2012-04-18, 22:10
|
#2117
|
Reg.datum: jan 2010
Inlägg: 794
Sharp$: 2500
|
Ja undrar hur mycket han tjänade på sin affiliate commission på detta fantastiska tips?
Spoiler:
Allt över 1,15 är sinnes
Alltså, vad fan är det frågan om?
Tyresö betalar alltså en bra bit över 1,15 på samtliga bolag i värden, och det är alltså en av de största gåtorna sedan Olof Palme blev en respekterad människa i det här landet.
I premiären gjorde man 7-0 på Kif Örebro hemma. Då kan man ju någonstans försöka låtsas som att Tyresö hade en perfekt dag offensivt och effektiviteten framför mål var klinisk.
Men ... så var det alltså inte, nej.
I ärlighetens namn så skulle siffrorna faktiskt kunna varit det dubbla. Mellan två lag i samma serie. Stephani Labbé i bortamålet räddade bland annat två frilägen från Martha, vilket inte hör till det vanliga när den damen kommer fri med en målvakt.
Och det är ju inte speciellt märkligt, egentligen. Tyresö har i stort sett en landslagselva att ställa på gräsmattan, och då blir det ju lätt så här i damallsvenskan.
Dock lite smått pinsamt när "experterna" innan säsongen försökte måla upp Ldb Malmö, Göteborg och Linköping som guldutmanare. Allt för att försöka skapa en nerv som inte finns.
Räcker med att se vad som kommer att ske i Linköping ikväll, för att sätta fingret på hur stora utmanare dagens hemmalag är.
4-1 här i fjol till Tyresö, och dom är ju snäppet bättre nu, för att dra till med ett understatement.
Skaffa en ny bonus innan spelen läggs - spana in vilken som passar just Dig bäst
Följande användare gav Sharp$ för den här posten:
|
|
|