Visa ett inlägg
Gammal 2012-04-07, 01:06   #73
kusagwa
 
Reg.datum: nov 2011
Inlägg: 1 489
Sharp$: 3466
Standard

Viva la France!!


Ogiltigt spel-ID: 910777



Motivering:
Ligaettan mot nästjumbon. Båda har nått att slåss för. Montpellier för guldet och Sochaux för att undvika nerflyttning till Ligue 2.

Tittar man formmässigt så är det två stycken "form" lag som möts där båda har tagit 10 poäng på senaste 5 spelade matcherna.

Båda har nått att slåss för men tror att Montpellier är mera pressade då största utmanaren PSG möter det katastrofalt usla Marseille hemma på söndag samtidigt som Lille med Eden Hazard i spetsen har börjat närma sig ordentligt och är nu bara 4 poäng bakom ledarduon. Det är verkligen en måste match. Tappad poäng och PSG är troligtvis förbi och Lille är troligtvis bara 1 poäng bakom.

Tittar man på hemma och borta tabellen så är läget följande:
Montpellier är ligans bästa hemmalag med den mycket imponerande raden 13-1-1 på 15 spelade hemma matcher. Sochaux befinner sig på 15:e plats i bortatabellen med din inte så smickrande raden 2-5-8.

Tittar man på äldre möten så ser man att de senaste relevanta mötena (de som "bara" är ett par säsonger gamla och inte ifrån 2003) har slutat med hemmaseger båda gångerna. 2-0 båda gångerna.

Detta duger som motivering för mig och drf lägger jag Montpellier -1 AH (pengarna tillbaks vid udda målsseger för Montpellier).

Come On...
kusagwa är inte uppkopplad   Ge poäng Svara med citat