Visa ett inlägg
Gammal 2012-05-09, 17:54   #182
Overkill
 
Overkills avatar
 
Reg.datum: mar 2010
Inlägg: 5 228
Sharp$: 7957

Speedway 2013
Stats: 6 - 6 - 0
ROI: 97.78%
Vinstprocent: 50.00%

Standard

Inte många bookies har släppt något från någon av ligorna för kvällen, så tills vidare blir det dessa två.

Ogiltigt spel-ID: 972772


Hemmapremiär för Bajen när de gästas av Vetlanda, när det handlar om matcher på "Gubbis" så vet man vad man alltid får av Walasek och det är kvalitét samt stabilitet. Förra säsongen gjorde han väldigt fina resultat överlag och det var inte många matcher han föll igenom i, tror det var två hemmamatcher som var lite sisådär, resterande var han minst runt ~10p/match.

Crump fick en tuff premiär igår när de körde hemma mot Indianerna, han plockade ihop endast 3p på sina fyra heat. Förra säsongens match på Gubbängen körde han in 9p på sina fem heat han fick.

Det är en väldigt svårkörd bana om man inte kör på den konstant, så jag skulle bli väldigt överraskad om Crump gör en fin insats med runt 10-12p. Walasek däremot räknar jag med att han kör in minst tvåsiffrigt och det ska räcka för att knipa denna H2H. Skulle han vinna med en poäng så blir det push.


Ogiltigt spel-ID: 972764


Dessa två kör i par ikväll vilket innebär tre heat tillsammans. Svensken har inte gjort någon glad senaste matcherna och formen känns sisådär. Janowski gör tillräckligt bra resultat för tillfället för att klå Nermark med 1-3p ikväll, han har slagit Nermark i båda de hemmamötena som de kört denna säsong också.

Senast redigerad av Overkill den 2012-05-09 klockan 21:34.
Overkill är inte uppkopplad   Ge poäng Svara med citat