1.5mål i HT @ oddshögsta: 1.88 bet365 i skrivande stund
-2.5 RMA @ oddshögsta: 1.83 PP i skrivande stund

Och kära Wernblom som, sedan sin start i CSKA, fått 3 gula kort på sina 3 matcher. Domaren som dömer ikv är också glad för kort : 9matcher = 40 gula och 3 röda.

satsar på Wernblom får kort @ 1.72 hos Nordicbet
Följande användare gav Sharp$ för den här posten:
Jinx (+5), Hipossum (+5), Soap (+2)
fireas är inte uppkopplad   Ge poäng Svara med citat