Ämne: V86 11/4
Visa ett inlägg
Gammal 2012-04-11, 12:48   #19
MagicNumber
 
Reg.datum: dec 2010
Inlägg: 41
Sharp$: 807
Standard

Min syn på omgången lite kortfattat efter en snabb titt på startlistorna:

1) Mycket talar för I Saw You. Vann senast i ohotad stil. Nu två lopp i kroppen, bra chans till spets och sen får han nog bestämma som han vill. Bra chans.

2) Har hela veckan varit inne på Lennartssons häst här från springen. Om spets så är det bra chans, men finns en del motbud om man vill gardera. Verrazano Field med Tillman som vann förra veckan med ett liknande läge. Än så länge bara 9% på strecken. Där framme sitter Björn Gopp upp bakom Raging Runner och Ohlsson bakom Gin Rummy som sitter bra till direkt.

3) Många som ej har lopp i kroppen och stor risk för att de inte räcker? Utility Bus är väl kanske första hästen ändå, men garderas.. Pekka K har ju ett toppläge med Race Pilot här och den hästen har bra form. Berlusconi med Goop, 40 % i nuläget..? Nja, ska väl kankse med bara för att goop kör, men ofta brukar de som ej har lopp i kroppen ej räcka till. Passa Elora H som har starter i kroppen och det kan vara så att bakspåret passar ikväll.

4) Head First är obesegrad, men här finns det guldkorn.. kan Anders hitta till spets (kan bli svårt med startspecialisten Goop innanför), så kan det vara bra chans. Baretta har inga lopp i kroppen (och dessa vill jag gardera), Sangiovese gick bra sist. Tror man kan gå hyfsat kort här. Darling Divine med Kontio lurar alla och håller upp?

5) Kimono Pearl från springen.. sos? Kanske, men återigen första årsstarten och kan behövas lopp i kroppen över denna distans. Magnificient Match är en häst jag gillar, distansen ska nog fungera bra.

6) Första tanken är Tion M med Untersteiner, men här måste pluggas mer då det trots allt handlar om lärlingar. Helgardering behöver inte vara fel för att få med den där 1-procentaren!

7) My Lady som sitter i spets efter svängen? Kan hålla hela vägen..

8) Blev riktigt sugen på Our Dream här med Takter, men High Eleven var riktigt fin senast så blir nog att gardera med den och några fler..

Nej nu lite mer jobb och sen hårdstuderande närmare inpå kvällen.

Good luck
MagicNumber är inte uppkopplad   Ge poäng Svara med citat